Premier Szydło zabrała głos ws. nowej ustawy o TK

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 14:47
- Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny po wejściu w życie ustawy o Trybunale, zechce jej przestrzegać - podkreśliła premier Beata Szydło.
Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej po szczycie NATO
Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej po szczycie NATOFoto: PAP/Radek Pietruszka

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Szydło była pytana, czy PiS planuje zmiany w ustawie o TK podczas prac nad nią w Senacie.

Nie jestem marszałkiem Senatu ani senatorem, więc nie wiem, jakie decyzje zapadną w Senacie. Czekamy w tej chwili. Senat pracuje. Wyrażam nadzieję, że po przyjęciu przez Senat i podpisaniu przez pana prezydenta tej ustawy, kiedy ona wejdzie w życie, również sam Trybunał Konstytucyjny uzna, że jest ustawa o TK, której Trybunał zechce przestrzegać - powiedziała premier.

Konferencja prasowa z udziałem premier Beaty Szydło po szczycie NATO. Źródło: TVP INFO

Senackie komisje w czwartek zajmą się nową ustawą o TK

W czwartek 14 lipca senackie komisje - ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji - mają zająć się na wspólnym posiedzeniu nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, którą Sejm uchwalił w zeszłym tygodniu.

Czytaj więcej
bszyd.jpg
"Polska wychodzi ze szczytu NATO wzmocniona i bezpieczniejsza"

Ustawa o TK ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca posiedzeniu Senatu.

Według PiS ustawa przecina spory wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad nią naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

- Jesteśmy przygotowani na długie posiedzenie, trwające tyle, ile komisje uznają za potrzebne. Termin komisji wyznaczono na tydzień przed posiedzeniem plenarnym. Możemy obradować do późnych godzin wieczornych, czasu powinno wystarczyć - powiedział w poniedziałek przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Stanisław Gogacz (PiS).

Senator dodał, że posiedzenie zwołano tak, aby był czas na zapoznanie się z materiałami i przygotowanie do późniejszych obrad plenarnych Senatu. Posiedzenie senackich komisji ma rozpocząć się w czwartek o godz. 12.

Zgodnie z uchwaloną w Sejmie 7 lipca po burzliwych obradach ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta RP, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. Składy 3-osobowe badałyby m.in. konstytucyjność innych aktów normatywnych, np. rozporządzeń. Orzeczenia we wszystkich składach zapadałyby zwykłą większością głosów.

PAP/mfm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak