X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Coraz więcej ofiar śmiertelnych huraganu Matthew

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 15:52
Do 69 wzrosła w czwartek liczba ofiar śmiertelnych huraganu Matthew, który przeszedł w ostatnich dniach nad Haiti i Dominikaną. Na nadejście żywiołu przygotowują się USA. Władze Florydy wezwały w czwartek do ewakuacji 1,5 mln mieszkańców tego stanu.
Żywioł podtopił ponad 3 tys. domów, zniszczył 10 szkół, liczne uprawy, sklepy, drogi i mosty
Żywioł podtopił ponad 3 tys. domów, zniszczył 10 szkół, liczne uprawy, sklepy, drogi i mostyFoto: PAP/EPA/Orlando Barria

- Martwimy się zwłaszcza o Palm Beach (na południowym wschodzie Florydy). To pierwszy obszar, który zostanie dotknięty przez huragan, stanie się to w najbliższych godzinach. Nie zostało dużo czasu - ostrzegł gubernator Florydy na konferencji prasowej.

Matthew, którego podmuchy sięgają obecnie 205 km na godzinę, jest zakwalifikowany jako huragan trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, ale według Krajowego Centrum Huraganów może się wzmocnić, zbliżając się do amerykańskich wybrzeży. W piątek nad ranem żywioł ma dotrzeć do wschodnich wybrzeży Florydy.

STORYFUL/x-news

Matthew to najpotężniejszy huragan na Karaibach od 2007 roku, gdy w regionie szalał Felix. We wtorek żywioł dotarł na Haiti, a następnie na wschodnią Kubę. Szybkość wiatru, któremu towarzyszą intensywne ulewy, dochodziła tam do 235 km na godzinę.

W czwartek haitańska obrona cywilna, MSW i lokalne władze poinformowały, że walące się drzewa, unoszone przez wiatr elementy budynków i powodzie od niedzieli zabiły w tym kraju 35 osób. Cztery osoby poniosły śmierć w sąsiedniej Dominikanie. Wcześniej informowano o 26 ofiarach w tych dwóch krajach.

Na Haiti z powodu szkód wyrządzonych przez huragan przesunięto zaplanowane na niedzielę wybory prezydenckie. Żywioł podtopił ponad 3 tys. domów, zniszczył 10 szkół, liczne uprawy, sklepy, drogi i mosty. Ewakuowano ponad 21 tys. ludzi. Według ONZ pomocy potrzebuje co najmniej 350 tys. osób.

Wiele rejonów na zachodzie Haiti nadal jest odciętych od świata, m.in. departament Grande Anse. Bilans ofiar z tamtego regionu nie jest znany.

"Największy kryzys od 2010 roku"

ONZ uznała przejście żywiołu za największy kryzys humanitarny na Haiti od 2010 roku, gdy kraj nawiedziło niszczycielskie trzęsienia ziemi. W jego wyniku zginęło ponad 200 tys. ludzi.

Na Kubie huragan uderzył na słabo zaludnionym wschodzie, m.in. w Baracoa, najstarszym mieście kraju, "z którego zostały tylko ruiny" - pisze AFP, powołując się na mieszkańców. "Piękne, kolonialne domy w centrum zostały zniszczone" - powiedział jeden ze świadków. Nikt jednak nie zginął. Komunistyczne władze od wielu dni przygotowywały się na przejście Matthew; rząd nadzorował ewakuację prawie 380 tys. ludzi.

STORYFUL/x-news

W czwartek żywioł pustoszy środkową część archipelagu Bahamów, gdzie zamknięte są lotniska, a rejsy turystyczne są przekierowywane na inne trasy. Władze wzywają mieszkańców, by schronili się w wyższych partiach wysp ze względu na bardzo wysokie fale.

Na nadejście huraganu szykuje się Floryda, gdzie rozdawane są worki z piaskiem, otwarto bramki na autostradach i tymczasowe schroniska dla ludności.

Prezydent USA Barack Obama wezwał mieszkańców do czujności. Gubernatorzy kilku zagrożonych stanów ogłosili stan wyjątkowy. Zmobilizowana 500 członków Gwardii Narodowej. Kilka plaż na Florydzie, które zazwyczaj są pełne turystów, w środę były zupełne puste. W supermarketach zaczyna brakować konserw i butelkowanej wody. Na północ od Florydy, w Karolinie Południowej, nakaz ewakuacji otrzymało ponad milion ludzi. 

PAP/koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: ludzie uciekają przed huraganem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:29
Miliony mieszkańców południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych uciekają przed huraganem Matthew. Huragan, który spustoszył część Haiti, jest najsilniejszy od ośmiu lat.
rozwiń zwiń