X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydent odsłonił tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. "Spełniamy obowiązek"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 11:27
- Spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Audio
Prezydent odsłania tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych
Prezydent odsłania tablicę upamiętniającą Żołnierzy WyklętychFoto: PAP/Jakub Kamiński

- Jestem niezmiernie dumy i szczęśliwy, że w tym, tak ważnym dla wszystkich Polaków na całym świecie dniu, w dniu rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy i polskiego narodu nad bolszewicką inwazją w 1920 roku, w dniu bitwy warszawskiej, w 96. jej rocznicę, stoję wraz z państwem tutaj, w miejscu świętym dla wszystkich Polaków - przed Grobem Nieznanego Żołnierza - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

- W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor - odsłaniamy tu, na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę. Tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania, Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Tablicę upamiętniającą ich walkę, ich bohaterstwo, ich postawę - podkreślił prezydent.

Zobacz serwis specjalny:
żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Żołnierze Wyklęci

Jak zaznaczył Duda, Żołnierze Wyklęci wyróżniali się niezłomną postawą w obronie ojczyzny, w walce o niepodległość i suwerenność Polski.

- Dla nich II wojna światowa nie zakończyła okupacji. Dla nich zmieniło się tylko tyle, że zamiast okupantów niemieckich przyszli okupanci sowieccy, przeciwko którym oni postanowili nadal walczyć i czynili to niezłomnie, bardzo często aż do śmierci, aż do 1963 roku kiedy to w walce zginął ostatni z nich, sierżant Józef Franczak, "Lalek" - przypomniał.

- Upamiętniamy ich dzisiaj niespełna pół roku po słowach, które wygłosiłem tutaj 1 marca, mówiąc, że tutaj powinna znaleźć się, na Grobie Nieznanego Żołnierza, tablica upamiętniająca tamtych bohaterów - wskazał prezydent.

Duda wyraził radość z tego, że odsłonięcie tablicy ma miejsce w Święto Wojska Polskiego, bo - jak wyjaśnił - Żołnierze Wyklęci byli jego "wielkimi reprezentantami w tamtym czasie" i "wierzyli niezłomnie w to, że polskie wojsko idzie aż do zwycięstwa, a w każdym razie, że zawsze ma obowiązek wiernie stać w obronie ojczyzny, walczyć za jej wolność, walczyć za jej suwerenność".

***

Tablicę prezydent Andrzej Duda odsłonił w towarzystwie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i Marka Franczaka, syna "Żołnierza Wyklętego" Józefa Franczaka, ps. Laluś.


Na tablicy znajdą się następujące hasła:

Rudniki 6 I 1945 (na pamiątkę walki oddziałów Nowogródzkiego Okręgu AK z jednostkami NKWD)

Rowiny 29 I 1945 (upamiętniające bitwę oddziałów Wileńskiego Okręgu AK z pułkami NKWD)

Kuryłówka 7 V 1945 (odnoszące się do zwycięskiego starcia zgrupowania partyzanckiego NZW (NOW) Okręgu Rzeszów z grupą operacyjną NKWD)

Las Stocki 24 V 1945 (na pamiątkę zwycięskiej walki Zgrupowania Oddziałów AK-DSZ z grupą operacyjną NKWD i UB)

Obława Augustowska 12-21 VII 1945 (czyli operacja oddziałów NKWD i SMIERSZ, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego i która pozostaje największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej)

Miodusy Pokrzywne 18 VIII 1945 (zwycięska bitwa stoczona przez pododdział 5 Brygady Wileńskiej AK z oddziałami NKWD i ludowego Wojska Polskiego)

Zwoleń 15 VI 1946 (nocna bitwa poakowskich oddziałów Związku Zbrojnej Konspiracji z oddziałami Armii Czerwonej, UB i NKWD)

Raczkowszczyzna 12 V 1949 (rozbicie przez NKWD oddziału ppor. Anatola Radziwonika, ps. "Olech")

Majdan Kozic Górnych 21 X 1963 (śmierć Józefa Franczaka, ps. "Lalek", w walce z ZOMO).

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON złożył wieniec na grobie ukraińskiego dowódcy gen. Marka Bezruczki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 10:25
Gen. Marek Bezruczka podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku walczył ramię w ramię z Polakami i m.in. bronił Zamościa.
rozwiń zwiń