1050-lecie Chrztu Polski. Na Zamku Królewskim otwarto wystawę "Sacrum Poloniae Iubileum 966 –2016"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 20:03
Początkom państwa polskiego i jego chrystianizacji poświęcona jest wystawa Sacrum Poloniae Iubileum 966 –2016, którą można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Wystawa "Sacrum Poloniae Jubileum 966-2016" otwarta. Relacja Moniki Gosławskiej (IAR)
Replika słynnych drzwi gnieźnieńskich, z 2. połowy XII wieku, stanowi oś wystawy Sacrum Poloniae Iubileum 966-2016, poświęconej jubileuszowi 1050-lecia Chrztu Polski na Zamku Królewskim w Warszawie
Replika słynnych drzwi gnieźnieńskich, z 2. połowy XII wieku, stanowi oś wystawy "Sacrum Poloniae Iubileum 966-2016", poświęconej jubileuszowi 1050-lecia Chrztu Polski na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Wystawa jest prezentacją wątków i zjawisk związanych z początkami państwa polskiego i jego chrystianizacją. Ich ilustracją są obiekty o znacznej wartości historycznej i artystycznej.

- Zamek warszawski musiał zaprezentować tę wystawę, dotyczącą czasów, kiedy Polska za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego z impetem wpisała się w historię chrześcijańskiej Europy - powiedział podczas konferencji Przemysław Mrozowski, p.o. dyrektor Zamku Królewskiego i komisarz wystawy. - I choć nie pokazuje ona wszystkich dzieł, które ocalały w publicznych i kościelnych zbiorach z czasów zakładania chrześcijaństwa w Polsce, to jest jednak rodzajem flesza, olśnienia tymi kilkoma wspaniałymi dziełami średniowiecznymi, które, można mieć nadzieję, poruszą uczucia i wyobraźnię zwiedzających - dodał.

"Sakramentarz tyniecki"

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć dzieła rzadko eksponowane, a wśród nich "Sakramentarz tyniecki". Jest to licząca kilkadziesiąt kart księga iluminowana; barwiona purpurą i pisana złotem. Okazale zdobiony kodeks to najstarszy rękopis liturgiczny znajdujący się nieprzerwanie w polskich zbiorach od XI stulecia. Egzemplarz należący niegdyś do klasztoru w Tyńcu powstał ok. 1060-1070 r. w rejonie Kolonii.

Na wystawie - jak zaznaczył komisarz wystawy Przemysław Deles - "Sakramentarz tyniecki" jest otwarty na stronie, na której przedstawiona jest miniatura Chrystusa w majestacie - Maiestas Domini - w mandorli, symbolu doskonałości, udzielającego błogosławieństwa, trzymającego Ewangelię na kolanach i otoczonego przez symbole czterech Ewangelistów.

Prawdziwą ozdobą ekspozycji poświęconej jubileuszowi 1050-lecia Chrztu Polski - jak podkreślają organizatorzy - jest jedno z czołowych dzieł warsztatu malarskiego Stanisława Samostrzelnika - "Żywoty arcybiskupów gnieźnieńskich" Jana Długosza, zdobione wielobarwnymi portretami prymasów i biskupów krakowskich, a przede wszystkim patronów Królestwa Polskiego, wśród nich – świętego Wojciecha.

Włócznia św. Maurycego

Na wystawie pokazany został również "Rocznik Świętokrzyski Dawny" - najstarszy zachowany polski rocznik, który powstał w Gnieźnie w pierwszej połowie XII wieku. W nim znajduje się słynny wpis informujący o przyjeździe do polski Dobrawy i przyjęciu chrztu przez księcia Mieszka I w 966 r.

Zwieńczeniem ekspozycji jest replika kopii włóczni św. Maurycego, jednego z najważniejszych insygniów władzy cesarskiej, podarowana przez cesarza Ottona III księciu Bolesławowi Chrobremu w 1000 roku. Dzieło to pozostaje pierwszoplanowym symbolem suwerenności państwa polskiego.

pp/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczystości ku czci świętego Stanisława. Prymas Polski: pozwólmy, aby łaska chrztu nieustannie nas przemieniała

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 13:08
- Chrzest nie odbiera nam wolności, ani jej nie ogranicza; nie zwalnia nas z nieustannego opowiadania się po stronie prawdy i dobra - mówił w Krakowie prymas Polski abp Wojciech Polak w czasie niedzielnych uroczystości ku czci św. Stanisława. Uroczystość, w której uczestniczyli premier Beata Szydło i członkowie Episkopatu Polski, była jednocześnie dziękczynieniem za wiarę w 1050. rocznicę chrztu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 10:17
Wystawa przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pokazuje epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Czech: Kościół pomógł Polakom w zachowaniu jedności i tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 15:38
Kościół przez wieki pomagał Polakom w zachowaniu jedności i tożsamości narodowej - mówił w Łodzi podczas uroczystej mszy św. z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski prymas Czech kard. Dominik Jaroslav Duka.
rozwiń zwiń