Koniec wojny Japonii z Rosją? Premier Abe apeluje do Putina

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 09:20
Premier Japonii zaapelował do prezydenta Rosji o rozpoczęcie "nowej epoki" w relacjach dwustronnych. Podczas Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku Shinzo Abe powiedział, że jeżeli Moskwa i Tokio będą kontynuować dialog w dotychczasowej formie, to "takie debaty będą prowadzone przez dziesięciolecia".
Audio
  • Premier Abe mówił o potrzebie nowego otwarcia w stosunkach Japonii z Rosją. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Rosji Władimir Putin podczas Forum Gospodarczego we Władywostoku
Premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Rosji Władimir Putin podczas Forum Gospodarczego we WładywostokuFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Premier Japonii zwrócił się do prezydenta Rosji po imieniu. - Władimir, jesteśmy ludźmi tego samego pokolenia, przejawiamy śmiałość i możemy wziąć na siebie odpowiedzialność. Postawmy kropkę w tej nienormalnej sytuacji, która trwa od siedemdziesięciu lat i razem zacznijmy budować nową epokę w japońsko - rosyjskich stosunkach - mówil 

Prezydent Rosji z kolei mówił o konieczności znalezienia kompromisu. - Przeszłość nie powinna nam przeszkadzać w tym, aby iść do przodu. Ale oczywiście powinniśmy myśleć o tym jak pozbyć się problemów, które nie pozwalają iść do przodu tak szybko jak by się chciało - powiedział Władimir Putin. Rosyjski prezydent dodał, że jest gotowy do podjęcia zdecydowanych kroków, ale powinny one być przemyślane.  

Spór o Kuryle

W 1945 roku wojska radzieckie zajęły wyspy nazywane przez Rosjan Kurylami Południowymi, a przez Japończyków - Terytoriami Północnymi. Dotychczas Rosja sprawuje nad nimi kontrolę. Z powodu sporu terytorialnego Moskwa i Tokio nie podpisały do tej pory dokumentu, który formalnie kończyłby stan wojny.

Shinzo Abe po raz drugi w tym roku przebywa w Rosji. Władimir Putin z kolei w grudniu wybiera się do Japonii. Podczas rozmów we Władywostoku japoński premier zasugerował, aby podobne rosyjsko - japońskie spotkania organizować w tym mieście co roku.  

IAR/dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak