Media: Rosja przerzuca rakiety Iskander promem do Kaliningradu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 21:00
Rosja przerzuca kompleksy rakietowe Iskander-M do Kaliningradu. Informację taką opublikowała estoński portal ERR. Według dziennikarzy, wyrzutnie rakiet płyną do obwodu kaliningradzkiego na pokładzie promu "Ambał", służącego do transportu samochodów i wagonów kolejowych.
Audio
  • Według estońskiego portalu - do obwodu kaliningradzkiego transportowane są właśnie iskandery. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Kompleksy Iskander-M podczas pokazu na forum Armia-2016 w podmoskiewskiej Kubince
Kompleksy Iskander-M podczas pokazu na forum Armia-2016 w podmoskiewskiej KubinceFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Rosyjska Flota Bałtycka wysłała do obwodu kaliningradzkiego rakiety balistyczne krótkiego zasięgu typu Iskander-M - podał w piątek estoński portal ERR News. Broń płynie na pokładzie cywilnej jednostki i ma dotrzeć do portu tego samego dnia.

Według Estończyków broń płynie do Kaliningradu z portu Ust-Ługa koło Petersburga na pokładzie statku transportowego Ambal. ERR dodaje, że ostatnie przypadki naruszenia estońskiej i fińskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty mogą być powiązane z tą operacją. Takiej ewentualności nie wykluczył, zapytany przez ERR, minister obrony Estonii Hannes Hanso - przekazuje litewski portal Delfi.

W czwartek rosyjski samolot bojowy Su-27 naruszył dwukrotnie przestrzeń powietrzną Finlandii o czym poinformowało tamtejsze ministerstwo obrony. Maszyna tego samego typu wleciała w piątek w estońską przestrzeń powietrzną nad Zatoką Fińską. Według resortu obrony Estonii samolot przebywał w ich przestrzeni powietrznej przez mniej niż minutę. Transpondery Su-27 były wyłączone. Tego samego dnia MSZ Estonii wezwało rosyjskiego ambasadora, któremu wręczono notę protestacyjną.

We wtorek agencja TASS informowała, że brygada wojsk rakietowych Zachodniego Okręgu Wojskowego rosyjskich sił zbrojnych została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej w ramach sprawdzianu podsumowującego rok szkoleniowy 2016. Jak poinformowano, żołnierze mieli poprawić umiejętności rozmieszczania systemów rakietowych na pozycjach i przenoszenia rakiet ze środków transportu na wyrzutnie. Ostatnim etapem zajęć miało być przeprowadzenie przez kompleksy Iskander ćwiczebnego, wyprzedzającego ataku na systemy rakietowe i inne krytycznie ważne cele przeciwnika

Gdzie są rakiety Iskander?

Rosja od co najmniej 6 lat zapowiada rozmieszczenie iskanderów w pobliżu polskich granic. Ma to być odpowiedź na rozbudowę w Polsce systemów tarczy antyrakietowej i bazy amerykański rakiet Patriot.

Podobne informacje pojawiły się w rosyjskiej i zachodniej prasie już w ubiegłym roku. Wtedy dziennikarze alarmowali, że pod przykrywką manewrów wojskowych, Rosja przerzuca do Kaliningradu Iskandery i bombowce strategiczne.

Dolecą do Warszawy i do Berlina?

Oficjalnie Moskwa nigdy nie potwierdziła tych informacji. Niezależni eksperci przypuszczają, że nowoczesne kompleksy rakietowe są przerzucane w różne części Federacji Rosyjskiej na zasadzie rotacji. Mobilne wyrzutnie pełnią dyżury bojowe przez kilka dni lub tygodni i następnie są przewożone w inne miejsce.

Rakiety Iskander-M mają zasięg do nawet 700 kilometrów, a więc z obwodu Kaliningradzkiego mogłyby dosięgnąć celów zarówno w Warszawie, jak i Berlinie. Eksperci nie wykluczają, że mogą przenosić głowice z ładunkami jądrowymi.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja: próby nowych Iskanderów pod Astrachaniem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 16:29
Rosjanie przeprowadzili ćwiczenia z użyciem rakiet typu Iskander. Na poligonie pod Astrachaniem w południowej Rosji ćwiczenia przeprowadziła jednostka rakietowa na co dzień stacjonująca na Dalekim Wschodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wycofuje się z atomowego porozumienia. Nie pozbędzie się plutonu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 13:48
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu umowy z USA w sprawie utylizacji plutonu, uzasadniając to posunięcie nieprzyjaznymi działaniami Waszyngtonu wobec Federacji Rosyjskiej - informują w poniedziałek rosyjskie media.
rozwiń zwiń