Wschodnia flanka NATO. Spotkanie ministrów obrony z udziałem Antoniego Macierewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 13:52
Dziś w Brukseli dyskusja o realizacji planów dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Polskę będzie reprezentował szef MON Antoni Macierewicz.
Audio
  • Ministrowie obrony NATO mi.in o wzmocnieniu wschodniej flanki. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Jens Stoltenberg: "Tylko w tym miesiącu Rosja rozmieściła w Kaliningradzie rakiety Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne. Zawiesiła też porozumienie z USA o utylizacji plutonu. Rosja kontynuuje destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, wspierając wojskowo i finansowo separatystów (...)" (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Flickr.com

Sekretarz generalny Sojuszu skrytykował Rosję za wzmacnianie zdolności militarnych w pobliżu NATO-wskich granic. Jens Stoltenberg mówił o tym w Brukseli, przed spotkaniem ministrów obrony Sojuszu.

Relacje z Rosją będą jednym z tematów dwudniowej narady. - Tylko w tym miesiącu Rosja rozmieściła w Kaliningradzie rakiety Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne. Zawiesiła też porozumienie z USA o utylizacji plutonu - powiedział szef Sojuszu. Dodał, że Rosja kontynuuje destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, wspierając wojskowo i finansowo separatystów.

Czytaj więcej
szczyt nato 2 pap 1200.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

- Te działania nie prowadzą do zmniejszenia napięć i nie przywrócą wiarygodności w naszych relacjach - powiedział Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny Sojuszu skrytykował też Rosję za naloty na Aleppo, które powodują ofiary wśród ludności cywilnej. Ponowił apel o zaprzestanie bombardowań.

"Przykład wiarygodnego odstraszania"

Rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów obrony będzie pierwszym po warszawskim szczycie, na którym zdecydowano o wysłaniu czterech wielonarodowych batalionów na wschodnią flankę, liczących około tysiąca żołnierzy każdy.


TVN24/x-news

Wojska zostaną rozmieszone na początku roku. - To przykład wiarygodnego odstraszania nie po to, by prowokować konflikt, lecz by mu zapobiegać - powiedział wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W Polsce, jak i krajach bałtyckich za NATO-wskie bataliony będzie odpowiadać jedno państwo. W naszym kraju wiodącą rolę będą odgrywały Stany Zjednoczone. Wielka Brytania w Estonii, Niemcy na Litwie, a Kanada - na Łotwie.

W środę na spotkaniu ministerialnym, kraje stojące na czele batalionów mają przedstawić konkretne plany ich rozmieszczania. - Inni sojusznicy natomiast potwierdzą swój wkład w te oddziały - dodał szef Sojuszu.


Czytaj więcej
żołnierze1200.jpg
"Bataliony na wschodniej flance gotowe do wiosny"

Ministrowie obrony, podczas dwudniowego spotkania, będą też rozmawiać o prowadzonej operacji przeciwko dżihadystom z organizacji o nazwie Państwo Islamskie, a także o wsparciu Sojuszu w walce z kryzysem migracyjnym oraz o relacjach NATO z Unią Europejską.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bataliony NATO w Polsce. Szef Sojuszu podaje termin

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 18:07
- Od początku 2017 r. NATO będzie miało cztery wielonarodowe bataliony we wschodniej części Sojuszu – zapowiedział sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń