X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. "Polska jest z was dumna"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 15:01
W stolicy odbyły się w niedzielę obchody Dnia Weterana, święta uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami państwa. Do wieczora będzie jeszcze można skorzystać z atrakcji pikniku weterana na pl. Piłsudskiego.
Audio
  • Biskup Józef Guzdek podczas mszy w Dniu Weterana (IAR)
Przemarsz uczestników uroczystości ulicami Warszawy
Przemarsz uczestników uroczystości ulicami WarszawyFoto: PAP/Leszek Szymański

Głównym punktem obchodów była uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podczas której odznaczenia, odznaki i tytuły honorowe nadane przez szefów MON i MSWiA odebrało ok. 100 weteranów misji zagranicznych - żołnierzy, policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy BOR.

- Święto weterana jest bardzo istotne dla wszystkich żołnierzy, ale myślę, że i dla całego społeczeństwa. Współczesny świat jest przepełniony agresją, a wasze zadania, jeżeli chodzi o obronę naszej ojczyzny nie dotyczą tylko i wyłącznie naszego państwa. Pełnicie często odpowiedzialną służbę poza granicami naszego kraju, przelewając niejednokrotnie krew, oddając swoje zdrowie. Dlatego tak istotne jest, żebyśmy zawsze o was pamiętali - powiedział do weteranów wiceszef MON Bartłomiej Grabski.

"Polska jest z was dumna"

Dodał, że misje prowadzone poza granicami Polski to operacje prowadzone o najwyższą stawkę. - Częstokroć sprawdzenie się w boju, kiedy trzeba narazić własne życie, zdrowie, jest czasem najwyższej próby dla was - podkreślił Grabski.

Źródło: TVN24/x-news

Z kolei wiceszef MSWiA Tomasz Zdzikot zauważył, że bezpieczeństwo to system naczyń połączonych. - Nasze bezpieczeństwo tu, w kraju tak bardzo współzależy od zdarzeń, które dzieją się poza granicami. Dlatego wasze misje są tak ważne. Dlatego niosąc pokój i stabilizację w tych obszarach, do których się udajecie, ofiarnie dbając o dobro innych ludzi, tak bardzo przyczyniacie się do bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział Zdzikot do weteranów.

- Nie tylko dziś, ale każdego dnia pamiętajcie o tym, że Polska jest wam wdzięczna i Polska jest z was dumna - zakończył wiceszef MSWiA.

Dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Kraju i pierwszy Polak ranny na misji w Afganistanie ppłk Leszek Stępień zaapelował, by społeczeństwo pamiętało o weteranach i - zgodnie z hasłem kampanii wspierającej od kilku lat uczestników misji zagranicznych - oddało im należyty szacunek i wsparcie. - Szacunek za służbę ojczyźnie i wsparcie dla tych, którzy go potrzebują, którzy wrócili do kraju ranni i poszkodowani, którzy borykają się w kraju ze swoimi ranami, nie tylko fizycznymi, ale i psychicznymi - podkreślił.

Natomiast prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju Tomasz Kloc zaznaczył, że weterani całą swoją młodość poświęcili służbie krajowi, czyli przede wszystkim ludziom w nim żyjącym. - Pamiętajmy więc o tych, którzy służąc na misjach, narażają swoje życie i zdrowie - zaapelował.

Po uroczystości na pl. Piłsudskiego zwarta kolumna pododdziałów reprezentacyjnych i weteranów przedefilowała na pl. Zamkowy i do Arkad Kubickiego. Tam odbyło się okolicznościowe spotkanie weteranów z przedstawicielami MON, MSWiA oraz zaproszonymi gośćmi, podczas której m.in. wręczono nagrody zwycięzcom zawodów strzeleckich. W sobotę w jednostce wojskowej w Warszawie-Wesołej weterani rywalizowali o puchar ministra obrony narodowej, zaś weterani poszkodowani - w zawodach pod patronatem szefa BBN.

Do godz. 18 na pl. Piłsudskiego i w jego sąsiedztwie można wziąć udział w pikniku weterana zorganizowanym przez wojsko i służby mundurowe. Z bliska można na nim zobaczyć czołgi Leopard 2A5 i PT-91 Twardy, kołowy transporter opancerzony Rosomak, armatohaubicę Dana i kilkadziesiąt lżejszych pojazdów, w tym radiowozy i limuzyny BOR. Przygotowano też pokaz indywidualnego uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy i funkcjonariuszy. Są też stoiska promocyjne poszczególnych formacji i uczelni wojskowych. W programie są też wystawy okolicznościowe i występy artystyczne orkiestr wojskowych i zespołów wokalnych.

Bp. Jan Guzdek: dzieki wam możemy żyć w wolnym kraju

Przed południem w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. w intencji weteranów i ich rodzin. - Polacy – żołnierze, policjanci, funkcjonariusze wielu służb, ale także i pracownicy cywilni – udawali się w miejsca konfliktów i wojen, aby nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia służyć sprawie pokoju – powiedział w homilii biskup polowy WP Józef Guzdek.

Zwracając się do weteranów, biskup powiedział: "To m.in. dzięki waszemu poświęceniu możemy żyć w wolnym kraju. Przez wasz udział w misjach zagranicznych wielokrotnie zarzewie wojny zostało ugaszone daleko poza granicami naszego kraju. Ten ogień się nie zbliżył do naszych granic. Byliście – a wielu jeszcze jest – ewangeliczną solą i światłem w wielu rejonach świata. Z całą mocą podkreślam: doceniamy wasz wysiłek i wasze poświęcenie".

- Nawet najdroższa operacja pokojowa kosztuje znacznie mniej niż najtańsza wojna – podkreślił ordynariusz polowy. - Bądźmy siewcami pokoju i apostołami pojednania. Nawet gdyby trzeba było płacić taką cenę, jaką płacili weterani, kombatanci misji poza granicami naszego państwa - zakończył homilię bp Guzdek.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała nagranie, za pośrednictwem którego premier Beata Szydło złożyła weteranom życzenia. Jak powiedziała, dzień weterana to "święto tych wszystkich, którzy wiernie służyli ojczyźnie swoim życiem i zaangażowaniem, udowadniali, że takie wartości, jak służba ojczyźnie i drugiemu człowiekowi są nadrzędne".

Źródło: Kancelaria Premiera/YouTube

Uczestnikom misji zagranicznych życzyła, by ich poświęcenie było doceniane i by wiedzieli o tym, że wszyscy jesteśmy im wdzięczni.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa na dzień 29 maja ustanowiła uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ

W powojennej historii Polski ponad 100 tysięcy żołnierzy oraz kilka tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych wzięło udział w misjach zagranicznych. Od 1991 roku, kiedy odnowiono Ordynariat Polowy, około stu kapłanów niosło pomoc duchową żołnierzom i policjantom.

Na misjach zagranicznych zginęło 114 Polaków, a wielu zostało rannych.

Od 2012 roku, czyli od kiedy obowiązuje ustawa o weteranach, o status weterana wystąpiło nieco ponad 14 tys. osób.

PAP/IAR, mr, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON zapowiada wzrost armii. "Co najmniej 50-procentowy"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 15:44
Minister obrony narodowej zapowiedział w środę "zasadniczy wzrost armii, co najmniej 50-procentowy w ciągu najbliższych lat". Zaznaczył, że rozwój nie będzie ograniczony do obrony terytorialnej, ale będzie dotyczyć też jednostek operacyjnych.
rozwiń zwiń