X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bene Merito dla b. więźnia Auschwitz za walkę z "polskimi obozami zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:50
Najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymał Karol Tendera.
Audio
  • Bene Merito dla Karola Tendery. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
Jan Dziedziczak i Karol Tendera
Jan Dziedziczak i Karol TenderaFoto: PAP/Paweł Supernak

95-latek, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz i uczestnik obozowej konspiracji, został wyróżniony za walkę przeciwko stosowaniu przez zagraniczne media określenia "polskie obozy zagłady" i za obronę dobrego imienia Polski.

Jak wyjaśnił wiceszef Ministerstwa Spraw Zagrnicznych Jan Dziedziczak, bezpośrednim impulsem do przyznania odznaczenia Tenderze jest proces wytoczony przez niego niemieckiej telewizji ZDF za użycie sformułowania "polski obóz koncentracyjny".

Dziedziczak podkreślił, że polityka historyczna i dbanie o dobre imię Polski stały się dla polskiej dyplomacji priorytetem.

- Panie Karolu, powiedział pan kiedyś, że "polski rząd na takie stwierdzenia jak 'polskie obozy zagłady' słabo reaguje, więc musimy działać my, ostatni świadkowie tragedii". Panie Karolu, szanowni goście, chciałbym poinformować, że obecnie celem nadrzędnym polskiego rządu jest skuteczne przekazywanie rzetelnych informacji o polskiej historii - oznajmił wiceszef MSZ.

- Dyplomacja publiczna realizowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości jako priorytet stawia politykę historyczną. Dziś polska dyplomacja stawia sobie za cel dbać o dobre imię Polski i jej nieskazitelny wizerunek - oświadczył Dziedziczak.

Po odebraniu odznaki Tendera powiedział m.in., że czuje się "zbezczeszczony" przekazami sugerującymi, że Polacy w obozach "współdziałali z Hitlerem". Wyraził jednocześnie satysfakcję z tego, że nowy rząd popiera podjęte przez niego działania.


x-news.pl, Agencja TVN

***

Minister spraw zagranicznych przyznaje odznaki honorowe Bene Merito osobom, które wyróżniły się działaniami na rzecz wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Odznaczenie zostało ustanowione w 2009 roku.

Karol Tendera od wielu lat podejmuje działania w celu zachowania w świadomości społecznej pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez Niemców w okresie II wojny światowej.

Jest m.in. autorem książki "Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945", współpracuje także z Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Proces przeciwko ZDF

15 lipca 2013 roku na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego "Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager", posłużono się określeniem "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz".

Karol Tendera wytoczył ZDF proces. Domaga się przeprosin. W ocenie byłego więźnia publikacja naruszyła jego poczucie przynależności narodowej i godność narodową, które winny być chronione przez prawo na zasadzie przewidzianej dla dóbr osobistych.

Pełnomocnicy pozwanej ZDF wnosili o oddalenie pozwu.

Pod koniec kwietnia krakowski sąd okręgowy oddalił powództwo Tendery, uznając, że jego dobra zostały naruszone, ale został skutecznie przeproszony. Po interwencji dyplomatycznej zmieniono także opis programu.

W procesie przeciwko ZDF Tenderę reprezentuje Stowarzyszenie Patria Nostra mec. Lecha Obary, które prowadzi także dwie inne sprawy dotyczące stosowania przez niemieckie media zwrotu "polskie obozy zagłady".

Jak zaznaczył Obara, najważniejszym celem procesów jest to, żeby niemieckie koncerny medialne "w przyszłości nie używały tego typu określeń, a więc zakazanie tego rodzaju określeń", tak aby "każde pojawienie się tego określenia powodowało prawo nasze do domagania się kary grzywny wyegzekwowanej przez komornika".

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bez indywidualnych przeprosin za zwrot "polski obóz". "Zbyt daleko idące roszczenie"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 16:40
Używając zwrotu "polski obóz", niemiecki "Die Welt" wprawdzie naruszył dobra osobiste powoda, ale żądanie indywidualnych przeprosin idzie za daleko - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, oddalając apelację w procesie z powództwa Zbigniewa Osewskiego. Powód zapowiada kasację do Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń