UE podzielona w sprawie przepisów dotyczących płacy minimalnej. Polska buduje sojusz

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 15:50
Dyskusja ws. płacy minimalnej w Niemczech i Francji odbyła się w Luksemburgu na wniosek Polski, która sprzeciwia się pomysłom władz w Paryżu i Berlinie. Poparło nas kilkanaście krajów.
Audio
  • 14 państw zaapelowało do Komisji Europejskiej, aby pilnowała spójności jednolitego rynku. Relacja Beaty Płomeckiej/IAR
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Polska uważa, że pomysły Francji i Niemiec dzielą unijny rynek, a na kierowców ciężarówek nakładają biurokratyczne wymogi, które są zbyt kosztowne. Część firm upadnie, bo nie będą w stanie ponosić tych kosztów. - Jeśli wyeliminujecie naszych kierowców, kto będzie woził towary również po Waszych drogach? We Francji i w Niemczech nie znajdzie się tylu kierowców, by obsłużyć cały ruch towarowy, w przypadku wyeliminowania kierowców z państw wschodnich - mówił podczas dyskusji w Luksemburgu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Niemiecka płaca minimalna uderzy w polskich przewoźników? "To warunki nie do spełnienia":

TVN24/x-news

W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele z krajów Europy Środkowo - Wschodniej. - Litwa jest zaniepokojona tymi planami. To są jednostronne decyzje, które de facto zamykają rynek dla usługodawców z innych unijnych krajów. To zagrożenie nie tylko dla konkurencyjności sektora transportowego, ale także dla jednolitego rynku - podkreślał przedstawiciel Litwy Arijandas Sliupas.

Do krajów Europy Środkowo - Wschodniej dołączyły także Hiszpania, Portugalia, oraz Irlandia i skrytykowały Francję i Niemcy za wprowadzanie regulacji na poziomie krajowym, które niszczą europejską jedność.

W sumie 14 państw zaapelowało do Komisji Europejskiej, aby pilnowała spójności jednolitego rynku. Francję i Niemcy podczas debaty w Luksemburgu poparły oficjalnie Szwecja, Dania, a także Belgia.

IAR/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Komisarz UE: niemieckie przepisy grożą zdemolowaniem rynku unijnego

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 09:20
- Decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przepisów o niemieckiej płacy minimalnej poznamy w ciągu tygodni, nawet dni - ujawniła w Trójce komisarz UE Elżbieta Bieńkowska.
rozwiń zwiń