X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 17:09
Msze w intencji ojczyzny, apele pamięci, salwy honorowe, barwne parady z udziałem szwadronów kawalerii, orkiestr czy grup rekonstrukcji historycznej, nawet odtańczone polonezy – tak w całym kraju uczczono 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda za zmianą konstytucji. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
  • Poseł PiS Marek Kwitek o Konstytucji 3 Maja (PR Kielce/IAR)
  • Kilkaset osób wzięło dział we wrocławskich obchodach święta Konstytucji 3 Maja (PR Wrocław/IAR)
  • Posłanka PiS Jolanta Szczypińska porównywała obecną sytuację w kraju do wydarzeń z końca XVIII wieku (PR Koszalin/IAR)
  • Poseł PO Zbigniew Konwiński o Targowicy (PR Koszalin/IAR)
  • Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i III Powstania Śląskiego w Katowicach (PR Katowice/IAR)
Obchody Święta Narodowego 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie
Obchody Święta Narodowego 3 Maja na Placu Zamkowym w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Centralne uroczystości zorganizowano w Warszawie. Rano w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu, premier Beaty Szydło, ministrów i innych przedstawicieli władz państwowych. Mszy przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz.

Źródło: premier.gov.pl

"Wielki i ważny testament"

W homilii metropolita warszawski powiedział, że umierający człowiek w testamencie umieszcza treści dla siebie najważniejsze i takie, które chce przekazać potomnym, a postanowienia takiego dokumentu należy realizować.

- I Konstytucja 3 maja niewątpliwie była takim wielkim, ważnym testamentem. Mimo upadku Polski pomagała przetrwać przez 123 lata rozbiorów i była dla potomnych podstawowym punktem odniesienia w staraniach o wolną Polskę - podkreślił. Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że Sejm Czteroletni postanowił ufundować Świątynię Opatrzności Bożej jako wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Budowa została przerwana przez rozbiory, a później nie była kontynuowana z powodu trudnej polskiej historii.

- Dziś, dzięki Bogu, ta obietnica jest realizowana - mówił arcybiskup metropolita warszawski. - Jeśli Pan Bóg pozwoli, to 11 listopada tego roku za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych Świątyni - dodał.

Ordery Orła Białego

O 11.00 na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda odznaczył sześć osób Orderami Orła Białego. Najwyższe odznaczenia państwowe odebrali: lekkoatletka Irena Szewińska, kompozytor Michał Lorenc, naukowiec, profesor Michał Kleiber, działaczka katolicka, doktor Wanda Półtawska, dawna opozycjonistka i działaczka społeczna Zofia Romaszewska oraz dziennikarz i publicysta Bronisław Wildstein.

Czytaj więcej
duda1200.jpg
"Dziękuję za wasze wybitne życie". Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

W czasie uroczystości na Zamku Królewskim prezydent Duda dziękował odznaczonym za ich wybitne zasługi dla Polski. Podkreślał, że ich działalność, zwłaszcza w czasach komunistycznych, mogła skutkować nie tylko, tak jak dziś, krytyką, ale również prześladowaniami, dlatego tym bardziej należy ją docenić.

- Dziękuję za rozświetlanie przez wiele lat mroków PRL-u swoją działalnością, radością, satysfakcją, wiarą, którą państwo przynosiliście naszym rodakom - mówił Andrzej Duda. Prezydent dodał, że jest zaszczycony możliwością wręczenia tak wybitnym osobom Orderów Orła Białego. Andrzej Duda przypomniał, że to odznaczenie ma bogatą i długą, liczącą 311 lat historię.

Prezydent zmianie konstytucji

W południe, w czasie uroczystości na Placu Zamkowym prezydent wygłosił przemówienie. Mówił w nim m.in. o konieczności zastanowienia się nad obecnie obowiązującą w Polsce ustawą zasadniczą. Określił ją mianem "konstytucji czasu przejściowego". Jak podkreślił, "na pewno nie udało się wszystkiego dobrze w niej uregulować", ale nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego.

Czytaj więcej
16503059.jpg
Prezydent: należy się pochylić nad konstytucją i przygotować nowe rozwiązanie

Andrzej Duda zaznaczył, że zadaniem Polaków jest to naprawić, po przeanalizowaniu wszystkiego, co wydarzyło się w czasie prawie 20 lat od uchwalenia ustawy zasadniczej. Andrzej Duda wskazywał, że o zmianach w konstytucji trzeba rozmawiać z suwerenem, czyli z narodem. Jego zdaniem, każdy punkt nowej ustawy zasadniczej powinien być przedyskutowany tak, aby naród ją rozumiał i mógł, po zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Narodowe, przyjąć ją w referendum. Prezydent powiedział również, że konstytucja powinna gwarantować osobom niepełnosprawnym godne życie, a nie tylko przeżycie, oraz zapewniać pomoc dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Zdaniem Andrzeja Dudy, trzeba rozmawiać przede wszystkim o tym, jak chronić prawa obywatelskie. Prezydent dodał, że choć konstytucja gwarantuje prawa emerytów, to jednak kilka lat temu podniesiono wiek emerytalny. Andrzej Duda przypomniał, że Konstytucję 3 maja uchwalono w sposób pokojowy, a siły polityczne rozumiały trudną sytuację kraju. Konstytucja umożliwiła mieszczanom zasiadanie w Sejmie, ustanowiła opiekę prawną nad chłopami i wprowadzała zasadę trójpodziału władz. Prezydent powiedział, że fakt, iż Polacy pokazali Europie wzór nowoczesnego parlamentaryzmu i myślenia o dobru Ojczyzny, jest ciągle powodem do dumy.

Źródło: TVN24/x-news

W warszawskiej Kordegardzie do 19.00 można oglądać oryginał Konstytucji 3 maja. Przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych zabytek jest udostępniany publicznie niezwykle rzadko.

Ekspozycję otworzył wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Mówił o "mądrości Polaków, którzy potrafili w sytuacji zagrożenia stanąć na wysokości zadania". Zaznaczył, że w realizacji zapisów "Ustawy rządowej" - bo taki tytuł nadali dokumentowi jego osiemnastowieczni twórcy - przeszkodziły obce mocarstwa. Ale "dowód na mądrość naszej wspólnoty narodowej, wielki wysiłek reform" pozostał" - mówił wicepremier.

W Sandomierzu główne uroczystości z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się przy tablicy pamięci znajdującej się na ścianie Ratusza. Wcześniej w bazylice katedralnej podczas mszy modlono się w intencji ojczyzny.

Uczestnicy obchodów w towarzystwie orkiestry dętej, wojska polskiego, chorągwi rycerstwa ziemi sandomierskiej oraz licznych pocztów sztandarowych przeszli z kościoła do Rynku Starego Miasta. W przemówieniu okolicznościowym poseł Marek Kwitek z PiS powiedział, że Konstytucja 3 maja była dla Polaków cennym darem, bez którego nie przetrwaliby zaborów. Parlamentarzysta podkreślił, że ten dokument jest symbolem tego, że wielki naród potrafi podnieść się z kolan.

- My musimy o tym pamiętać, że (...) wtedy potrafiono zjednoczyć się, by naprawiać Rzeczpospolitą. Mamy obecnie niepodległość, ale musimy ją szanować i ją wzmacniać. Polska musi być silna, by sąsiedzi nie mogli nawet pomyśleć, że Polska może stać się od nich zależna - zaznaczył poseł PiS.

Starosta sandomierski Stanisław Masternak mówił natomiast o potrzebie budowania liczącej się Polski bez podziałów na lepszych i gorszych rodaków. - Ci wszyscy co teraz próbują mienić się, że Polskę wskrzesili, mówią nieprawdę. Dlatego my, tu dzisiaj, starsi, młodsi, budujmy Polskę bo mamy ją jedną, nie ośmieszajmy jej na arenie międzynarodowej - mówił Masternak. Po przemówieniach okolicznościowych delegacje złożyły kwiaty przy tablicy. Na zakończenie orkiestra dęta zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych.

Salwy honorowe, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, urzędnicy, społecznicy i mieszkańcy - w sumie kilkaset osób uczestniczyło we wrocławskich obchodach święta Konstytucji 3 maja. Pod pomnikiem przy Panoramie Racławickiej delegacje złożyły wieńce.

O święcie i rocznicy pamiętają też mieszkańcy Słupska. Pokazali to podczas uroczystości patriotycznych. Kolorowe flagi, balony i uśmiech na twarzy towarzyszyły osobom, które wzięły udział w uroczystościach. W trakcie oficjalnej ceremonii przy pomniku Jana Kilińskiego posłanka Jolanta Szczypińska z Prawa i Sprawiedliwości porównywała dzisiejszą sytuację w kraju do wydarzeń z końca XVIII wieku. Jak mówiła, wówczas zawiązał się komitet obrony starego porządku, a jego członkowie udali się do mocodawców z Moskwy, Berlina czy Wiednia ze skargami na to, jak łamie się porządek.

- Oglądamy się wstecz. Zważmy gdzie leży prawda, a gdzie są ci, którzy w obronie starego porządku są w stanie z obcymi mocarstwami niszczyć swoją ojczyznę - powiedziała Szczypińska. Do historii odwoływał się też poseł PO Zbigniew Konwiński. Przypominał, że targowiczanie opowiadali się przeciwko Konstytucji 3 maja. Dodał, że i obecnie obowiązująca konstytucja spotyka się ze sprzeciwem niektórych środowisk.

W Katowicach obchody święta Konstytucji 3 maja były połączone z uroczystościami związanymi z rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Odegrany został hymn państwowy i odczytano apel pamięci. Przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych, a także służb mundurowych złożyli kwiaty przed pomnikiem Wojciecha Korfantego. Wszystko to odbyło się w asyście wojskowej.

- Wasza dzisiejsza obecność tu to wyraz szacunku do tradycji narodowej. Cieszę się, wspólnie z państwem z uchwalenia dokumentu, który Polska spisała piórem, a zaprzysięgła sercem - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, zwracając się do zgromadzonych na placu Sejmu Śląskiego.

W Opolu 3 maja uczczono sesją rady miasta, mszą i przemarszem ulicami miasta z orkiestrą, w asyście Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej z katedry pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości. Był apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów.

Święto Konstytucji 3 Maja w Olsztynie rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej Świętego Jakuba; po tym uczestnicy uroczystości - kompanie honorowe służb mundurowych, harcerze, organizacje kombatanckie - przeszły ulicami śródmieścia do Placu Konsulatu Polskiego pod Kolumnę Orła Białego. Tam odczytano apel pamięci i złożono kwiaty oraz wiązanki.

W Krakowie Święto Konstytucji 3 Maja upłynęło pod znakiem uroczystości patriotycznych z udziałem oficjalnych delegacji, grup rekonstrukcji historycznej, krakowian i turystów. Rano przedstawiciele władz samorządowych, placówek dyplomatycznych i organizacji kombatanckich złożyli wieńce przed pomnikami. Główne obchody rozpoczęły się wraz z odegraniem hejnału mariackiego na pl. Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ceremonie wojskowe przyszły tu oglądać całe rodziny z dziećmi. Uroczystościami zachwycali się także zagraniczni turyści.

O 225. rocznicy Konstytucji 3 Maja przypominali w Krakowie młodzi ludzie w ramach projektu „Młodzież Pamięta”; rozdawano biało-czerwone flagi i naklejki z napisem „Polska”; wokół Plant przejechał Tramwaj Patriotyczny.

Mieszkańcy Lublina uczcili rocznicę Konstytucji 3 Maja odtańczeniem poloneza w centrum miasta. Barwny korowód wyruszył sprzed Ratusza, w pierwszej parze kroczył prezydent Krzysztof Żuk z partnerką z zespołu pieśni i tańca im. Wandy Kaniorowej. W kolejnych szli przedstawiciele władz, samorządowcy i działacze, mieszkańcy.

Odbyła się uroczysta sesja rady miasta Lublin; w Archikatedrze Lubelskiej odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny, pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożono wieńce.

Ulicami Szczecina przejechała kawalkada kilkudziesięciu samochodów, udekorowanych polskimi flagami i flagami PiS; członkowie i sympatycy PiS zorganizowali Biało-Czerwoną Paradę Samochodową, którą udali się na piknik. W tym roku przejazd z lewobrzeżnej na prawobrzeżną część miasta liczył ponad dwadzieścia kilometrów.

IAR/PAP, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister kultury: Konstytucja 3 Maja była ustawą wyrażającą mądrość polskiej wspólnoty narodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 15:51
- Jest to konstytucja monarchii, w której zostały ograniczane prawa tych, którzy mieli zbyt daleko idące przywileje - powiedział podczas otwarcia wernisażu prezentującego oryginalny rękopis tej konstytucji wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół zawierzył Polskę i Polaków Matce Bożej. Abp Gądecki: autentyczny patriotyzm nie zna nienawiści do nikogo

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 13:38
Ponad 30 tys. wiernych zgromadziły na Jasnej Górze uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, podczas których Kościół – w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski - ponowił milenijny Akt zawierzenia Polski Matce Bożej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa upamiętnia Konstytucję 3 Maja. Życzenia od prezydent Grybauskaite i uroczystość na cmentarzu w Rossie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 15:52
Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, we wtorek złożono kwiaty. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite złożyła życzenia prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie.
rozwiń zwiń