Prezydent o uchodźcach: każdy, kto będzie chciał, zostanie przyjęty

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 20:06
Prezydent Andrzej Duda oświadczył w sobotę w Neapolu, że każdy uchodźca, który będzie chciał przyjechać do Polski, zostanie w naszym kraju przyjęty. Jesteśmy jednak przeciwni temu, by ludzi do Polski sprowadzać siłą - zaznaczył.
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej Duda Foto: PAP/Paweł Supernak

Pytany przez dziennikarzy o polskie stanowisko w sprawie uchodźców odparł, że Polacy są otwarci na wszystkich, którzy chcą do Polski przyjechać. - Jeżeli ktoś będzie chciał przyjechać do naszego kraju, będzie uchodźcą, bo ucieka ze swojego kraju, gdzie zagrożone jest jego życie, zdrowie, to zapewniam, że zostanie przez nas przyjęty - powiedział Duda.

Czytaj więcej
duda herling pap 1200.jpg
Prezydent: 4 czerwca nie było w pełni wolnych wyborów

Jednocześnie zaznaczył, że Polska jest przeciwna temu, by uchodźców sprowadzać do naszego kraju siłą. - Wtedy musielibyśmy chyba ich siłą w Polsce próbować zatrzymać, bo jak inaczej? A my nie będziemy więzili żadnego wolnego i niewinnego człowieka - podkreślił.

Prezydent dodał, że jest to kwestia podstawowych praw obywatelskich, którym winna hołdować Europa. - Każdy, kto wybierze nasze państwo, przyjedzie do nas i będzie potrzebował pomocy, tę pomoc otrzyma - podkreślił.

W sobotę w Neapolu prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili m.in. archiwum twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i spotkali się z jego córką Martą Herling.

Prezydent przebywa we Włoszech w związku z uroczystością kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, która odbędzie się w niedzielę w Watykanie. W sobotę po południu przybył do Rzymu.

PAP/mfm

Zobacz więcej na temat: Andrzej Duda prezydent
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak