Prymas Czech: Kościół pomógł Polakom w zachowaniu jedności i tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 15:38
Kościół przez wieki pomagał Polakom w zachowaniu jedności i tożsamości narodowej - mówił w Łodzi podczas uroczystej mszy św. z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski prymas Czech kard. Dominik Jaroslav Duka.
Prymas Czech, kardynał Dominik Jaroslav Duka (w środku) podczas uroczystości
Prymas Czech, kardynał Dominik Jaroslav Duka (w środku) podczas uroczystościFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

W niedzielę w Łodzi obchodzone było Archidiecezjalne Święto Eucharystii, ustanowione na pamiątkę wizyty ojca św. Jana Pawła II. W tym roku połączono je z rocznicą chrztu Polski.

- To właśnie Kościół zachował jedność i tożsamość narodową waszej ojczyzny, to Kościół bronił i wspomagał tych, którzy powstali przeciw okupacji i planom likwidacji narodu. Zarówno w trzech powstaniach w XIX wieku, jak i w późniejszej walce o powrót wolności i suwerenności Polski - mówił kard. Duka, który był specjalnym gościem obchodów.

Przypomniał, znaczenie Solidarności i jej ojca - świętego Jana Pawła II - w wywalczeniu dla Środkowej i Wschodniej Europy wolności religijnej, politycznej, ekonomicznej i kulturowej.

- Oto powód, dla którego w tym jubileuszowym roku przychodzę do Polski, aby wyrazić wdzięczność wam wszystkim i zapewnić was, że ta walka nigdy nie zostanie wymazana z pamięci Czech - dodał.

Znaczna część homilii kard. Duki poświęcona była znaczeniu sakramentu chrztu we współczesnym świecie. - Jak wychowywać, jak formować młode pokolenie? Tak, aby umiało kochać człowieka, a Boga przyjąć w prawdzie i z odwagą. Na tym fundamencie odnowiło się całe polskie społeczeństwo, tak spełniły się wielkie marzenia o zadaniach polskiego narodu, o których czytamy u Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego - zaznaczył.

W ramach obchodów Święta Eucharystii ulicami Łodzi - od Kościoła Matki Bożej Zwycięskiej do Archikatedry – przeszła procesja wiernych. Przed nabożeństwem, odprawionym na pl. Jana Pawła II z udziałem kilkuset wiernych, duchowieństwa różnych wyznań, przedstawicieli władz oraz parlamentarzystów, arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał historyczne okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I, podkreślając, że chrześcijaństwo przybyło do Polski za pośrednictwem kapłanów z Czech.

Obecność prymasa Czech – jak podali wcześniej organizatorzy obchodów - to podkreślenie chrześcijańskich więzi łączących od samego początku naród polski z narodem czeskim, a także wyraz serdecznej bliskości, jaka obecnie istnieje między Episkopatem Polski i Episkopatem Czech.

Jaroslav Duka jest dominikaninem, wyświęconym w 1970 r. W 1975 r. komunistyczne władze odebrały mu pozwolenie na pełnienie funkcji kapłańskich. Był mistrzem podziemnego nowicjatu dominikanów i podziemnym formatorem dominikańskich seminarzystów. W 1981 r. został uwięziony, w więzieniu przebywał przez półtora roku. Po wyjściu, aż do 1989 r. pracował jako kreślarz w Pilznie.W 1986 został prowincjałem czesko-morawskiej prowincji dominikanów. Funkcję tę pełnił również po aksamitnej rewolucji. W 1998 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Hradec Králove. Dwa lata później Benedykt XVI mianował go arcybiskupem praskim i prymasem Czech. W tym samym roku został przewodniczącym konferencji episkopatu Czech. W 2012 r. ogłoszona została jego kreacja kardynalska.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak