Spór o Wysypy Kurylskie. Bez przełomu po spotkaniu Putin-Abe

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 16:34
Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzō Abe omówili sprawę spornych wysp Kurylskich. Do spotkania przywódców obu państw doszło we Władywostoku na Dalekim Wschodzie Rosji, gdzie odbywa się Wschodnie Forum Gospodarcze.
Z powodu sporu o Kuryle oba kraje dotąd nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowej
Z powodu sporu o Kuryle oba kraje dotąd nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowejFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzō Abe omówili sprawę spornych wysp Kurylskich. Do spotkania przywódców obu państw doszło we Władywostoku na Dalekim Wschodzie Rosji, gdzie odbywa się Wschodnie Forum Gospodarcze.

Z relacji rosyjskich mediów wynika, że nie doszło do przełomu w kwestii rozwiązania spornej kwestii Wysp Kurylskich oraz związanego z tym podpisania traktatu pokojowego kończącego drugą wojnę światową. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane w trakcie wizyty prezydenta Władimira Putina w Japonii, zaplanowanej na 15 grudnia.

Prezydent Władimir Putin witając japońskiego gościa oświadczył, że ważną rzeczą jest, aby na politycznej płaszczyźnie poprzeć plany kół biznesowych dotyczące rozwijania wzajemnych kontaktów.

- Uważnie studiujemy propozycje, które zostały przedstawione podczas waszej wizyty w Soczi - powiedział Putin. Rosyjski prezydent nawiązał w ten sposób do spotkania w maju. Wtedy premier Japonii przywiózł do Rosji plan współpracy złożony z 8 punktów. Chodziło o wspólne projekty w energetyce, przemyśle, medycynie i rolnictwie.

IAR/koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władimir Putin o rewidowaniu granic Polski. "To otworzyłoby puszkę Pandory"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 11:35
Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł przed rewidowaniem wyników II wojny światowej, gdyż - jak ocenił - "otworzyłoby to puszkę Pandory". Zauważył, że dotyczyłoby to terytoriów należących przed wojną do Polski oraz dawnych wschodnich ziem Niemiec.
rozwiń zwiń