Izrael zawiesza przepustki dla Palestyńczyków. Będzie odwet za zamach?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 13:36
Władze Izraela poinformowały o cofnięciu pozwoleń na wjazd dla Palestyńczyków w okresie ramadanu. To reakcja na środowy atak w centrum Tel Awiwu, gdzie dwaj palestyńscy zamachowcy otworzyli ogień na targu żywności. Zginęły cztery osoby.
Audio
  • Izrael: restrykcje po zamachu w Tel Awiwie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
W strzelaninie w centrum miasta zginęły cztery osoby
W strzelaninie w centrum miasta zginęły cztery osobyFoto: PAP/EPA/JIM HOLLANDER

Urząd koordynujący działania na terytoriach palestyńskich (COGAT) oświadczył, że zamrożono wszystkie 83 tys. wydane pozwolenia dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, "w szczególności umożliwiające wizyty rodzinne" w Izraelu, a także modły w Jerozolimie lub podróże przez lotnisko w Tel Awiwie.

Ponadto izraelskie wojsko poinformowało o zamrożeniu zezwoleń na pracę dla ok. 200 krewnych i bliskich napastników. Uniemożliwiono także Palestyńczykom wjazd i wyjazd z miejscowości Jatta na Zachodnim Brzegu, skąd pochodzili zamachowcy. Wjazd i wyjazd mają być dopuszczone tylko z powodów humanitarnych lub medycznych - zastrzegł COGAT.

Atak w centrum Tel Awiwu

W nocy ze środy na czwartek izraelska policja informowała, że napastnicy zaczęli strzelać do przechodniów, zabijając na miejscu trzy osoby. Później w szpitalu zmarła ciężko ranna kobieta. W sumie w strzelaninie obrażenia odniosło sześć osób. Rzecznik policji oświadczył, że obaj napastnicy zostali schwytani, jednego przewieziono do szpitala, gdyż był ranny.

Do zamachu doszło na targu Sarona, w którego skład wchodzi kilkadziesiąt sklepów z żywnością i restauracji, położony jest niedaleko izraelskiego sztabu generalnego i kompleksu budynków ministerstwa obrony.

Będzie odwet?

Po zamachu w Tel Awiwie premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego rząd podejmie "szereg ofensywnych i defensywnych działań" wobec terrorystów. Tymczasem rządzący w Strefie Gazy radykalny Hamas zapowiedział kolejne zamachy.

Od ponad pół roku w Izraelu dochodzi do ataków palestyńskich nożowników lub zamachów wymierzonych w służby bezpieczeństwa oraz w ortodoksyjnych Żydów. Ocenia się, że w atakach lub zamieszkach zginęło 32 Izraelczyków, dwóch Amerykanów oraz 196 Palestyńczyków, z czego większość to napastnicy.

Źródło: RUPTLY/x-news

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Izrael: cztery ofiary śmiertelne w wyniku zamachu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 06:34
Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku strzelaniny, do jakiej doszło w środę wieczorem w centrum Tel Awiwu. Jak poinformowała policja, dwaj palestyńscy zamachowcy otworzyli ogień na zatłoczonym targu żywności Sarona.
rozwiń zwiń