X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skarby i… 340-letni ser znaleziony we wraku okrętu na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 16:39
Pierścień z diamentem oraz masa, która może być serem sprzed ponad 300 lat , to niektóre znaleziska z wraku szwedzkiego okrętu Kronan, który zatonął w 1676 roku u szwedzkich wybrzeży, niedaleko wyspy Olandia.
Zatonięcie Kronana, obraz Clausa Minichena
Zatonięcie "Kronana", obraz Clausa MøinichenaFoto: wikipedia

Tego lata 30 nurków przeszukuje wrak po raz kolejny, a zdobycze pokazano podczas konferencji prasowej w muzeum państwowym w Kalmarze.

Prowadzący projekt badania wraku Lars Einarsson powiedział, że badacze zbierają wszystkie przedmioty które mogą dać obraz życia XVII wiecznego społeczeństwa.

- Znaleźliśmy naczynie zawierające coś co naszym zdaniem jest produktem mleczarskim, masłem albo serem, wydziela niesamowity zapach... podobny do drożdży, albo sera roquefort.

Według badacza warunki konserwacji znaleziska były optymalne: Bałtyk jest słabo zasolony, a naczynie znajdowało się pod warstwą osadów chroniącą przed zniszczeniem.

Spektakularnym znaleziskiem są także monety a pośród nich 24-karatowy pierścień z diamentem - powiedział. 14 złotych monet jest bardzo dobrze zachowanych. Tajemnicza masa ma być teraz przekazana w celu zbadania uniwersytetowi rolniczemu w Uppsali. Statek Kronan jest często obiektem badań, ostatnio tego typu cenne przedmioty znaleziono w nim w 1982 roku i 2000.

Kronan został zbudowany za panowania szwedzkiego króla Karola XI i należał do największych okrętów swoich czasów. Zatonął 1 czerwca 1676 w trakcie bitwy morskiej pod Olandią w wyniku eksplozji komór amunicyjnych spowodowanej gwałtownym przechyłem podczas wykonywania zwrotu. W 1980 wrak okrętu został odnaleziony przez archeologa-amatora Andersa Franzéna.

IAR, to

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-08-07 00:04 Zgłoś
Zatonął 1 czerwca 1676 w trakcie bitwy morskiej pod Olandią (cytat). Wydaje się (patrząc na tę rycinę), że wiedza o stateczności statku była wiedzą tajemną ! Zadziwiające, jak wiele mozna sądzić o świadomości ludzi tej epoki, o zjawiskach zachodzących "na wodzie", patrząc na ten i inne tego typu obrazy. Sądzić niekoniecznie akceptując ! Jednak, sympatyczne to, co widać !