X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajne polskie banknoty na wypadek inwazji. Kryptonim E-71

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 14:45
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych pokazała banknoty z serii "Miasta Polskie", które nigdy nie weszły do obiegu.
Audio
  • PWPW pokazała tajne banknoty. Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zaprezentowano banknoty objęte do 2015 r. klauzulą tajności
W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zaprezentowano banknoty objęte do 2015 r. klauzulą tajnościFoto: PAP/Marcin Obara

Przygotowano je w latach 70. ubiegłego wieku w ramach emisji zastępczej. Miały trafić do obiegu, gdyby "zimna wojna" przekształciła się w otwarty konflikt zbrojny, podczas którego doszłoby do zniszczenia Wytwórni.

Prezes PWPW Piotr Woyciechowski wyjaśnia, że pieniądze miały być produkowane w zakładach zastępczych i możliwe, że trafiłyby do obiegu nie tylko w Polsce. Powiedział, że istnieje hipoteza, że te banknoty mogłyby zostać wykorzystane na obszarze okupowanym przez wojska Układu Warszawskiego, które miały zająć Danię, Holandię i północne Niemcy.

Woyciechowski zaznaczył, że banknoty zostały znalezione przez przypadek. Odtajniono je pod koniec 2015 roku.


źródło: TVP Info


Banknoty z serii "Miasta Polskie" mają nominały od 1 złotego do 2 tysięcy złotych. Uwieczniono na nich takie miasta jak: Poznań, Gdańsk, Katowice, Lublin, Kraków, Warszawa i Gniezno.

Cała seria banknotów miała kryptonim E-71. Będzie ją można oglądać w muzeum produktów PWPW, które Wytwórnia przygotowuje.

IAR/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdyby wybuchła III Wojna Światowa....

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 09:11
Na pierwszej linii NATO-wskich rakiet znalazłby się Poznań - wynika z dokumentów, do jakich dotarł IPN. Plany operacyjne Wojsk Obrony Powietrznej kraju z lat 70-tych nie zostawiają wątpliwości: gdyby Związek Radziecki wypowiedział wojnę Zachodowi, stolica Wielkopolski zostałaby zmieciona w pył.
rozwiń zwiń