Szefowie GROM i wojsk specjalnych odwołani. MON ogłosiło nominacje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 21:47
Ppłk Robert Kopacki został p.o. dowódcy GROM a gen. Wojciech Marchwica - p.o. szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych.
Szefowie GROM i wojsk specjalnych odwołani. MON ogłosiło nominacje
Foto: Twitter MON

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że szef resortu Antoni Macierewicz wyznaczył w czwartek gen. Adama Joksa na szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Minister obrony narodowej polecił Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych wyznaczenie, jako czasowo pełniących obowiązki, szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych - gen. bryg. Wojciecha Marchwicę oraz dowódcę jednostki wojskowej GROM - ppłk. Roberta Kopackiego.

Dotychczasowy szef GROM, płk Piotr Gąstał, zostanie od połowy września przeniesiony do rezerwy kadrowej. Będzie w dyspozycji Dowództwa Generalnego. Dotychczasowy szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych, gen. Piotr Patalong, również zostanie przeniesiony - z dniem 19 września - do rezerwy kadrowej. Będzie w dyspozycji Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz informując o odwołaniu gen. Patalonga i płk Gąstała powiedział w środę, że dymisje są "uzasadnione potrzebami sił zbrojnych".

Zaprzeczył, by miały one związek z wypadkiem, do którego doszło 28 sierpnia na terenie morskiego oddziału GROM w Gdańsku, gdzie zginął zastępca dowódcy sekcji szturmowej. Sprawę bada prokuratura. Na początku września szef MON mówił, że "na tym etapie dokumentacja nie wskazuje, aby doszło do jakichś uchybień".

***

Gen. bryg. Adam Joks ma 50 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Studiów Bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów im. George C. Marshalla w Garmisch–Partenkirchen w Niemczech i studiów polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w Stanach Zjednoczonych.

Służył m.in. w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu, był na misji w Iraku, dowodził Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach, 6. Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie i Wielonarodową Brygadą LITPOLUKRBRIG.

Gen. Joks zastąpi gen. Marchwicę, który od marca bieżącego roku szefował Zarządowi Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym.

Gen. bryg. Wojciech Marchwica ma 50 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, studiował m.in. na Akademii Obrony Narodowej oraz na Narodowym Uniwersytecie Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie.

Pełnił służbę m.in. w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich, dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych i 6. Brygadą Powietrznodesantową. Uczestniczył w misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie.

Ppłk Robert Kopacki ma 49 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej. Pełnił służbę m.in. w 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej i Dowództwie Wojsk Specjalnych. Był na misji w Iraku.

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szefowie GROM i Wojsk Specjalnych odwołani. Decyzje ministra obrony

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 20:24
Szef MON Antoni Macierewicz odwołał inspektora Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Piotra Patalonga - poinformował rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz. Wcześniej informował o odwołaniu dowódcy GROM płk. Piotra Gąstała.
rozwiń zwiń