X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pamiątki po majorze Józefie Trenkwaldzie i inne eksponaty wróciły do Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 14:40
Pamiątki kawaleryjskie po majorze Józefie Trenkwaldzie oraz kościelne starodruki wróciły do Polski. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych przekazano eksponaty do biblioteki i muzeum.
Audio
  • Dyrektor Muzeum im. księdza Łęgi: Eksponaty po majorze Trenkwaldzie są dla nas niezwykle cenne (IAR)
  • Profesor Wojciech Kowalski z MSZ: W latach 90. eksponaty zaginęły, ale kilka lat temu trafiły do Polski (IAR)
Dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych z 1927 r. który wymienia majora Józefa Trenkwalda
Dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych z 1927 r. który wymienia majora Józefa TrenkwaldaFoto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum im. księdza doktora Władysława Łęgi w Grudziądzu mówi, że zbiory wzbogaciły się o szablę, pistolet, papierośnicę i pudełko na cygara należące do majora Trenkwalda. Dwa ostatnie eksponaty, to nagrody za udział w zawodach konnych. Wioletta Pacuszka podkreśla, że zbiór kawaleryjski jest najcenniejszym zbiorem w muzeum, którym kieruje.

Major Józef Trenkwald był bohaterem wojny w 1920 roku, pistolet jest jedną ze zdobyczy wojennych. Major dał pamiątki swojemu pasierbowi w Kanadzie, a ten w tym roku zgłosił się z nimi do polskiego konsulatu.

Dokumenty zaginione od lat 90.

Polskie MSZ przekazało dzisiaj także skradzione z biblioteki w Pradze w latach 90. starodruki. Dzieła zginęły w czasie przemian ustrojowych. Profesor Wojciech Kowalski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówi, że znaleziono je w Polsce.

Wśród przekazanych dzisiaj eksponatów znajdują się także starodruki i przedwojenne książki, które z Wilna trafiły do Kiszyniowa. Tam anonimowa osoba poinformowała polską ambasadę o ich istnieniu. Książki trafią do biblioteki Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Kawalerzysta i olimpijczyk 

Józef Trenkwald urodził się w 1897 roku w Wiedniu w polskiej rodzinie. Jego ojciec był generałem armii Austro-Węgier. W 1917 roku ukończył szkołę wojskową a trzy lata później brał udzał w wojnie polsko-bolszewickiej. Uprawiał jeździectwo - zdobył brąz w jeżdziectwie drużynowym podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku a trzy lata Puchar Narodów w Warszawie.

Brał udział w kampanii wrześniowej, trafił do obozu koncenrtacyjnego w Murnau. Później walczył we Włoszech w w 6. Pułku Pancernym "Dzieci Lwowskich". Po wojnie udał się na emigrację do Londynu, gdzie zmarł w 1956 roku.

IAR/dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak