"Wolni i Solidarni". Nowe koło poselskie w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 15:50
Byli posłowie Kukiz'15: Kornel Morawiecki, Małgorzata Zwiercan i Ireneusz Zyska weszli w skład nowo powołanego koła poselskiego "Wolni i Solidarni". Koło poselskie - według zapowiedzi Zyski - ma wspierać politykę gospodarczą i socjalną rządu.
Audio
  • Kornel Morawiecki o genezie nazwy nowego koła poselskiego "Wolni i Solidarni" (IAR)
Posłowie nowego koła Wolni i Solidarni
Posłowie nowego koła "Wolni i Solidarni"Foto: PAP/Leszek Szymański

- Nasze koło odwołuje się w swojej nazwie i przyszłości do dewizy Solidarności Walczącej, chcemy pomóc w realizacji tej idei w Polsce, żebyśmy byli bardziej wolni i bardziej solidarni - wyjaśnił Kornel Morawiecki.

Zyska zapowiedział, że koło poselskie "Wolni i Solidarni" będzie wspierać politykę gospodarczą i socjalną rządu. - Uważamy, że ta polityka została dobrze zdefiniowana, ale również będziemy uważnie śledzić działania rządu i krytycznie oceniać poszczególne decyzje - zaznaczył. Zyska wyraził nadzieję, że nowe koło będzie "przyjaźnie" współpracowało z klubem Kukiz'15 i Pawłem Kukizem.

Posłuchaj
00:28 kolo2.mp3 Poseł Ireneusz Zyska o głównych celach koła poselskiego "Wolni i Solidarni" (IAR)

 

Członkowie koła zaprosili do współpracy wszystkich posłów "zorientowanych propaństwowo". - Jesteśmy przekonani, że nasze działania dobrze przysłużą się budowaniu wspólnoty narodowej, ponad bieżącymi sporami politycznymi oraz umacnianiu demokratycznego państwa prawa, równego dla wszystkich obywateli - powiedział Zyska.

Czytaj więcej
liroy.jpg
Piotr Liroy-Marzec opuścił stowarzyszenie Kukiz'15

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza skomentował, że nie było tajemnicą, iż posłowie Zyska i Zwiercan od wielu lat są blisko związani z Kornelem Morawieckim i dlatego - tłumaczył - nie jest zmartwiony utworzeniem nowego koła. - Mamy nadal silny, zintegrowany klub, jeszcze silniejszy, niż przedtem, dziwi nas tylko, że koło od razu zadeklarowało bezwzględne poparcie dla rządu - powiedział.

W kwietniu do porządku obrad Sejmu - przy sprzeciwie posłów opozycji - zostało wprowadzone głosowanie nad wyborem sędziego TK. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w tym głosowaniu - chciały doprowadzić do braku kworum. W głosowaniu wzięło udział kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za Morawieckiego. Zwiercan została za to wykluczona z klubu Kukiz'15, a Morawiecki sam z niego wystąpił. Poseł Ireneusz Zyska poinformował, że z klubu Kukiz'15 wystąpił dziś rano.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, koło poselskie musi liczyć co najmniej 3 posłów.

IAR/PAP/fc
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kornel Morawiecki zapowiada utworzenie formacji politycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 18:09
Kornel Morawiecki, który wystąpił z klubu Kukiz'15, nie wykluczył założenia koła poselskiego. Spodziewa się, że dołączy do niego m.in. była posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan.
rozwiń zwiń