Konkurs z okazji 115. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 12:08
Konkurs "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" - jak wskazują jego organizatorzy - pozwoli młodzieży poznać bliżej losy człowieka, wiernego ideałom i wartościom, które realizował niezwykłymi czynami, służbą ludziom i godnym życiem
Audio
  • Projekt "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Relacja Witolda Banacha (IAR)
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczych
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczychFoto: Wikipedia/autor nieznany

Rotmistrz Witold Pilecki to człowiek legenda, postać wielka i niepowtarzalna.

Jego losy splotły się nierozerwalnie z losami ojczyzny. Bronił jej wolności w roku 1920 i we wrześniu 1939. Poznał piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego, stworzył tam podziemny ruch oporu. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Zobacz serwis specjalny:
pilecki_663x364_1.jpg
ROTMISTRZ WITOLD PILECKI

Niepogodzony z kolejną okupacją, niezłomnie zabiegał o wolność i suwerenność. Zamordowany przez komunistycznych siepaczy po okrutnym śledztwie i parodii procesu sądowego.

Jak podkreślają organizatorzy, konkurs poświęcony pamięci rotmistrza pozwoli młodzieży poznać bliżej losy człowieka, wiernego ideałom i wartościom, które realizował niezwykłymi czynami, służbą ludziom i godnym życiem.

Celem konkursu jest propagowanie idei bliskich Pileckiemu, sformułowanych w oryginalnych pracach literackich, które mają odznaczać się bogatą polszczyzną i niebanalnym spojrzeniem na postać bohatera na tle jego czasów.

Przedstawicielka organizatorów, Małgorzata Kupiszewska wyjaśniła, że gimnazjaliści i licealiści, którzy wezmą udział w konkursie, muszą napisać krótką pracę o rotmistrzu - gimnazjaliści krótkie opowiadanie literackie lub paradokument, zaś licealiści esej lub miniaturę literacką.

Większe wymagania stawiane są natomiast przed studentami, którzy mogą wziąć udział w Akademickim Konkursie Historycznym na pracę badawczą o Pileckim. Studenci lub doktoranci powinni przygotować projekt lekcji lub pracę naukową poświęconą rotmistrzowi.

Osoby uzdolnione plastycznie mogą wziąć udział w konkursie na zaprojektowanie plakatu upamiętniającego Pileckiego.

Projekt będzie miał swój finał w listopadzie. Patronatem honorowym objął go prezydent Andrzej Duda.

WIĘCEJ INFORMACJI

IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Witold Pilecki oddał życie za obronę ducha narodu"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 11:00
- Doszłam do wniosku, że jeżeli my, harcerze, nie zaczniemy walczyć o odbudowę ducha to nikt za nas tego nie zrobi. Dlatego od 15 lat organizuję msze w intencji odbudowy ducha narodu polskiego - wyjaśniła w radiowej Jedynce Hanna Szczepanowska.
rozwiń zwiń