Pomnik Pileckiego na Żoliborzu. Ogłoszono przetarg na jego montaż w terenie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 17:19
Wydano już pozwolenie na budowę pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił dziś przetarg na jego montaż w terenie.
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rok
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rokFoto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Pomnik ma stanąć w północnej części pasa między jezdniami al. Wojska Polskiego. Nawiąże w ten sposób do miejsca, w pobliżu domu rotmistrza, gdzie Pilecki dołączył do łapanki, by znaleźć się wśród osób wywiezionych do obozu KL Auschwitz, w którym zorganizował ruch oporu.

Projekt pomnika został wybrany w konkursie, w którym zwyciężył projekt firmy "Morfes" S.C. autorstwa rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza z Siemianowic Śląskich.

Monument będzie miał formę sześcianu z granitu i betonu, który "przełamuje" rzeźba rotmistrza w mundurze i rogatywce, którego postać "wyłania się" z powstałej szczeliny.

Jak informuje stołeczny Ratusz, sprowadzono i pocięto już granit, z którego zostanie wykonana bryła pomnika, a wykonawca pracuje nad odlewem figury w brązie. Projekt rzeźby zaakceptować mieli także już przedstawiciele rodziny Witolda Pileckiego.

Czytaj więcej
pilecki_663x364_1.jpg
Nowa placówka badająca polską historię

Ostatni etap prac ma polegać na przygotowaniu terenu oraz złożeniu elementów pomnika w jedną całość. Wydano już pozwolenie na budowę, a w piątek Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na montaż, na który oferty można składać do 3 października br.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz.

Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

(Film - Szczątki rtm. Pileckiego i gen. Nila mogą leżeć na Łączce, pod grobami z lat 80. „Odpowiada za to ekipa Jaruzelskiego”. Źródło: TVP INFO)

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Zobacz serwis specjalny
pilecki_663x364_.jpg
Witold Pilecki

Wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. W 1990 r. został zrehabilitowany. Później odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika. W 2009 r. pośmiertnie został mu nadany tytuł honorowego obywatela Warszawy. 

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Pilecki - człowiek, który uciekł z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 22:15
Reportaż z przedstawienia "Witold Pilecki – dobrowolny więzień i uciekinier z Auschwitz" zrealizowanego w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Więcej niż odwaga" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 14:35
25 maja mija 68. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera konspiracji antykomunistycznej, jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń