Szczyt w Warszawie. Najważniejsze dokumenty NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 12:00
Przywódcy państw NATO zdecydują w Warszawie, jak Sojusz odpowie na wyzwania z niestabilnego południa oraz ze wschodu, gdzie Rosja użyła siły do zmiany granic. Będzie to najważniejszy szczyt NATO od lat.
Flaga NATO
Flaga NATOFoto: flickr/Nicolas Raymond

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Do Warszawy przyjedzie 58 delegacji, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje ONZ, UE, kwatery głównej NATO i Banku Światowego. W szczycie ma uczestniczyć 2500 delegatów. Do dyspozycji uczestników będzie prawie 600 pojazdów i ok. 1250 kierowców. Do obsługi medialnej zgłosiło się ponad 2000 dziennikarzy - poinformowała kwatera główna NATO.

***

Najważniejsze dokumenty związane z NATO:

- Traktat Północnoatlantycki - zobacz >>>

- Przystąpienie Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego – procedura prawna - zobacz >>>

- Podstawowe dokumenty Traktatu Północnoatlantyckiego - zobacz >>>

***

Miejscem szczytu będzie Stadion PGE Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim, w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim, zaś premier Beata Szydło zaprosi przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski.

(Film - Szczyt NATO w Warszawie - spot/ Źródło - YouTube/Ministerstwo Obrony Narodowej)

NATO - organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Polska do Sojuszu przystąpiła w 1999 roku. 

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak