X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komisja Weryfikacyjna prześwietli reprywatyzację

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 21:50
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt ustawy powołującej Komisję Weryfikacyjną, która zbada bulwersujące przypadki reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Według zapowiedzi, Komisja miałaby daleko idące uprawnienia, ale jej działalność ma nie obejmować odpowiedzialności karnej.
Audio
  • Zbigniew Ziobro o Komisji Weryfikacyjnej (IAR)
  • Jarosław Kaczyński o drodze legislacyjnej projektu o Komisji Weryfikacyjnej (IAR)
Komisja Weryfikacyjna badająca nieprawidłowości przy reprywatyzacji ma nie ograniczać się tylko do spraw z Warszawy
Komisja Weryfikacyjna badająca nieprawidłowości przy reprywatyzacji ma nie ograniczać się tylko do spraw z WarszawyFoto: flickr/Ankur Gulati/CC BY-ND 2.0

Przewodniczącym komisji weryfikacyjnej będzie jeden z wiceministrów sprawiedliwości; skład komisji wybierze parlament. Wśród wymogów, które mają spełniać członkowie komisji, jest m.in. wyższe wykształcenie prawnicze lub wiedza w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami. Decyzje przez nią podejmowane będą opiniowane przez przedstawicieli warszawskich organizacji społecznych.

Ogromna niesprawiedliwość

sprzed.jpg
"Dzika reprywatyzacja". Co z mieszkańcami?

- W Ministerstwie Sprawiedliwości, z inicjatywy ministrów Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego, został opracowany projekt ustawy, który pozwoli rozwiązać problemy, które powstały w związku z ogromną niesprawiedliwością, jaka się zdarzyła w Warszawie i także w wielu innych miejscach, z tymi nadużyciami i aferami (dotyczącymi reprywatyzacji) - powiedział Kaczyński we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro i wiceszefem resortu Patrykiem Jakim. 

źródło: TVN24/x-news

Jak dodał, projekt odnosi się do wydarzeń warszawskich, ale - zastrzegł - "można go rozszerzyć do patologii w innych miejscach". - Nie chodzi tutaj o kwestie odpowiedzialności karnej, bo to są kwestie oddzielne i one będą prowadzone we właściwym trybie dla wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o kwestie związane z własnością - powiedział prezes PiS.

wsto.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Będą kolejne zawiadomienia do CBA i prokuratury

Jak poinformował, projekt ustawy dotyczącej powołania komisji weryfikacyjnej jest już gotowy. - Nie ma jeszcze decyzji, czy będzie to projekt poselski, czy też podejmie to rząd - zaznaczył Kaczyński.

"Państwo działa

Według Ziobry projekt "zmierza do tego, aby przywracać sprawiedliwość" oraz "pokazać, że państwo działa, że państwo nie jest słabe wobec silnych, a silne wobec tych biednych, słabych ludzi wyrzucanych na bruk, przy użyciu też czasami aparatu państwa z kamienic warszawskich".

źródło: TVP Info

Jak mówił, komisja weryfikacyjna, której powstanie zakłada projekt, "badałaby decyzje reprywatyzacyjne podejmowane dla stołecznego miasta Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem". Komisja Weryfikacyjna uzyska wszystkie uprawnienia komisji śledczej, a dodatkowo będzie miała możliwość podejmowania konkretnych decyzji - powiedział Ziobro.

Odebranie nieruchomości

Zbigniew Ziobro Państwo działa, państwo nie jest słabe wobec silnych, a silne wobec tych biednych, słabych ludzi wyrzucanych na bruk

Minister wskazał, że jeśli komisja weryfikacyjna stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości, będzie mogła podjąć decyzję merytoryczną, sprowadzającą się do tego, że będzie można "odebrać niesłusznie pozyskaną nieruchomość osobom nieuczciwym, osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa pozyskując te kamienice".

Zdaniem Ziobry, komisja będzie też mogła nakładać wielomilionowe rekompensaty, które będą odpowiadały wartości przejętych bezprawnie kamienic, nieruchomości warszawskich. - To są rozwiązania daleko idące, które pokazują i pokażą, wierzę w to, że państwo będzie skutecznie działać - podkreślił szef MS.zarz.jpg
Reprywatyzacja w stolicy. Prezydent miasta usłyszy zarzuty?

Jak zaznaczył, od decyzji komisji weryfikacyjnej będzie można się odwołać do Prezesa Rady Ministrów jako "drugiej instancji, która będzie rozpatrywać odwołania złożone ewentualnie przez strony". - Od strony formalnej nad prawidłowością tego procesu stosowania prawa czuwać będzie sądownictwo administracyjne, do którego strony też będą mogły się odwołać - dodał.

Współpraca z prokuraturą

Komisja weryfikacyjna będzie działała z urzędu. "Wszystkie organy państwa są zobowiązane udzielać jej odpowiedniej pomocy, na tej samej zasadzie, jak działa każda komisja śledcza. To od decyzji komisji (weryfikacyjnej) wspólnie podjętej, będzie zależał zakres rozpatrywanych spraw" - zaznaczył minister Ziobro. Jak ocenił, można domniemywać, że komisję weryfikacyjną będą interesować wszystkie zgłoszone nieprawidłowości dot. reprywatyzacji.

marz.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Marzena K. usłyszała cztery zarzuty

Minister zapewnił, że komisja weryfikacyjna będzie bardzo dobrze współpracowała z prokuraturą, która - jak ocenił - "obudziła się z letargu, snu i zaczęła pracę".

Wyjątkowe uprawnienia

Patryk Jaki dodał, że przed komisją "będzie się musiał stawić każdy wezwany, pod rygorem kary". Według niego komisja "będzie miała wyjątkowe uprawnienia”, będzie pracowała jawnie, będzie mogła "przesłuchać każdego", "będzie miała prawo do nakładania milionowych rekompensat, jeżeli uzna to za stosowne", stosowania wpisów w księdze wieczystej, wnioskowania o wznowienie postępowania o przyznanie prawa, czy też zwrotu kamienic.Jaki zapowiedział, skład komisji wybierze Sejm, a w jej pracach będzie brała udział tzw. rada społeczna, do której zostaną zaproszone ruchy społeczne, lokatorskie mające "udział w ujawnianiu patologii reprywatyzacyjnej".

"Próba ucieczki od problemów"

To coś na wzór sądów ludowych z czasów stalinowskich lub "trójek robotniczo-chłopskich" - tak pomysł powołania komisji weryfikacyjnej ds. stołecznej reprywatyzacji oceniają posłowie PO. Zaapelowali do prezesa PiS, by "merytorycznie" zajął się problemem reprywatyzacji w Warszawie.

kilkadz.jpg
Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Kilkadziesiąt nowych śledztw

Poseł Mariusz Witczak uznał, że pomysł komisji weryfikacyjnej to "próba ucieczki od problemów, które przeżywa PiS". - Jest to zorganizowanie igrzysk politycznych, które mają na celu przykryć mnóstwo problemów politycznych. Dość tylko wspomnieć tutaj o problemach związanych z obsadą w spółkach Skarbu Państwa, z niefortunnymi wypowiedziami polityków PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego wobec kobiet. To też problemy związane z Caracalami, niejasne powiązania lobbystów z otoczeniem Antoniego Macierewicza i z nim samym - wyliczał poseł PO.

Marcin Kierwiński podkreślił, że komisja weryfikacyjna nie rozwiąże problemów reprywatyzacyjnych. Przypomniał, że PO złożyła w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. - Czekamy na to, żeby Prawo i Sprawiedliwość ustosunkowało się do tego, bo mamy coraz mocniejsze wrażenie, że tak naprawdę PiS proponuje, aby wszystko kontrolować, badać to, co było w przeszłości, natomiast ani trochę nie chce rozwiązać tego problemu na przyszłość - ocenił poseł Platformy.

Zaburzenie trójpodziału władzy

Komisja weryfikacyjna badająca kwestie reprywatyzacji to zaburzenie trójpodziału władzy; właściwym narzędziem wyjaśnienia nieprawidłowości jest sejmowa komisja śledcza - podkreślił we wtorek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15.

lok.jpg
Ziobro: nowe dowody ws. śmierci w działaczki lokatorskiej

- Sejm ma coś takiego, co się nazywa uprawnienia kontrolne wobec władzy, i my chcieliśmy, żeby skorzystał z tych uprawnień kontrolnych i zbadał, w jaki sposób zachowywali się (ws. reprywatyzacji) członkowie rządów, posłowie i senatorowie wszystkich kadencji po 1989 r. Jeżeli będziemy mieli komisję weryfikacyjną, na której czele będzie stał wiceminister sprawiedliwości, no to jest oczywiste, że tutaj będzie selekcja spraw pod kątem tego, co jest wygodne dla rządu tak naprawdę - powiedział Tyszka.

Zdaniem polityka, zaproponowane przez ministerstwo sprawiedliwości rozwiązania nie stanowią systemowej odpowiedzi na nieprawidłowości wokół reprywatyzacji, która - oprócz powołania komisji śledczej - obejmować powinna uchwalenie kompleksowej ustawy o reprywatyzacji.

Kompleksowa ustawa zamiast komisji

Politycy Nowoczesnej uważają, że wszystkie aspekty dotyczące nieprawidłowości przy reprywatyzacji powinny być wyjaśnione, ale powinien się tym zajmować wymiar sprawiedliwości, a nie specjalnie do tego powołana komisja. Zdaniem posła Adama Szłapki, może to być działanie wymierzone przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Jak powiedział, PiS nie ufa sądom i prokuraturze i dlatego tworzy Komisję. - To bardzo groźne z punktu widzenia naszego porządku konstytucyjnego - ocenił polityk.

skar.jpg
"Skaryszewska 11" - reportaż Olgi Mickiewicz

Zdaniem Nowoczesnej, sprawę zwrotu nieruchomości utraconych w wyniku tzw. dekretów Bieruta należałoby uregulować poprzez kompleksową ustawę reprywatyzacyjną. Paweł Rabiej z zarządu partii powiedział, że musi ona godzić interesy zarówno byłych właścicieli kamienic, jak i lokatorów.

Jego zdaniem, w ustawie powinno się dokładnie oszacować, ile jest roszczeń w całej Polsce. Następnie - mówił - państwo powinno ustalić, czy majątek zwracać w naturze, czy wypłacać odszkodowania. Jego zdaniem, konieczne jest też uregulowanie spraw lokatorskich. Paweł Rabiej dodał, że w ustawie powinny znaleźć się przepisy umożliwiające odbieranie nieruchomości przejętych z naruszeniem prawa.

"Rozważanie o przeszłości"

Komisja weryfikacyjna ws. reprywatyzacji nie jest "lekiem na całe zło"; jest bardziej rozważaniem o przeszłości, niż o zabezpieczeniu przyszłości - uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że temat reprywatyzacji może zakończyć stworzenie ogólnoparlamentarnej ustawy w tej sprawie.

- Widzę jakąś chęć naprawy sytuacji, tylko boję się, że to będzie jak w każdym prawie przypadku w PiS, że może diagnoza jest nienajgorsza sytuacji, ale recepta jaka jest wypisywana, jest fatalna.
Szanujemy próbę rozwiązania sytuacji niedopuszczalnej dla wielu osób, dla osób które mogą czuć się pokrzywdzone, tylko mamy obawy jak ma przebiegać ta komisja? - dodał Kosiniak-Kamysz.

IAR/PAP/fc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak