Mijają 32 lata od zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 08:57
Duchowny organizował w parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu słynne msze za ojczyznę. Odżegnując się od nienawiści do oponentów krytykował wszelkie zło i nadużycia komunistycznych władz. Były kapelan warszawskiej „Solidarności” został porwany i zamordowany w wieku 37 lat.
Audio
  • "Abyśmy byli wolni od lęku zastraszenia" - fragm. ostatniej modlitwy wygłoszonej przez ks. Jerzego Popiełuszkę w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, na kilka godzin przed śmiercią. (PR, 19.10.1984)
  • "Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki" - komentarz prof. Andrzeja Paczkowskiego, fragm. homilii księdza Jerzego, wystąpienie telewizyjne gen. Czesława Kiszczaka. Aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Polska". (PR, 3.06.1997)
  • Prymas Polski kard. Józef Glemp o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. (PR, 31.10.1984)
  • "Sumienie ludzkie jest największą świętością" - fragm. homilii wygłoszonej w Bydgoszczy przez ks. Jerzego Popiełuszkę. (PR, 19.10.1984)
  • Jan Paweł II o miejscu ks. Jerzego w kulturze europejskiej. (PR, 1997)
  • Relacja z mszy św., w której ks. Antoni Lewek i ks. Feliks Cholejewski ogłaszają o znalezieniu zwłok ks. Popiełuszki. (RWE, 28.10.1984)
  • Mijają 32 lata od zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: Public domain/Wikimedia Commons

32 lata temu wracał do Warszawy, po mszy odprawionej w Bydgoszczy. Jego samochód zatrzymali esbecy. Niedługo potem ksiądz Jerzy został zamordowany.

Sześć lat temu papież Benedykt XVI ogłosił go błogosławionym.

CZYTAJ DALEJ
Popiełuszko - 663.JPG
Ksiądz Jerzy Popiełuszko - ofiara zbrodniczego systemu

- Jest męczennikiem za wiarę - mówi kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreśla, że proces beatyfikacyjny dowiódł, iż ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął za wiarę.
Kościół katolicki wspomina błogosławionego księdza Jerzego w swoim kalendarzu 19 października. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Pomnik
Pomnik w kształcie przewróconego krzyża upamiętniający porwanie księdza Józefa Popiełuszki w Górsku w dniu 19 października 1984 r.Wikimedia Commons/dp. Fot.: Przemysław Jahr

Grób księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele na Żoliborzu odwiedziło już ponad dwadzieścia milionów pielgrzymów z całego świata. Wielu mówi o łaskach doznanych za przyczyną księdza Jerzego - podkreśla Milena Kindziuk dziennikarka, autorka książek i artykułów o kapelanie” Solidarności”. Jej zdaniem ludzie od początku, jeszcze bez potwierdzenia Kościoła katolickiego czuli, że mają do czynienie z prawdziwym męczennikiem. Byli też przekonani, że mogą modląc się przy jego grobie wyjednać wiele łask u Boga.

W kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki zaplanowano uroczystości rocznicowe. O godzinie 17.00 rozpocznie się tam czuwanie. Godzinę później mszę odprawi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. 

pp/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Opowieść matki księdza Popiełuszki w "L'Osservatore Romano"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 21:47
- Jeśli umrę, nie opłakujcie mnie - te ostatnie słowa księdza Jerzego Popiełuszki wypowiedziane przed wyjściem z rodzinnego domu są tytułem wywiadu z matką błogosławionego w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Przemyk - śmiertelnie pobity maturzysta

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 06:09
Jak propaganda relacjonowała proces śmierci maturzysty Grzegorza Przemyka – posłuchaj archiwalnych dźwięków Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostry zakonne miały trafić do obozów pracy - taki był cel akcji "X-2"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 06:07
Cała akcja była ukrywana. Przygotowania do jej przeprowadzenia objęte były ścisłą tajemnicą. Nadano jej kryptonim "X-2”.
rozwiń zwiń