X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Terminal LNG w Świnoujściu nosi od dziś imię Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 16:18
W uroczystości nadania instalacji imienia tragicznie zmarłego prezydenta uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele rządu.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o wizjonerstwie Lecha Kaczyńskiego (IAR)
  • Jarosław Kaczyński o utrwalaniu pamięci o Lechu Kaczyńskim (IAR)
  • Gazoport w Świnoujściu już działa. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Prezes zarządu Gaz-System Tomasz Stępień, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy i nadania terminalowi LNG w Świnoujściu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Prezes zarządu Gaz-System Tomasz Stępień, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy i nadania terminalowi LNG w Świnoujściu imienia prezydenta Lecha KaczyńskiegoFoto: PAP/Marcin Bielecki

Andrzej Duda mówił, że inwestycja budowy terminala LNG w Świnoujściu ma charakter przełomowy dla bezpieczeństwa i suwerenności Polski, że jest to miejsce, gdzie zrealizowano wielką wizję.

- Myślę, że takie uczucie, jakie towarzyszy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ta wizja została urzeczywistniona, towarzyszyło kiedyś tym, którzy zbudowali Gdynię - mówił prezydent. Przypomniał, że wizjonerem tego strategicznego przedsięwzięcia był prezydent Lech Kaczyński. - Jestem tu po to, żeby podziękować panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - powiedział Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:31 oroli.mp3 Prezydent Andrzej Duda o roli terminalu gazowego w Świnoujściu (IAR)

 

Solidarność energetyczna

Prezydent przypomniał, że Lech Kaczyński dążył do tego, by Polska pozyskiwała gaz z wielu kierunków - z Azerbejdżanu przez Gruzję i Ukrainę lub z Norwegii poprzez Danię i gazociągiem Baltic Pipe. Andrzej Duda powiedział, że Polska prowadzi z innymi krajami rozmowy, zmierzające do realizacji projektu Baltic Pipe. - Polska chce być ogniwem bezpieczeństwa dla naszej części Europy - mówił prezydent.


Posłuchaj
00:24 dusu.mp3 Prezydent Andrzej Duda o suwerenności gazowej (IAR)

 

Jak dodał, terminal LNG wpisuje się w europejski system dostaw gazu, w zasadę solidarności energetycznej. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzięki inwestycji będzie możliwe także dostarczanie surowca na Ukrainę, która dąży do większej niezależności energetycznej.
Prezydent poinformował też, że Polska prowadzi negocjacje z różnymi dostawcami gazu, którzy będą go mogli dostarczać dzięki terminalowi LNG.

źródło: TVP Info

Suwerenna i bezpieczna Polska

Obecna w Świnoujściu premier Beata Szydło zapewniała, że celem jej rządu jest suwerenna i bezpieczna Polska. - Budowa tego terminalu jest krokiem w tę stronę - mówiła szefowa rządu. To Lech Kaczyński jako pierwszy, w maju 2006 roku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawił koncepcję budowy instalacji. Premier Szydło podkreślała, że Lechowi Kaczyńskiemu zależało także na suwerenności Polski, jej bezpieczeństwie energetycznym, a terminal LNG w Świnoujściu realizuje te cele.

W uroczystości w Świnoujściu uczestniczył także prezes PiS, brat tragicznie zmarłego prezydenta- Jarosław Kaczyński. Dziękował wszystkim zaangażowanym w budowę gazoportu. Mówił też o działalności Lecha Kaczyńskiego, który konsekwentnie dążył do budowy silnej i godnej pozycji Polski na świecie.

źródło: TVP Info

Pierwsza dostawa

Uroczystość nadania inwestycji imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego zbiega się z pierwszą komercyjną dostawą surowca do terminalu LNG.

Surowiec do terminala LNG dostarcza statek "Al-Nuaman", który już wcześniej uczestniczył w technologicznym rozruchu instalacji w Świnoujściu. Statek przywiózł ponad 200 tysięcy metrów skroplonego gazu. Po tak zwanej regazyfikacji, czyli zmianie z postaci płynnej na lotną, będzie to około 120 milionów metrów sześciennych błękitnego paliwa. Rozładunek surowca potrwa około doby.

Rocznie terminal w Świnoujściu może przyjąć 5 miliardów metrów sześciennych gazu. To jedna trzecia zapotrzebowania Polski na ten surowiec. Koordynatorzy budowy, czyli przedstawiciele Gaz-Systemu zapewniają, że to właśnie dzięki determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego zapoczątkowano przygotowania do budowy gazoportu.

IAR/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak