X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawa: gra komunikacyjna szlakiem Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 13:50
Przybliżenie historii Armii Krajowej oraz opowiedzenie o losach Warszawy podczas okupacji - to cele patriotycznej gry komunikacyjnej, która rozpoczęła się dziś w Warszawie. Zadaniem jej uczestników będzie podróżowanie komunikacją miejską do Miejsc Pamięci.
Patrol z II plutonu Alek 2 kompanii Rudy Batalionu Zośka 5 sierpnia 1944 w wyzwolonym obozie koncentracyjnym na Gęsiówce
Patrol z II plutonu "Alek" 2 kompanii "Rudy" Batalionu "Zośka" 5 sierpnia 1944 w wyzwolonym obozie koncentracyjnym na GęsiówceFoto: Juliusz Bogdan Deczkowski/wikipedia/domena publiczna

Jak wyjaśnił na czwartkowym briefingu Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, patriotyczna gra komunikacyjna przybliżająca historię Armii Krajowej i losy Warszawy podczas okupacji, jest rozwinięciem akcji podjętej kilka lat temu przez tę organizację.

"Zaczęliśmy od umieszczenia pamiątkowych tabliczek na grobach powstańców. Następnie zmieniliśmy kierunek i postanowiliśmy umieszczać tabliczki na miejscach pamięci dotyczących działań Armii Krajowej oraz Polskiego Państwa Podziemnego. Pierwszym takim punktem był budynek PAST-y" - tłumaczył.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym II wojna światowa >>>

- W sumie w mieście rozmieszczono już 243 tabliczki pamiątkowe. Dzięki współpracy Zarządu Transportu Miejskiego i za zgodą miasta postanowiliśmy w tym roku wprowadzić grę patriotyczną. Na terenie Warszawy wspólnie wybraliśmy 50 obiektów, miejsc pamięci, do których należy dotrzeć. Tam uczestnicy gry mają za zadanie przy pomocy aplikacji w swoich smartfonach zeskanować kody QR i odpowiedzieć na pytania. Między graczami, którzy zbiorą najwięcej punktów zostaną rozdane nagrody - dodał.

FILM: Nie ma takiej ceny, której Polscy nie są w stanie zapłacić, by żyć w niepodległym i wolnym państwie. Z drugiej strony faktem jest, że międzynarodowe układy i polityka są zawodne. Dlatego swoją siłę musimy budować w Polsce. Jednym z jej elementów jest pamięć. Powstanie Warszawskie to dokładnie pokazuje – mówił w programie „Gość poranka” TVP Info prof. Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej

TVP.INFO

Aby wziąć udział w grze należy się zarejestrować na stronie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a następnie na swoim urządzeniu mobilnym - smartfonie lub tablecie z dostępem do internetu, z zainstalowaną aplikacją do odczytywania kodów QR - wybrać miejsca pamięci do odwiedzenia. Na wycieczkę należy udać się środkami komunikacji miejskiej - autobusem, tramwajem lub metrem. Na początku podróży uczestnicy powinni zeskanować kody QR w miejscach rozpoczęcia wycieczki, podobnie jak w miejscach jej zakończenia. Zeskanowane powinny zostać także kody QR w miejscach pamięci.

Powstanie Warszawskie dzień po dniu - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Po odczytaniu ich uczestnicy gry będą musieli odpowiedzieć na pytania związane z danym miejscem oraz będą mogli wysłuchać nagrań - w języku polskim i angielskim - na temat historii konkretnego miejsca. W chwili, gdy gracze odwiedzą już wszystkich 50 punktów konkursowych, ich zadaniem będzie rozwiązanie testu z historii przedsiębiorstwa Tramwaje i Autobusy m.st. Warszawy podczas II wojny światowej oraz konspiracyjnej działalności jego pracowników.

Na liście miejsc pamięci do odwiedzenia znalazły się m.in. tablica upamiętniająca podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego przy ul. Filtrowej, pomnik "Reduta Bródnowska" na Targówku oraz kwatera Batalionu Harcerskiego Armii Krajowej "Zośka" na wojskowych Powązkach.

Organizatorami gry są Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

Zawody potrwają do 30 listopada.

pp/PAP


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Na zawsze będą Państwo w naszych sercach". Niezwykłe listy do Powstańców

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 15:46
Tysiące kartek i setki listów, a w każdej korespondencji kilka ciepłych słów do Powstańców Warszawskich. Kampania BohaterON - włącz historię nabrała tempa - okazuje się, że Polacy bardzo chętnie przyłączają się do akcji i - co ważniejsze - mają wiele do przekazania uczestnikom walk o stolicę. Co nadawcy pocztówek piszą do Powstańców?
rozwiń zwiń