X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najpiękniejsze momenty Światowych Dni Młodzieży 2016

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 21:46
W niedzielę wieczorem papież Franciszek zakończył wizytę w Polsce. Trwające niemal tydzień Światowe Dni Młodzieży na długo pozostaną jednak w pamięci uczestników i obserwatorów. Nie zabrakło wzruszeń, śmiechu i chwil zadumy. Przedstawiamy najbardziej poruszające naszym zdaniem chwile wizyty papieża Franciszka w Polsce.
Audio
Papież Franciszek podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu
Papież Franciszek podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie ProkocimiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Papież Franciszek przebywał w Polsce od 27 do 31 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Więcej historii ze Światowych Dni Młodzieży znajdziesz w naszym serwisie specjalnym  >>>

Już od początku wizyty, na płycie lotniska w Balicach, papież zaskoczył wszystkich, zatrzymując przewożący go samochód. Ojciec Święty poprosił o podanie mu małej dziewczynki, którą wypatrzył w tłumie. Franciszek na chwilę wziął ją na ręce i ucałował.

W kolejnych dniach wielokrotnie papież pokazał, że kocha dzieci i ma z nimi świetny kontakt.

Niezwykle wzruszająca była również piątkowa wizyta w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu. Papież znalazł czas, by przywitać, ucałować i pobłogosławić wszystkich małych pacjentów.

Starsze dzieci z radością mówiły, że to spotkanie dodało im sił. W imieniu młodszych wypowiadały się wzruszone rodziny. - Będę to pamiętać do końca życia - mówiła ze łzami w oczach pani Krystyna, babcia Tomka, pacjenta szpitala. - Wierzę w to, że będzie dobrze. Teraz na pewno – dodała.

Wyjątkowe spotkania na Franciszkańskiej

Niezwykłych emocji każdego dnia dostarczały pielgrzymom spotkania z papieżem przed oknem Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej.

Już podczas pierwszego wieczora, Ojciec Święty poruszył serca zgromadzonych wspomnieniem o zmarłym wolontariuszu ŚDM.

- To coś o jednym z was. Maciej Szymon Cieśla - powiedział papież, wspominając młodego absolwenta krakowskiej ASP, który jako wolontariusz przygotował oprawę graficzną ŚDM. Cieśla zmarł na początku lipca na raka, którego zdiagnozowano u niego nieco ponad pół roku wcześniej. - Jest rzecz, w którą nigdy nie powinniśmy wątpić: wiara tego chłopaka, tego naszego przyjaciela, który tyle pracował dla tych Światowych Dni Młodzieży, zaprowadziła go do Jezusa i teraz jest w niebie i patrzy na was. Wielkie brawa dla niego - powiedział wzywając, by dziękować za przykłady odważnych młodych, które pozwalają iść przez życie. - Nie lękajcie się, nie lękajcie się! – wołał słowami Jana Pawła II.

Podczas spotkania pożegnalnego wolontariuszy z papieżem w krakowskiej Tauron Arenie, brat Macieja Cieśli odczytał jego przemówienie, które miał on wygłosić osobiście. Pisał w nim o walce z chorobą, o nadziei i wielkiej woli życia.

Przy tzw. oknie papieskim Franciszek wielokrotnie mówił także rzeczy zabawne. Jak podkreślał, w życiu musimy być gotowi zarówno na momenty radosne, jak i smutne.

- Bądźcie szczęśliwi i radośni, to jest nasz obowiązek, tych, którzy idą za Chrystusem - wzywał papież i dodał: "Teraz czyńcie swoją powinność i naróbcie hałasu" - co było nawiązaniem do słów Franciszka z poprzednich ŚDM w Rio de Janeiro.

Spotkania z radosnym tłumem

Mieszkańcy Krakowa z pewnością zapamiętają przejazdy papieża Franciszka przez miasto. Najbardziej wyczekiwanym był kurs miejskim tramwajem na ceremonię powitalną na Błoniach. Ojciec Święty pozdrawiał przez okno tramwaju tysiące ludzi zgromadzonych na trasie przejazdu.

Niezależnie od pogody, często wyjątkowo niesprzyjającej, tłumy zawsze czekały wszędzie tam, gdzie choć przez chwilę miał pojawić się Franciszek. Gdy papież opuszczał Kraków, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży pozdrawiali go na ulicach i na lotnisku, choć nad miastem przetaczała się właśnie nawałnica.

Pielgrzymi na krakowskim lotnisku Balice/fot. PAP/Radek Pietruszka Pielgrzymi na krakowskim lotnisku Balice/fot. PAP/Radek Pietruszka

Chwile zadumy

W piątek papież Franciszek odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Niezwykle mocnym obrazem była samotna modlitwa Franciszka w celi męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.

Podczas wizyty papież nie zabierał publicznie głosu, modlił się w ciszy. Ojciec Święty do swego pobytu w Auschwitz-Birkenau powrócił podczas piątkowej Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach, zadając pytanie o wydarzenia, jakie dokonały się w tym obozie zagłady, które stawiają nam pytania o Boga.

Mocne słowa

- Nie bądźcie emerytami - nawoływał papież młodzież w sobotę podczas mszy w Brzegach. – Czas, który teraz przeżywamy nie potrzebuje "młodych kanapowych", ale młodych ludzi w butach, najlepiej w butach wyczynowych. Ten czas akceptuje tylko na boisku graczy czołowych, nie ma tam miejsca dla rezerwowych. Świat dzisiejszy chce od was, abyście byli aktywnymi bohaterami historii, bo życie jest piękne zawsze wtedy, kiedy chcemy je przeżywać, wtedy kiedy, gdy chcemy pozostawić ślad. Historia wymaga dziś od nas, byśmy bronili naszej godności i nie pozwalali, aby inni decydowali o naszej przyszłości – mówił papież do pielgrzymów.

Słowa te zrobiły silne wrażenie nie tylko na młodzieży.

Spontaniczne reakcje

W niedzielę po południu papież spotkał się z wolontariuszami, by podziękować im za modlitwę. Franciszek rozpoczął wystąpienie, czytając przemówienie z kartki. Po chwili przyznał jednak, że jego przemówienie ma pięć stron i może być zbyt nudne. Kartki odłożył na bok i zaczął mówić spontanicznie.

Wielokrotnie Ojciec Święty zaskakiwał podobnymi decyzjami. W "oknie papieskim" pojawiał się często przed zapowiedzianą godzinę.

W sobotę przed wyjazdem do Brzegów Ojciec Święty spontanicznie wybrał się kościoła franciszkanów, położonego naprzeciwko Pałacu Biskupiego w Krakowie. Wizyta nie była wcześniej planowana. Dla kapłanów było to ogromne zaskoczenie i jeszcze większa radość.

Ale nie tylko papież zaskakiwał podczas Światowych Dni Młodzieży. Także spontaniczne reakcje uczestników zapamiętamy na długo.

PAP, IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak