Raport Pileckiego pośród pięciu najważniejszych książek o misjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 10:58
„Wall Street Journal” zaliczył „The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery” Witolda Pileckiego do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym. Podkreśla, że pośmiertnie wydany raport Polaka jest jednym z pierwszych odsłaniających "okropności wojny".
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rok
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rokFoto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Wydawany w Nowym Jorku dziennik przypomina, że Polak od razu padł ofiarą brutalności hitlerowców. Tuż po tym, jak trafił do Auschwitz został pobity ciężkim drągiem w głowę i stracił dwa zęby, bo wbrew poleceniom nieprawidłowo trzymał numer obozowy. 

Czytaj więcej
pilecki_663x364_1.jpg
Nowa placówka badająca polską historię

Odsłonił okroponości Auschwitz

- Ten pośmiertnie opublikowany raport, a także inne przemycone przez Pileckiego przed jego zuchwałą ucieczką, były jednymi z pierwszych odsłaniających okropności "ostatecznego rozwiązania" – akcentuje „Wall Street Journal”.

Na pierwszym miejscu swej listy gazeta umieszcza ogłoszoną w roku 1960 książkę “Seven Men at Daybreak” Alan Burgessa. Na kolejnych wymienia: raport Pileckiego wydany przez Aquila Polonica Publishing w Los Angeles, “Operation Mincemeat” Bena Macintyre, “At Dawn We Slept” Gordona W. Prange oraz “Ghost Soldiers” Hamptona Sidesa.

Prestiżowe nagrody

Książka Polaka spotkała się w mediach amerykańskich z entuzjastycznym przyjęciem. „New York Times” zaliczył ją do polecanych przez redaktorów (Editors 'Choice) i określił jako dokument historyczny największej wagi. Pileckiego portretował jako jednego z największych bohaterów XX wieku.

W opinii „New Republic” raport jest niezwykły. „Zasługuje na to, aby być czytany wraz z przekazami Primo Levi i Elie Wiesela." „Atlantic” nazwał tom "fascynującym", a „Publishers Weekly” - “niezwykłym objawieniem”.

„The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery” zdobył w Ameryce prestiżowe wyróżnienia. Otrzymał m.in. nagrodę Association of American Publishers - PROSE Award dla autobiografii i pamiętników, a także Srebrnego Benjamina Franklina od Independent Book Publishers Association. Tom został wyróżniony przez History Book Club, Book-of-the-Month Club oraz Military Book Club.

Raport Pileckiego doczekał się już przekładu m.in. na niemiecki, portugalski i włoski. Przetłumaczono go na dwa języki chińskie. Autorem angielskiego tłumaczenia dla Aquila Polonica Publishing jest Jarek Garliński. 

Bezcenne źródło historyczne

Kierująca wydawnictwem Terry Tegnazian powiedziała, że raport stanowi jedno z najważniejszych oryginalnych źródeł o obozie koncentracyjnym Auschwitz, zwłaszcza w ciągu pierwszych dwóch lat jego istnienia, zanim jeszcze stał się miejscem zagłady Żydów.

(Film - Szczątki rtm. Pileckiego i gen. Nila mogą leżeć na Łączce, pod grobami z lat 80. „Odpowiada za to ekipa Jaruzelskiego”. Źródło: TVP INFO)

Wyjaśniła, że w celu ochrony kolegów z podziemia rotmistrz zamiast ich nazwisk użył ponad 200 specjalnych kodów. Tłumacz zdołał zidentyfikować większość z tych ludzi w uzupełnieniu do angielskiego przekładu. 

Zobacz serwis specjalny
pilecki_663x364_.jpg
Witold Pilecki

- Książka stała się przedmiotem zainteresowania z kilku powodów. Po pierwsze, ponieważ jest jednym z niewielu źródeł pochodzących od świadków, które przedstawia dokumenty okropności niemal od początku Auschwitz i jako takie stanowi bezcenny dokument historyczny. Ale może jeszcze ważniejsze, jest to, że raport Pileckiego może nas zainspirować pokazując niezwykłe bohaterstwo człowieka, który walczy z niewypowiedzianym złem – oceniła Tegnazian.

"Zainspirowało mnie bohaterstwo Polaków"

Wydawnictwo z Los Angeles specjalizuje się w tematyce dotyczącej losów Polski i Polaków w czasie II wojny światowej. Opublikowało m.in. przekład “Dywizjonu 303” Arkadego Fiedlera. National Book Network dystrybuuje książki kalifornijskiej oficyny także w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Europie, Australii i Nowej Zelandii.

- Choć nie mam polskiego pochodzenia do założenia Aquila Polonica zainspirowało mnie niesamowite bohaterstwo Polaków, jednego z naszych aliantów podczas II wojny światowej, oraz fakt, że większość ludzi nie jest świadoma tej historii – uzasadniała Tegnazian. 

PAP/dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Pilecki - człowiek, który uciekł z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 22:15
Reportaż z przedstawienia "Witold Pilecki – dobrowolny więzień i uciekinier z Auschwitz" zrealizowanego w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Więcej niż odwaga" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 14:35
25 maja mija 68. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera konspiracji antykomunistycznej, jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń