X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski nie żyje. Miał 84 lata

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 18:40
Był osobą wyjątkową. Zatroskaną o Kościół i Polskę. Wspierał młodzież - podkreślają zgodnie wspominający Tadeusza Gocłowskiego.
Audio
  • Rzecznik Konferencja Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim (IAR)
  • Ksiądz Bogdan Bartołd o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim (Polskie Radio 24/IAR)
  • Ks. Dariusz Kowalczyk o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim (IAR)
  • Ksiądz Józef Kloch o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim (IAR)
  • Adam Hlebowicz, dyrektor radiowej Trójki o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim (IAR)
  • Kardynał Kazimierz Nycz wspomina abp. Tadeusza Gocłowskiego (IAR)
Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski
Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz GocłowskiFoto: PAP/Barbara Ostrowska

Emerytowany metropolita gdański zmarł w gdańskim szpitalu po ciężkiej chorobie. Niespełna dwa tygodnie temu nieprzytomny abp Tadeusz Gocłowski został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Media informowały, że miał rozległy udar. Wiadomość o śmierci arcybiskupa seniora potwierdziło biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Rafał Starkowicz, dyrektor Centrum Informacyjnego Archidiecezji Gdańskiej, który podał, że zgon nastąpił o godz. 16.12.

"Kościół traci bardzo ważnego biskupa"

Kardynał Kazimierz Nycz mówił o arcybiskupie Gocłowskim jako o "przyjacielu ludzi". Metropolita warszawski powiedział, że arcybiskup był bardzo serdecznym człowiekiem, który umiał słuchać swoich rozmówców i starał się ludziom pomagać.

- Zmarły były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski był jednym z ważniejszych biskupów ostatniego okresu, czyli czasów przełomu lat 80-tych i 90-tych i ostatniego 25-lecia wolnej Polski - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Ze strony kościelnej wywarł znaczący wpływ na kształtowanie się archidiecezji gdańskiej, a także wniósł znaczący wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski - podkreślił kard. Nycz.

W ocenie metropolity warszawskiego, abp Gocłowski był "niewątpliwie utalentowanym człowiekiem, który udzielał się publicystycznie, udzielał się w mediach i reprezentował Kościół na w życiu społecznym".

Kościół - jak podkreślił kard. Nycz - "traci bardzo ważnego biskupa, który odegrał znaczącą rolę w pracach Konferencji Episkopatu Polski i w życiu Kościoła w Polsce".

- Niewątpliwie na życiorysie abp Gocłowskiego interpretowano czy reinterpretowano współczesne wydarzenia historii Polski, co się odbijało na jego ocenie, ale to nie umniejsza jego wkładu, gdy chodzi o zaangażowanie w działalność Kościoła w Polsce - podkreślił metropolita warszawski.

"Bardzo to przeżywam osobiście"

Wielka szkoda, byliśmy zżyci, to był wartościowy człowiek, patriota dobry, kapłan dobry więc szkoda; ale widocznie po tamtej stronie też był potrzebny - powiedział Lech Wałęsa na wiadomość o śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Lech Wałęsa przyznał, że znał arcybiskupa od "bardzo, bardzo dawna", od okresu "sierpniowego". - Należę do tego samego pokolenia, więc odchodzimy powoli, taka jest kolej losu, szkoda oczywiście. Ale widocznie po tamtej stronie też był potrzebny - dodał były prezydent. Przyznał, że także obecnie w kraju "na pewno by się przydał".

- Bardzo to przeżywam osobiście, bo byliśmy zaprzyjaźnieni - powiedział wyraźnie wzruszony Wałęsa. Przypomniał, że ostatni raz rozmawiał z arcybiskupem miesiąc, może dwa miesiące temu. - Był schorowany od dość dawna, nie ubolewał nad sobą, ale zapytany odpowiadał - dodał. Wałęsa zapowiedział, że "jak tylko los pozwoli będzie uczestniczył w pogrzebie arcybiskupa".

"Cześć Jego pamięci"

- Zmarł dobry i mądry człowiek, arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Serdeczny Przyjaciel, na którego zawsze mogłem liczyć. Cześć Jego pamięci - napisał na Twitterze szef Rady Unii Europejskiej Donald Tusk.

Adam Hlebowicz, dyrektor radiowej Trójki, autor wywiadu-rzeki z arcybiskupem o tytule "Świadek", wspomina, że arcybiskup dla pewnego pokolenia młodych dziennikarzy był ojcem duchownym i niekwestionowanym autorytetem. Zastrzegł, że przy tym można było z nim żyć blisko i rozmawiać na każdy temat. Adam Hlebowicz wspomniał też o zasługach Tadeusza Gocłowskiego dla "Solidarności". Był jej - jak mówił - "duchowym opiekunem" i doprowadził do spotkania Jana Pawła II z Lechem Wałęsa.

Arcybiskup Gocłowski kierował archidiecezją gdańską w latach 1992-2008. Należał do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo. Miał tytuł doktora prawa kanonicznego. Był Kawalerem Orderu Orła Białego. W tym roku przypadała jego 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich.

Źródło: TVN24/x-news

Jako arcybiskup senior aktywnie pracował na rzecz Kościoła, pełnił funkcję referenta do spraw biskupów emerytów w Konferencji Episkopatu Polski, był też zastępcą Przewodniczącego Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Angażował się w działalność publicystyczną, występował w mediach. Inicjator cyklu debat Gdański Areopag.

W latach 1983-1984 biskup pomocniczy gdański, od 1992 roku - arcybiskup. Był między innymi członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu oraz przewodniczącym Komisji Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Pełnił funkcję Moderatora Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Morza.

W latach 1988-1989 jako duszpasterz ludzi pracy był uczestnikiem rozmów w Magdalence. Z ramienia Episkopatu Polski brał udział w przygotowaniach do Okrągłego Stołu. Dwukrotnie: w 1987 i 1999 roku gościł w Gdańsku papieża Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskich do Polski. W latach 80. biskup Gocłowski publicznie upominał się o prawa obywatelskie, występował w obronie represjonowanych. Od samego początku był sympatykiem i obrońcą "Solidarności", zwłaszcza w okresie stanu wojennego.

Kierując archidiecezją gdańską zajmował publiczne stanowisko między innymi w kwestii lustracji, opowiadając się za ujawnieniem akt aparatu bezpieczeństwa i przestrzegając przed wydawaniem pospiesznych wyroków.

***

Urodził się 16 września 1931 roku w Piskach (obecnie - województwo mazowieckie), gdzie jego rodzice po powrocie z emigracji w Stanach Zjednoczonych, kupili gospodarstwo rolne. W 1949 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, dwa lata później złożył śluby wieczyste. Następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku w Krakowie. Potem studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz prawo kanoniczne w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Tam w 1970 roku uzyskał doktorat.

Pełnił funkcję wizytatora zgromadzenia misjonarzy, trzykrotnie był rektorem Seminarium Duchownego w Gdańsku. Należał do Komisji Liturgicznej i Komisji Przygotowawczej II synodu diecezji gdańskiej w 1972 roku. W latach 70. był też konsultorem Trybunału Prymasowskiego w Warszawie i członkiem Komisji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Polonii Zagranicznej.

W latach 1982-1983 zajmował stanowisko obrońcy węzła małżeńskiego w gdańskim sądzie biskupim. Od 1981 do 1983 był redaktorem półrocznika kościelno-historycznego "Nasza Przeszłość". W 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka, a rok później biskupem gdańskim. Od 1992 do 2008 roku stał na czele archidiecezji gdańskiej.

W 2011 roku arcybiskup Tadeusz Gocłowski został odznaczony Orderem Orła Białego. Był laureatem licznych wyróżnień, między innymi w 2003 roku został laureatem Medalu Świętego Brata Alberta, w 2006 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Nadano mu tytuł honorowego obywatela Gdyni, Redy, Sopotu i Wejherowa.

IAR/PAP, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak