Wielki sukces SpaceX. Rakieta wystartowała i wylądowała

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 11:52
Kolejny podwójny sukces kosmiczny amerykańskiej firmy SpaceX. Wystrzeliła ona na orbitę transportowy statek Dragon, a ważny człon rakiety nośnej bezpiecznie wylądował na Ziemi.
Audio
  • Statek Dragon wiezie ładunek dla astronautów. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Start rakiety Falcon 9
Start rakiety Falcon 9Foto: PAP/EPA/SPACEX / HANDOUT

Wszystko trwało kilkanaście minut. Najpierw - start rakiety Falcon 9 z przylądka Canaveral na Florydzie. Potem - pierwszy stopień rakiety, duży i kosztowny, zrobił pętlę, ustawił się pionowo, odpalił silniki hamujące i wylądował bezpiecznie na specjalnej platformie niedaleko miejsca startu. Załoga fimy przyjęła to z ogromnym entuzjazmem.

Chwilę później biała, stożkowata kapsuła Dragon, już samotnie w kosmosie, rozpostarła skrzydła z ogniwami słonecznymi. Za dwa dni dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną; dla przebywających tam astronautów wiezie zapasy.

Firma SpaceX, która ma kontrakt z NASA, podkreśla, że miękkie lądowania ważnych części rakiet to istotna rzecz - wiele kluczowych urządzeń będzie można wykorzystać ponownie, a to w przyszłości obniży koszty orbitalnego transportu.

To już drugie tego rodzaju udane lądowanie rakiety SpaceX. Po raz pierwszy udało się to w grudniu 2015 roku. Wcześniej części rakiet spadały do oceanu.

W 2011 roku USA zawiesiły program lotów na stację i jedynym środkiem transportu załogi są kapsuły rosyjskiego Sojuza.

Pierwsze loty załogowe są planowane są na 2017-2018 rok, jednak prace nad nimi od kilku lat się wydłużają. M.in. w związku z tym USA musiały przedłużyć kontrakt z Moskwą na transport astronautów na ISS.

Ładunek wieziony przez Dragon dotrze na stację po kilkudziesięciu godzinach od startu. Astronauci wysuną specjalne automatyczne ramię, by sięgnąć po statek i przyłączyć go do stacji.

IAR/Reuters/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boeing wyśle ludzi w kosmos w 2018

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 22:22
Nowa era astronautyki trwa. Dwie prywatne firmy, SpaceX i Boeing, mają przejąć dostawy załóg na ISS. Na razie terminów dotrzymuje tylko SpaceX.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: rakieta Falcon wylądowała po powrocie z orbity

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 13:48
Pierwszy człon rakiety nośnej Falcon 9, opracowanej i produkowanej przez firmę SpaceX, po raz czwarty pomyślnie powrócił na ziemię po locie na orbitę okołoziemską, na której umieszczono tajlandzkiego satelitę. Rakieta wylądowała na platformie na Oceanie Atlantyckim.
rozwiń zwiń