Szczyt NATO. Kto przyjedzie do Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 16:05
To będzie jeden z najważniejszych szczytów NATO od lat. Do Warszawy przyjedzie ponad 50 przywódców z całego świata.
Barack Obama pojawi się na szczycie NATO w Warszawie
Barack Obama pojawi się na szczycie NATO w WarszawieFoto: PAP/EPA/T.J. KIRKPATRICK / POOL

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca. W stolicy Polski pojawi się 58 delegacji, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje ONZ, UE, kwatery głównej NATO i Banku Światowego. W szczycie ma uczestniczyć 2500 delegatów.

Czytaj więcej
nato 1200.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

W Warszawie pojawią się m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, sekretarz stanu USA John Kerry, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, francuski prezydent Francois Hollande, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon, szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przywódcy państw NATO zdecydują w Warszawie, jak Sojusz odpowie na wyzwania z niestabilnego południa oraz ze wschodu, gdzie Rosja użyła siły do zmiany granic.

Miejscem szczytu będzie Stadion PGE Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim, w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim, zaś premier Beata Szydło zaprosi przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski.

(Film - Szczyt NATO w Warszawie - spot/ Źródło - YouTube/Ministerstwo Obrony Narodowej)

Do dyspozycji uczestników będzie prawie 600 pojazdów i ok. 1250 kierowców. Do obsługi medialnej zgłosiło się ponad 2000 dziennikarzy - poinformowała kwatera główna NATO.

PAP/IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak