Trudny początek wyprawy Aleksandra Doby. Niesprzyjające prądy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 11:50
Aleksander Doba przepłynął pod mostem Verrazano i dotarł do dolnej części Zatoki Nowojorskiej. 69-letni Polak nie wypłynął jednak jeszcze na otwarty ocean. Dokładna lokalizacja kajakarza, który wyruszył z USA do Europy nie została ujawniona.
Audio
  • Aleksander Doba zmaga się z silnymi prądami. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Trudny początek wyprawy Aleksandra Doby. Niesprzyjające prądy
Foto: IAR/Marek Wałkuski

Aleksander Doba wyruszył z przystani w New Jersey w niedzielę ale przepłynął tylko kilka kilometrów. Organizatorzy wyprawy tłumaczyli to silnym wiatrem. Jednak według Vladimira Breziny, który pływa kajakami wokół Nowego Jorku od 15 lat, podróżnik nie wziął pod uwagę albo zbagatelizował siłę prądów w Zatoce Nowojorskiej.

Zły moment

- Prądy zmieniają kierunek co 6 godzin. Mogą one znacznie spowolnić albo przyspieszyć żeglugę - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia. Vladimir Brzezina uważa, że Polak wyruszył w złym momencie i miał do pokonania bardzo silny prąd. Potwierdził to w zasadzie sam Aleksander Doba ponieważ płynąc w kierunku Statuy Wolności dopytywał żeglarzy na towarzyszących mu łodziach czy czasem nie płynie pod prąd.

- Gdyby wystartował w odpowiednim momencie to nawet swoją dużą łodzią mógłby dotrzeć do oceanu jeszcze w niedzielę - dodał Vladimir Brezina, który kajakiem wiele razy pokonał tę trasę w 3-4 godziny.

"To nietypowe miejsce"

Współautorka kajakarskiego bloga "Wind Against Current" Johna Till Johnson powiedziała Polskiemu Radiu, że układ prądów w Zatoce Nowojorskiej jest bardzo złożony i że sama znajomość godzin przypływów i odpływów nie wystarczy. -Jeśli ktoś wie, jak pływać kajakiem gdziekolwiek na świecie to nie znaczy, że wie jak pływać w rejonie Nowego Jorku. To nietypowe miejsce - podkreśliła.

Vladimir Brezina wyraził jednak przekonanie, że Aleksander Doba dotrze w końcu do oceanu, choć powolne wychodzenie z zatoki musi być dla niego frustrujące. Amerykański kajakarz podkreślił, że w całej trwającej 3-4 miesiące wyprawie kilka dni nie robi prawdopodobnie wielkiej różnicy.

Wbrew zapowiedziom, że położenie Aleksandra Doby będzie można śledzić w internecie, organizatorzy wyprawy nie udostępniają na razie danych o jego lokalizacji. Tłumaczą, że nie chcą by ktokolwiek w tym momencie podpływał do polskiego kajakarza.

IAR/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niestrudzony Aleksander Doba wyruszył na kolejną wyprawę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 19:34
Start w Nowym Jorku, meta w Portugalii. Podróżnik Aleksander Doba rozpoczął swoją trzecią wyprawę kajakową przez Atlantyk.
rozwiń zwiń