Młodzież na 3 dni odcięta od komputera. Wyniki eksperymentu zaskakujące

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 11:15
Trzy dni bez dostępu do urządzeń elektronicznych. O tym, że to możliwe przekonali młodzi ludzie z Gdyni, którzy wzięli udział w eksperymencie przeprowadzonym przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Pomysłodawca badań Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego odciął 100 osób na 72 godziny od telefonów, komputerów, gier i telewizji. Większość eksperyment przeszła pomyślnie, ale wyniki zaskoczyły badaczy.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: CC0 Public Domain/StartupStockPhotos/pixabay

Okazało się, że badanie wciągnęło całe rodziny i nagle wszyscy mieli dużo wolnego czasu.

- Młodzież, która wcześniej zamykała się w swoich pokojach, wyszła z nich i zaczęła rozmawiać z rodzicami. Dziewczyny znalazły czas ma babskie pogaduchy z mamą. Część rodziców wskazywała nawet nie na rozmowy, tylko na coś głębszego, że zaczęli przytulać swoje dzieci, bo po prostu byli bliżej siebie -  powiedział ekspert. Eksperyment pokazał, że wielu rodziców nie potrafi spędzać wolnego czasu z dziećmi.

- Nie chcę wnikać, czy to kwestia zarabiania na chleb czy takie są czasy, ale łatwiej eksperyment przechodziły dzieciaki, które miały wsparcie u rodziców, którzy mieli pasje i hobby - tłumaczy Maciej Dębski.

Autorzy eksperymentu zlecili młodym ludziom różne zadania. Między innymi bez użycia telefonu i internetu mieli się umówić w określonej restauracji ze znajomymi i dotrzeć tam środkami komunikacji miejskiej. Okazało się, że młodzi ludzie mieli problem z odczytaniem i znalezieniem rozkładu jazdy na wiatach przystankowych, bo zawsze tych informacji szukali w internecie. Poza tym, później w czasie spotkania, inne były tematy rozmów, bo telefony komórkowe nie leżały na stołach.

Pasja pomaga żyć bez komputera 

Większość młodych ludzi przeszła eksperyment pomyślnie, mimo, że była to dla nich sytuacja nienaturalna. Zdarzyła się bowiem pierwszy raz w życiu.

Były jednak przypadki agresji, niektórzy rzucali przedmiotami. Badania wykazały, że większy problem z wytrwaniem bez dostępu do urządzeń elektronicznych miały osoby bez pasji. Okazało się, że większość młodych ludzi, bo aż 62 procent, korzysta z internetu wtedy, gdy się nudzi.

To był pilotaż, ale w przyszłym roku Fundacja Dbam o Mój Zasięg chce na tydzień odciąć w Gdyni od internetu i urządzeń mobilnych całe klasy gimnazjalne i ponadgimnazjalne.


IAR/ksem/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak