Oficjalny protest Japonii ws. ekspansji Chin na Morzu Wschodniochińskim

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 10:30
Tokio zaprotestowało przeciwko zbliżeniu się do spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim sześciu okrętów chińskiej straży przybrzeżnej i floty 230 łodzi rybackich. Japońskie MSZ wezwało w tej sprawie chińskich dyplomatów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: fot. flickr/twicepix

Tokio i Pekin roszczą sobie prawa do wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim. Stosunki między Japonią a Chinami pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy Tokio kupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu niezamieszkanych wysepek. W Chinach wywołało to falę antyjapońskich protestów. Prawa do wysp rości sobie także Tajwan.

W wystosowanym w sobotę oświadczeniu japońskie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło, że domaga się jak najszybszego opuszczenia przez chińskie jednostki wód wokół wysp Senkaku. Według Tokio trzy okręty straży przybrzeżnej Chin były uzbrojone. Jednocześnie MSZ Japonii dodało, że do tej pory chińskie statki nie naruszyły wód terytorialnych kraju.

Liczba jednostek, które w sobotę zbliżyły się do wysp Senkaku świadczy, według Tokio, o "eskalacji sytuacji, która może doprowadzić do zwiększenia napięcia na tych wodach" - podano w komunikacie.

Dzień wcześniej Japonia protestowała przeciwko wpłynięciu na wody wokół wysp Senkaku dwóch okrętów chińskiej straży przybrzeżnej.

W przyjętym przez władze w Tokio we wtorek dorocznym raporcie na temat bezpieczeństwa stwierdzono, że niektóre działania Chin na morzach regionu są "niebezpieczne i mogące prowadzić do nieprzewidywanych sytuacji".

W raporcie wyliczono, że zeszłoroczne działania Chin na Morzu Wschodniochińskim zmusiły Japonię do alarmowego poderwania samolotów wojskowych ponad 570 razy. Podkreślono też, że odnotowano przypadki znacznego zbliżania się chińskich okrętów wojennych do japońskich wód terytorialnych.

PAP/iz

Zobacz więcej na temat: Chiny Japonia Pekin Tokio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Japonia ostrzega o zagrożeniu ze strony Korei Płn. i Chin

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 09:00
Rozwój północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego stanowi "śmiertelne i nieuchronne" zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa - oceniają władze Japonii w dorocznym raporcie. Zwrócono w nim też uwagę na niebezpieczne działania Chin.
rozwiń zwiń