X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

26. Malta Festival Poznań. Rozpoczyna się teatralne święto

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 16:19
Nawiązujący do hinduskiego święta Holi spektakl uliczny z udziałem tancerzy, aktorów i muzyków „The Color of Time” zainauguruje 26. edycję Malta Festival Poznań. Na tegoroczny program festiwalu złoży się ponad 240 wydarzeń przygotowanych przez 780 artystów.
Audio
  • W Poznaniu rozpoczyna się 26 Malta Festival. Relacja Małgorzaty Mikołajczak (IAR)
The Color of Time na Malta Festival Poznań 2016
The Color of Time na Malta Festival Poznań 2016Foto: Maltafestival/youtube

Widowisko „The Color of Time”, które odbędzie się w piątek wieczorem, nawiązywać będzie do tradycji hinduistycznego święta Holi, nazywanego także świętem lub festiwalem kolorów.

Dyrektor festiwalu Michał Merczyński podkreślił w rozmowie z PAP, że ta barwna parada, która przejdzie w piątkowy wieczór ulicami Poznania będzie nawiązywała także do samej tradycji Malty, czyli spektakli, które angażują i pomagają tworzyć festiwalową wspólnotę.

- Malta cały czas potrzebuje takich spektakli, jakie kiedyś dominowały na tym festiwalu, czyli pewnego rodzaju afirmacji, radości. Festiwal to przecież z jednej strony „Idiom”, z drugiej – jest to przecież miejsce, w którym się rozmawia i spotyka – z artystami, publicznością i realizatorami - powiedział.

Dodał, że „The Color of Time” to spektakl, który pokazuje, że sztuka i teatr są otwarte dla każdego, bez względu na jakiekolwiek różnice - tak właśnie, jak odbywa się to podczas święta Holi.

Maltafestival/youtube

Kolorowe widowisko będzie oficjalnym otwarciem tegorocznej edycji festiwalu. Podczas 12 festiwalowych dni na uczestników czekać będzie ponad 240 wydarzeń, w tym spektakli, koncertów, dyskusji i warsztatów. 

"Paradoks widza"

Motywem przewodnim jednej z najważniejszych festiwalowych sekcji - "Idiom" - będzie w tym roku hasło "Paradoks widza". Kuratorką sekcji będzie holenderska artystka Lotte van den Berg, która podkreśliła w piątek w Poznaniu, że dla niej teatr to „ludzie, którzy oglądają ludzi”, i że widz jest integralną częścią każdego spektaklu.

- Moim zdaniem teatr nie rozpoczyna się z chwilą wejścia aktorów na scenę, ale już wówczas, kiedy pojawiają się pierwsi widzowie. Podczas festiwalu będziemy się właśnie zastanawiać nad różnicą między aktorem, widzem i świadkiem – nie tylko w samym teatrze, ale i w codziennym życiu – mówiła artystka.

Maltafestival/youtube

Podczas festiwalu Lotte van den Berg zaprezentuje swój spektakl "Wasteland", inspirowany książką "Hańba" J. M. Coetzeego oraz trwający osiem dni cykl "Building conversations", w którym widzowie staną się aktorami i reżyserami.

Platforma komunikacji

- Dzisiejsze społeczeństwo jest podzielone i dlatego tak ważna jest taka platforma komunikacji, jaką jest festiwal i to o czym mówi do nas Lotte, a mówi: odbudujmy naszą rozmowę, zacznijmy ze sobą rozmawiać. Trochę niechcący też ta edycja festiwalu staje się takim apelem do nas wszystkich, abyśmy opuścili te okopane pozycje na różnych brzegach i próbowali w końcu budować mosty – zaznaczył Merczyński.

W ramach sekcji „Idiom” zaprezentowana zostanie także m.in. instalacja holenderskiego artysty Dries’a Verhoeven’a, który zaprezentuje w centrum miasta osiem „żywych obrazów”, umieszczonych w szklanych gablotach.

- To będą dość kontrowersyjne obrazy, czasem szokujące. Przede wszystkim jednak będą zmuszały do odpowiedzi na pytania czy to, co się dzieje wokół nas w ogóle wzbudza naszą uwagę na co dzień. Będzie to też szansa i możliwość, aby spojrzeć na naszą rzeczywistość z nieco innej perspektywy – powiedział Merczyński.

Maltafestival/youtube

Tegoroczną edycję festiwalu zwieńczy multimedialne widowisko "Ksenofonia. Symfonia dla Innego", przygotowane na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56. Spektakl w reżyserii urodzonego w stolicy Wielkopolski Jan Komasy, autora m.in. "Sali samobójców" (2011), "Miasta 44" (2014), ma być połączeniem obrazu, tańca i muzyki. Do współpracy przy realizacji widowiska Komasa zaprosił choreografa Mikołaja Mikołajczyka (związanego m.in. z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim), a także muzyków: Bartka Wąsika i Miłosza Pękalę z grupy Kwadrofonik.

Akcje artystyczne

Festiwalowe życie tętnić będzie również na poznańskim placu Wolności, gdzie oprócz koncertów i spektakli, odbywać się będą m.in. akcje artystyczne, dyskusje oraz Silent Disco.

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r., jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal prezentuje program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy. Jego nazwa pochodzi od Jeziora Maltańskiego, znajdującego się w Poznaniu. Dotychczas w ramach Malta Festival w Poznaniu wystąpili tacy artyści jak m.in. grupa Radiohead, Michael Nyman, Buena Vista Social Club, Anthony and the Johnsons, czy Elvis Costello. Malta Festival Poznań 2016 potrwa do 28 czerwca. 

pp/PAP/IAR

Zobacz więcej na temat: Malta Poznań TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznańska Malta. Teatr, który zaczyna się od widza

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 10:30
Tegorocznym Idiomem Festiwalu Malta jest "Paradoks widza", pomysł holenderskiej reżyserki Lotte van den Berg, która odwraca perspektywę myślenia o teatrze.
rozwiń zwiń