X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwierzę polityczne. Droga na szczyt Hillary Clinton

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 18:30
8 listopada Hillary Clinton może stać się najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Już przeszła do historii, uzyskując, jako pierwsza kobieta, prezydencką nominację jednej z dwóch największych partii w USA. Za miesiąc może zostać pierwszą w historii kobietą w roli prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Zwierzę polityczne. Droga na szczyt Hillary Clinton
Foto: Aurelia Milach/PolskieRadio.pl

Dla całego świata Hillary Clinton jest znana przede wszystkim jako była pierwsza dama, żona 42. prezydenta USA w latach 1993-2001, Billa Clintona. Mimo niewątpliwego wpływu męża na jej karierę, Hillary zapisuje własną kartę. 

Korzenie

Hillary Diane Rodham urodziła się 26 października 1947 roku w Chicago. Wychowała się w rodzinie metodystów. Jej ojciec Hugh Ellsworth Rodham z Oxhill w Anglii. Matka również miała brytyjskie korzenie - pochodziła z Walii. Oboje wywodzili się z rodzin górniczych. W 1935 roku Hugh ukończył studia z zakresu wychowania fizycznego na Pennsylvania State College. Później założył przedsiębiorstwo włókiennicze.

W 1937 roku do pracy w jego firmie zgłosiła się Dorothy Emma Howell.  W 1942 roku para wzięła ślub. Matka Hillary miała jeszcze ciekawsze pochodzenie - szkocko-angielskie ze strony ojca i francusko-kanadyjskie ze strony matki.  Po krótkim okresie w służbie w amerykańskiej marynarce Hugh kontynuował swój biznes włókienniczy - otworzył fabrykę w słynnym chicagowskim Merchandise Mart. Jego firma produkowała głównie draperie i zasłony na okna.  


Zaprzysiężenie Hillary Clinton na sekretarza stanu, styczeń 2009 roku. Druga od lewej Dorothy Howell Rodham, matka Hillary Zaprzysiężenie Hillary Clinton na sekretarza stanu, styczeń 2009 roku. Druga od prawej Dorothy Howell Rodham, matka Hillary. Fot. WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Hugh miał w swojej karierze epizod polityczny. W 1947 roku kandydował do rady miejskiej w Chicago z list Demokratów, najprawdopodobniej aby ułatwić sobie prowadzenie interesu. Wybory jednak przegrał, lecz rok 1947 przyniósł jemu i rodzinie powody do radości - 26 października urodziło mu się pierwsze dziecko, Hillary, do której później dołączyli dwaj bracia - Hugh Jr (ur. 1950) oraz  Tony (ur. 1954).

Republikańskie początki

Hillary Rodham od wczesnej młodości wykazywała zainteresowanie polityką. Jako nastolatka działała w młodzieżowych grupach Republikanów. Zaangażowała się, jako wolontariuszka, w kampanię wyborczą 1964 roku Barry’ego Goldwatera, który ostatecznie przegrał wyścig do Białego Domu z demokratą Lyndonem B. Johnsonem. To właśnie Johnson był wiceprezydentem w administracji Johna Kennedy'ego i po zamachu na JFK w 1963 roku został głową państwa.

Dorastająca Hillary wkrótce znalazła sobie inne autorytety i po wysłuchania w 1968 roku w Chicago przemówienia Martina Luthera Kinga zdecydowała się wstąpić do Partii Demokratycznej. W czasie studiów prawniczych na Yale Law School poznała przewodniczącego uczelnianego samorządu Billa Clintona.

Budowanie pozycji

Do dyplomu z wyróżnieniem w 1973 roku dołożyła jeszcze studia podyplomowe z zakresu medycyny i pomocy dzieciom. W trakcie nauki aktywnie angażowała się w działalność w partii, pracowała m.in. w biurze senatora Waltera Mondale'a oraz pomagała przy kampanii prezydenckiej 1972 roku demokratycznemu kandydatowi George'owi McGovernowi. Była doradcą przy Sądowej Komisji Kongresu ds. afery Watergate.

(Film - wywiad z Hillary Clinton, rok 1979. Źródło: YOUTUBE/ALPHAX NEWS) 


W 1974 roku została wykładowcą w University of Arkansas Law School w Feyetteville, gdzie nauczał również jej partner, Bill Clinton. 11 października 1975 roku wzięli ślub. W 1980 roku urodziła się ich jedyna córka - Chelsea (która od wielu lat przyjaźni się ze swoją rówieśniczką, Ivanką Trump, córką Donalda).

Pierwsza dama stanu Arkansas

Życie politycznej pary nabierało tempa - podczas gdy Hilary pomagała w kampanii Jimmy’ego Cartera, Bill został wybrany prokuratorem generalnym Arkansas. W 1978 roku, w wieku 32 lat, Bill Clinton został wybrany na gubernatora stanu Arkansas. Mimo porażki dwa lata później, seryjnie wygrywał wybory w 1982, 1984 oraz 1986 oraz 1990 roku (wybory na gubernatorów odbywały się co dwa lata do 1986 roku - później co cztery).


Bill i Hillary Clinton z prezydentem Reaganem i pierwszą damą Nancy Reagan podczas kolacji w Białym Domu Bill i Hillary Clinton z prezydentem Reaganem i pierwszą damą Nancy Reagan podczas kolacji w Białym Domu. Luty 1987. Fot. WIKIMEDIA COMMONS/WHITE HOUSE PHOTO OFFICE/PUBLIC DOMAIN

Tymczasem prezydent Carter mianował Hillary przewodniczącą Legal Services Corporation - rządowej fundacji, która świadczy usługi prawnicze dla osób, których na to nie stać. Awans męża też stworzył nowe możliwości dla Clinton. Uzyskała miejsca w radach nadzorczych stanowych fundacji - Arkansas Children's Hospital, Arkansas Legal Services i Children's Defense Fund. Dostała się również do rad prywatnych firm - producenta jogurtów owocowych TCBY oraz sieci handlowej Walmart.

W latach 1988-1991 "The National Law Review" umieszczał ją na liście 100 najbardziej wpływowych prawników w USA. 

Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych

Udział rodziny kandydata na prezydenta w kampanii wyborczej stał się już niemal amerykańską tradycją. Hillary, sama związana od wielu lat ze światem polityki, aktywnie wspierała swojego męża w wyścigu do Białego Domu w 1992 roku. Splot różnych okoliczności m.in. niska jakość kampanii urzędującego prezydenta George’a Busha seniora oraz niezły wynik niezależnego kandydata Rossa Perota sprawił, że Bill Clinton został 42. prezydentem USA, jednym z najmłodszych w historii.

(Film - wywiad z małżeństwem Clintonów w czasie kampanii wyborczej w 1992 roku. Źródło: CLASSIC NEW ORLEANS TV/YOUTUBE) 


Poza typowymi obowiązkami pierwszej damy Hillary w 1993 przewodniczyła kontrowersyjnej komisji ds. reformy służby zdrowia. Propozycja ustawy nigdy nie przeszła przez żadną z izb.

Monica Lewinsky

Koniec drugiej kadencji Billa to najprawdopodobniej najtrudniejszy okres zarówno dla małżeństwa Clintonów, jak i dla ich politycznych karier. 21 stycznia na łamach Washington Post ukazał się artykuł o romansie Clintona z młoda stażystką Monicą Lewinsky.

22-letnia Lewinsky zaczęła pracę w Białym Domu jako stażystka w 1995 roku. Według jej zeznania pomiędzy listopadem 1995 roku a marcem 1997 roku doszło do dziewięciu "spotkań seksualnych" pomiędzy nią a Clintonem. Na dowód przedstawiła niebieską sukienkę zaplamioną nasieniem.


Znaczek pocztowy wypuszczony w Abchazji. Przedstawia karykatury Billa Clintona i Monicę Lewinsky Znaczek pocztowy wypuszczony w Abchazji. Przedstawia karykatury Billa Clintona i Monici Lewinsky. Fot. WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Podczas konferencji w Bialym Domu 26 stycznia 1998 roku Clinton kategorycznie zaprzeczył, że miał jakiekolwiek stosunki seksualne z Lewinsky. Jednak medialna spirala zaczęła się nakręcać i sprawa poszła do sądu.

W sierpniu Clinton przyznał się do kontaktów seksualnych ze stażystką. W grudniu partia Republikańska, mająca większość w kongresie, zaczęła procedurę impeachmentu, czyli odwołania prezydenta z funkcji. Wniosek przeszedł przez Kongres, jednak  nie został zatwierdzony przez senat. Clinton został tym samym drugim w historii prezydentem co do którego wszczęto procedurę impeachmentu.  

(Film - Bill Clinton przyznaje się do romansu z Monicą Lewinsky. Źródło: ICONIC/YOUTUBE)


Hillary oficjalnie wspierała męża w toku całej sprawy, jednak media donosiły o jej zamiarach wniesienia o rozwód. 

Senator ze stanu Nowy Jork  

W 1999 roku Hillary postanowiła wystartować w wyborach do senatu ze stanu Nowy Jork. Nadarzała się okazja, gdyż wieloletni demokratyczny senator Daniel Patrick Moynihan odchodził na emeryturę. Pokonała republikańskiego kandydata Ricka Lazio i została pierwszą w historii kobietą-senator z Nowego Jorku oraz pierwszą żoną prezydenta, która została senatorem.  W 2006 roku z łatwością uzyskała reelekcję.


Zaprzysiężenie Hillary Clinton na senatora, styczeń 2001 roku Zaprzysiężenie Hillary Clinton na senatora, styczeń 2001 roku. Fot. WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Hillary postanowiła pójść jeszcze dalej - na początku 2007 roku ogłosiła, że wystartuje w wyborach prezydenckich. Nominację Partii Demokratycznej przegrała po zaciętej walce z Barackiem Obamą. - Będziemy dalej pracować, zostańcie przy mnie, bądźcie ze mną, wciąż mamy wiele do zrobienia, zrobiliśmy jedną historyczną rzecz, jeszcze przejdziemy do historii - mówiła wtedy do swoich wyborców.   

Sekretarz stanu

Dzięki dobremu wynikowi w prawyborach i jednoznacznemu wsparciu, jakie Clinton udzieliła Obamie w starciu z Republikaninem Johnem McCainem, nowy prezydent mianował ją sekretarzem stanu, czyli amerykańskim odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych.

Stała się jedną z najbardziej aktywnych sekretarzy stanu w historii. Podczas jej kadencji doszło do słynnego resetu w relacjach z Rosją. Prezydent Obama chciał odnowić stosunki z tym państwem, mając nadzieję, że zmiana przywódcy w tym pomoże (wówczas głową państwa został Dmitrij Miedwiediew). Po powrocie Władimira Putina i późniejszych wydarzeniach na Ukrainie stosunki USA i Rosji są najgorsze od upadku Związku Sowieckiego.


Spotkanie Hillary Clinton z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, Waszyngton, 2002 rok Spotkanie Hillary Clinton z byłym ministrem spraw zagranicznych Polski, Radosławem Sikorskim. Waszyngton, 2012 rok. Fot. WIKIMEDIA COMMONS/US DEPARTMENT OF STATE/PUBLIC DOMAIN

Clinton koordynowała też prace nad warunkami międzynarodowych sankcji dla Iranu. Podczas jej kadencji wybuchła również tzw. arabska wiosna. Stany Zjednoczone wspierały rebeliantów niemal w każdym z krajów, w których doszło do przewrotu. W Egipcie, Tunezji czy Libii poskutkowało to przejściową destabilizacją, inaczej sytuacja potoczyła się w Syrii.

Za kadencji Clinton doszło do ataku na amerykańską ambasadę w Benghazi w Libii, podczas którego zginął ambasador USA J. Christopher Stevens. Sekretarz stanu oskarżano o przyczynienie się do zamachu. Miała m.in. odmówić zwiększenia liczby strażników i broni dla placówki w Benghazi. Kwestię te niejednokrotnie podnosił w kampanii Donald Trump. Hillary Clinton pełniła urząd sekretarza stanu przez pierwszą kadencję Obamy, czyli do stycznia 2013 roku.

Kandydatka na prezydenta

W kwietniu 2015 roku Clinton ogłosiła swój start w wyborach. W Partii Demokratycznej jej głównym konkurentem był socjalista Bernie Sanders, który wycofał się dopiero w czerwcu 2016 roku. 26 lipca podczas Democratic National Convention Clinton została wybrana oficjalnie na kandydata partii w wyborach prezydenckich. 

Daniel Czyżewski, polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwsza debata prezydencka przed wyborami w USA. Oczekiwania, nadzieje i spekulacje

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 20:51
Ogromne zainteresowanie towarzyszy w USA rozpoczynającej się w nocy z poniedziałku na wtorek pierwszej telewizyjnej debacie kandydatów na prezydenta w tegorocznych wyborach: Hillary Clinton i Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń