X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska żegna bohaterów. Dziś pogrzeb "Inki" i "Zagończyka"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 06:55
W Gdańsku odbędzie się państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny "Inki" i podporucznika Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". Ceremonia przypada dokładnie w 70. rocznicę zamordowania członków podziemia niepodległościowego przez komunistyczną bezpiekę.
Audio
  • Gdański pogrzeb "Inki" i "Zagończyka". Relacja Karola Darmorosa (IAR)
  • Naczelnik biura edukacji narodowej gdańskiego IPN Karol Nawrocki o symbolicznym oddaniu hołdu bohaterom (IAR)
Fragmenty wizytówek Inki i Zagończyka przygotowanych przez portal edukacyjny IPN pamiec.pl
Fragmenty wizytówek "Inki" i "Zagończyka" przygotowanych przez portal edukacyjny IPN "pamiec.pl"Foto: pamiec.pl

Już od wczoraj w Gdańsku trwają uroczystości pogrzebowe. Po południu do Kaplicy Królewskiej Bazyliki Mariackiej wprowadzono trumny ze szczątkami "Inki" i "Zagończyka". Do późnych godzin wieczornych tysiące gdańszczan i przyjezdnych z całej Polski oddały hołd bohaterskiej sanitariuszce i żołnierzowi 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Nad trumnami ze szczątkami "Inki" i "Zagończyka" w pierwszej kolejności czuwała najbliższa rodzina ofiar. W ciszy i skupieniu krewni Żołnierzy Wyklętych mogli pomodlić się przy trumnach bez osób postronnych.

Czytaj więcej
trumn 1200.jpg
Gdańsk: w Kaplicy Królewskiej wystawiono trumny ze szczątkami "Inki" i "Zagończyka"

- Wszyscy - nie tylko tutaj, ale w całej Polsce - mamy świadomość historycznej chwili, podczas której możemy tłumnie i otwarcie oddać hołd żołnierzom powojennego podziemia walczącego o niepodległą Polskę" - powiedział wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który w sobotę nadzorował przewiezienie szczątków "Inki" i "Zagończyka" z Zakładu Medycyny Sądowej w Gdańsku.

Warty honorowe przy trumnach - poza Wojskiem Polskim - sprawują dawni działacze Solidarności, grupy rekonstrukcyjne, harcerze z ZHP i ZHR, a także członkowie Związku Strzeleckiego RP.

Posłuchaj
00:18 rell.mp3 Relacje osób, które przyszły pożegnać "Inkę" i "Zagończyka" (IAR)

 

W niedzielę od 8.00 Kaplica Królewska została otwarta ponownie. Przy trumnach można pomodlić się do 11.00. Następnie, o 13.00 w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się msza święta, której będzie przewodniczył metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W Bazylice głos zabierze również prezydent RP Andrzej Duda.


źródło: TVP Info


Po Eucharystii, około 14.30 spod kościoła, ulicami Gdańska na Cmentarz Garnizonowy przejdzie kondukt z trumnami "Inki" i "Zagończyka". Tam odbędzie się ceremonia pochówku. Na cmentarzu zaplanowano wystąpienia między innymi rodzin bohaterów, a także wiceszefa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka oraz przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, współorganizatora uroczystości.


Posłuchaj
00:15 gdansk.mp3 Naczelnik gdańskiego oddziału IPN profesor Mirosław Golon: to Gdańsk jest zobowiązany ich upamiętnić (IAR)

 

Bohaterowie antykomunistycznego powstania spoczną na Cmentarzu Garnizonowym. To właśnie w tym miejscu 70 lat temu zostali zagrzebani w bezimiennych dołach, około 40 centymetrów pod chodnikiem. Teraz ich pogrzeb odbędzie się z najwyższymi honorami.

Czytaj więcej
razem.jpg
Premier: bądźmy razem na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka"

W uroczystościach oprócz rodzin Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza, wezmą udział najwyższe władze państwowe. Andrzej Duda i Beata Szydło otrzymają od arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia specjalne pierścienie "Inki" z wygrawerowanymi słowami "Tak trzeba", nawiązującymi do ostatniego więziennego grypsu Danuty Siedzikówny i słów "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Uroczystości upamiętniające Danutę Siedzikównę zaplanowano również w Narewce. O 14:30 na cmentarzu przy jej rodzinnej parafii w Narewce pobrana zostanie ziemia z grobu jej babci, Anieli Siedzik. Zostanie przewieziona do Gdańska na uroczystości pogrzebowe "Inki". Później, o 15:00, w kościele św. Jana Chrzciciela w Narewce odprawiona zostanie msza w intencji Danuty Siedzikówny, jej dowódców i kolegów z oddziału. Po mszy uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem "Inki".

Uroczystościom będzie towarzyszyła asysta honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Wieczorem, o 18:00 w amfiteatrze w Narewce odbędzie się koncert upamiętniający bohaterską sanitariuszkę podziemia.

IAR/PAP/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN: "Inka" i "Zagończyk" mieli być usunięci z historii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 13:45
Danuta Siedzikówna "Inka" i Feliks Selmanowicz "Zagończyk" jako Żołnierze Wyklęci mieli być na zawsze usunięci z polskiej historii. Pamięć o podziemiu lat 40. i 50. przywraca dziś młode pokolenie - mówi PAP prezes IPN Jarosław Szarek. Jeszcze kilka lat temu chodzono w koszulkach z Che Guevarą, teraz to są koszulki z "Inką" - dodaje.
rozwiń zwiń