Wszystkich Świętych. Ich pożegnaliśmy w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 12:12
Wśród osób, które zmarły w ostatnich miesiącach są wybitni przedstawiciele świata kultury jak zdobywca Oscara, reżyser Andrzej Wajda czy pisarz Umberto Eco, popularni muzycy - Dawid Bowie i Prince, a także znani politycy, szanowani duchowni, utytułowani naukowcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 4028mdk09/Wikimedia Commons/CC

Abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański

Czytaj więcej:
gocłowski.jpg
"Odszedł niestrudzony duszpasterz Kościoła"

Urodził się 16 września 1931 roku w miejscowości Piski na Mazowszu. W latach 1983-1984 był biskupem pomocniczym w archidiecezji gdańskiej, a na jej czele stanął w roku 1984 roku. Tę funkcję pełnił do 2008 roku. W między czasie, w roku 1992 papież Jan Paweł II wyznaczył go na pierwszego metropolitę gdańskiego. Po zakończeniu tej posługi został arcybiskupem seniorem, a jego następcą jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Arcybiskup był ceniony nie tylko w swojej diecezji, ale także w całym polskim Kościele katolickim. W Episkopacie Polski był m.in. przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Duszpasterstwa Ludzi Morza. Blisko związał się z Solidarnością. Był jednym z inicjatorów powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która udziela stypendiów zdolnej, ale pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży i propaguje nauczanie Jana Pawła II.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Andrzej Kondratiuk - reżyser i scenarzysta

Czytaj więcej:
kond.jpg
"Zawsze byłem inny, trochę z boku"

Urodził się 20 lipca 1936 roku w Pińsku. Studiował na łódzkiej PWSTiF. Początkowo realizował etiudy, filmy krótkometrażowe, okolicznościowe wydania Polskiej Kroniki Filmowej. Jego pełnometrażowym debiutem była "Dziura w ziemi" (1970). W tym samym roku powstała też słynna komedia "Hydrozagadka", w której zagrała późniejsza żona reżysera Iga Cembrzyńska.

W 1973 roku wyreżyserował dwie komedie z udziałem Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza - "Jak to się robi" i "Wniebowziętych". Na koncie ma też "Gwiezdny pył" (1982), "Cztery pory roku" (1984), "Bing Bang" (1986), "Wrzeciono czasu" (1995). Zrealizował także m.in. filmy fabularne "Skorpion, panna i łucznik" (1972), "Pełnia" (1979), "Mleczna droga" (1990), "Córa marnotrawna" (2001), "Bar pod młynkiem" (2004) oraz "Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka" (2006) oraz dwa krótkometrażowe filmy TV: "Ene...Due...Like...Fake..." (1991) i "Wesoła noc smutnego biznesmena" (1993).

Andrzej Kopiczyński - aktor teatralny i filmowy

Posłuchaj
00:12 Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka: Andrzej Kopiczyński stworzył wiele wspaniałych kreacji (IAR) Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka: Andrzej Kopiczyński stworzył wiele wspaniałych kreacji (IAR)
Czytaj więcej:
kopi.jpg
"Odzwierciedlałeś nasze życie"

Urodził się 15 kwietnia 1934 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Już w młodości myślał o pracy aktorskiej, choć wpierw uczęszczał do technikum energetycznego.

Na ekranie zadebiutował w 1957 roku w filmie "Prawdziwy koniec wielkiej wojny" Jerzego Kawalerowicza. Największą popularność przyniosła mu rola inżyniera Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek", stworzonym przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza.

Występował również w teatrze, m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Współczesnym w Bydgoszczy, a także na stołecznych scenach: w Teatrze Narodowym, Teatrze Rozmaitości, Teatrze Na Woli oraz Teatrze Kwadrat.

Andrzej Niemczyk - siatkarz i trener, twórca sukcesów siatkarskiej reprezentacji Polski kobiet, z którą zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy.

Andrzej Szymczak – piłkarz ręczny, brązowy medalista z igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

Andrzej Urbański - polityk, dziennikarz, poseł

Posłuchaj
00:16 Sejm uczcił Andrzeja Urbańskiego minutą ciszy. Polityka wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński (IAR) Sejm uczcił Andrzeja Urbańskiego minutą ciszy. Polityka wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński (IAR)
Czytaj więcej:
urbański.jpg
Nie żyje Andrzej Urbański

Urodził się 18 maja 1954 roku w Warszawie. Ukończył socjologię kultury na UW. Był delegatem na II i III Zjazd Krajowy "Solidarności" i szefem podziemnego wydawnictwa "Wola". W stanie wojennym internowany.

W 1989 roku trafił do "Tygodnika Solidarność". Tam poznał Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy powstawało Porozumienie Centrum, Urbański został sekretarzem zarządu głównego i szefem warszawskiej organizacji PC. W wyborach parlamentarnych w 1991 roku z listy PC wszedł do Sejmu I kadencji. W 1992 roku opuścił klub Porozumienia Centrum i przeszedł do klubu Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Był doradcą ministra rolnictwa i lidera SKL (partii współtworzącej AWS) Jacka Janiszewskiego, a także premiera Jerzego Buzka, był też jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Był redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego "Pegaz" oraz dzienników "Express Wieczorny" i "Życie Warszawy" oraz tygodnika "Czas Polski". Prowadził też programy "Pytania o Polskę" oraz "Premierzy" w Telewizji Polskiej. 3 kwietnia 2007 roku został wybrany na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej. 19 grudnia 2008 roku rada nadzorcza TVP podjęła decyzję o jego zawieszeniu na stanowisku prezesa zarządu, a 19 września 2009 roku o jego odwołaniu z zarządu.

x-news.pl, TVN24

Andrzej Wajda - reżyser filmowy i teatralny

Posłuchaj
00:41 Tłumy krakowian i wielbicieli twórczości Andrzeja Wajdy pożegnały zmarłego reżysera (IAR) Tłumy krakowian i wielbicieli twórczości Andrzeja Wajdy pożegnały zmarłego reżysera (IAR)
Czytaj więcej:
zulawski.jpg
Nie żyje Andrzej Wajda, wybitny reżyser, laureat Oscara

Urodził się 6 marca 1926 w Suwałkach. W 1946 roku rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował z malarstwa i podjął studia w szkole w Łodzi. Jako reżyser zadebiutował w 1954 roku filmem "Pokolenie", opowieścią o grupie młodych ludzi zaangażowanych w konspiracyjną walkę z hitlerowskim okupantem.

Międzynarodowy sukces przyniósł mu obraz "Kanał" (1956), opowieść o ostatnich godzinach życia powstańców warszawskich z kompanii, która przechodziła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Kolejnym sukcesem Wajdy był "Popiół i diament" (1958) z niezapomnianą kreacją Zbigniewa Cybulskiego, uhonorowany na festiwalu w Wenecji.

Był nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" za filmy: "Ziemia Obiecana" (1974), "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981) i "Katyń" (2007). W 2000 roku otrzymał honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii.

W 2011 roku został kawalerem Orderu Orła Białego.

TVP

Andrzej Żuławski - reżyser i scenarzysta

Czytaj więcej:
zulawski.jpg
"Skończyła się pewna epoka w dziejach filmu"

Urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. Studiował na wydziale reżyserii w Paryżu. Na początku swojej kariery był asystentem i drugim reżyserem u Andrzeja Wajdy. Pierwszym jego głośnym filmem była "Trzecia część nocy" z 1971 roku.

W 1972 roku zrealizował film grozy "Diabeł", który cenzura zatrzymała na 16 lat. Następny obraz, "Najważniejsze to kochać" (1975), nakręcił poza Polską. Kolejnymi filmami Żuławskiego były "Opętanie" (1981), "Kobieta publiczna" (1984) i "Narwana miłość" (1985). Ma też w dorobku produkcje: "Borys Godunow" (1989), "Moje noce są piękniejsze niż twoje dni" (1989), "Błękitna nuta" (1990), "Szamanka" (1996), "Wierność" (2000).

W 2002 roku został uhonorowany francuskim Orderem Legii Honorowej.

x-news.pl, TVN24

Artur Górski - polityk, publicysta, poseł

Czytaj więcej:
gorski.jpg
Nie żyje poseł Artur Górski. Miał 46 lat

Urodził się 30 stycznia 1970 roku w Warszawie. Był dziennikarzem zespołu politycznego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej, redaktorem naczelnym "Naszego Dziennika", redaktorem naczelnym kwartalnika "Pro Fide, Rege et Lege" oraz prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego.

Od 2002 roku był członkiem PiS. W 2005 roku został wybrany do Sejmu w okręgu warszawskim. Mandat uzyskał też w kolejnych wyborach w 2007, 2011 i 2015. Należał do sejmowych Komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Łączności z Polakami za Granicą. Pracował też w Parlamentarnym Zespole ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych i Parlamentarnym Zespole Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był także zastępcą przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej.

x-news.pl, Sejm

Bogusław Czajkowski - dziennikarz ekonomiczny i społeczny  Programu 1 Polskiego Radia

Bogusław Kaczyński - dziennikarz i krytyk muzyczny

Posłuchaj
00:25 Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Adam Rozlach, wspominając Bogusława Kaczyńskiego, powiedział, że mówił on o muzyce, jak nikt inny (IAR) Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Adam Rozlach, wspominając Bogusława Kaczyńskiego, powiedział, że mówił on o muzyce, jak nikt inny (IAR)
Czytaj więcej:
kacz.jpg
Zmarł znany dziennikarz i krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński

Należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.

W ciągu swojej kariery telewizyjnej dał się poznać jako prowadzący programu "Zaczarowany świat operetki", a także transmisji najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicy z zakresu muzyki klasycznej. Kilkakrotnie nagradzano go statuetką "Wiktora", a także "Superwiktora". W 2011 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Poza działalnością medialną był także nauczycielem. Wykładał w stołecznej Akademii Muzycznej, był także dyrektorem Teatru Muzycznego Roma oraz twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury, odbywającego się w Krynicy-Zdroju. 

David Bowie - muzyk rockowy, wokalista, kompozytor

Czytaj więcej:
bowie.jpg
Nie żyje David Bowie. Artysta zmarł w wieku 69 lat

Urodził się 8 stycznia 1947 roku w Londynie jako David Jones, ale zmienił nazwisko w 1966 roku, aby nie mylono go z muzykiem amerykańskiego zespołu The Monkees Davym Jonesem.

W 1972 roku wydał album uważany za jeden z najważniejszych w historii rocka, "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars". Przybysz z kosmosu Ziggy Stardust stał się scenicznym alter ego Bowie'ego. Piosenkarz budował karierę na kolejnych wcieleniach. W latach 1976-1979 nagrał trylogię berlińską ("Low, "Heroes" i "Lodger"), która otwiera drogę tzw. zimnej fali w muzyce. Spektakularne sukcesy odnosił także na początku lat 80., wraz z wydaniem popularnego przeboju "Let's Dance".

Krytycy muzyczni podkreślają, że wielkość Bowie'ego mierzy się w liczbie sprzedanych albumów - ponad 140 mln egzemplarzy - i wpływie, jaki wywiera na artystów do dziś - od Lady Gagi po grupy Placebo czy Blur. Magazyn "Rolling Stone" określa go jako 39. najwybitniejszego artystę muzycznego wszech czasów.

x-news.pl, Agencja TVN

Elie Wiesel - twórca terminu Holocaust, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Czytaj więcej:
elie.jpg
Zmarł prof. Elie Wiesel, twórca terminu Holocaust

Pochodził z Rumunii. Przeżył obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie zginęła jego matka i jedna z sióstr. W 1955 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Należał do najbardziej znanych i wyrazistych świadków Holocaustu. Za oceanem stał się sławny, gdy przetłumaczono na angielski jego książkę "Noc" - autobiograficzną opowieść o horrorach, jakich był świadkiem w niemieckich obozach zagłady. Napisał łącznie 57 książek.

Angażował się w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. W 1986 roku przyznając mu Pokojową Nagrodę Nobla Komitet Noblowski określił go mianem "posłańca ludzkości", którego przesłaniem jest pokój, pojednanie i godność ludzka. Otrzymał dziesiątki odznaczeń i tytułów od instytucji historycznych i naukowych na całym świecie

Eugeniusz Rudnik - kompozytor, reżyser dźwięku, pionier muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce

George Martin - manager zespołu the Beatles, kompozytor i producent

Czytaj więcej:
bea.jpg
Zmarł producent muzyczny George Martin - "piąty Beatles"

Urodzony w Londynie w 1926 roku. Był producentem muzycznym, kompozytorem, dyrygentem, muzykiem i aranżerem. W sumie przez 50 lat kariery wyprodukował ponad 700 płyt. Współpracował z brytyjskimi grupami Gerry and the Pacemakers oraz Ultravox, a także z Shirley Bassey i Cillą Black. Wyprodukował i zaaranżował większość nagrań zespołu The Beatles.

Imre Kertesz - węgierski pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla

Czytaj więcej:
imre.jpg
Nie żyje Imre Kertesz - węgierski pisarz

Urodził się w 1929 roku w rodzinie węgierskich Żydów. W latach 1943-1945 był więziony w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald. Holokaust był głównym tematem jego twórczości. Napisał m.in. autobiograficzną powieść "Los utracony", a także "Fiasko", "Kadysz za nienarodzone dziecko" i "Dziennik galernika".

W 2002 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla "za pisarstwo, które wynosi doświadczenia jednostki ponad przeciwieństwa brutalnej historii". W 2014 roku otrzymał Wielki Krzyż Orderu św. Stefana, najwyższe węgierskie odznaczenie.

Islam Karimow - prezydent Uzbekistanu

Był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR, był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Islam Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 roku.

Janina Paradowska - dziennikarka i publicystka

Czytaj więcej:
paradowska.jpg
"Była słuchana wśród polityków wszystkich opcji"

Urodziła się w 1942 roku. Była absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała także dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracowała w "Kurierze Polskim" i "Życiu Warszawy". Od 1991 roku była felietonistką i komentatorką tygodnika "Polityka". Prowadziła swoją cotygodniową, czwartkową audycję "Poranek Radia TOK FM". W roku 2008 związała się z telewizją Superstacja, gdzie prowadziła niedzielny program publicystyczny "Puszka Paradowskiej".

Jako dziennikarka została wyróżniona wieloma nagrodami i tytułami, m.in. nagrodą Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego, nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2002 roku otrzymała nagrodę Grand Press dla Najlepszego Dziennikarza Roku, a w 2011 roku nagrodę Kisiela.

TVP

Janusz Muniak - saksofonista jazzowy

Czytaj wiecej:
muniak.jpg
Janusz Muniak - wspomnienie o wybitnym muzyku

Saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor Janusz Muniak zadebiutował w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Został zauważony i zaproszony do zespołu Jazz Darings Tomasza Stańki. Współpracował m.in. z Andrzejem Trzaskowskim, Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kwartetem Jana Jarczyka. Prowadził także własne zespoły.

W plebiscycie miesięcznika "Jazz Forum" Jazz Top 2011 artysta został uznany najlepszym saksofonistą w Polsce. W 2015 roku uhonorowany został Złotym Fryderykiem za całokształt działalności.

Janusz Tazbir - historyk, profesor nauk humanistycznych

Czytaj więcej:
taz.jpg
Nie żyje prof. Janusz Tazbir. Historyk miał 88 lat

Urodził się 5 sierpnia 1927 roku w Kałuszynie. Od 1953 roku był związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1983-1990 był jego dyrektorem, a następnie do do 2003 roku - wiceprezesem PAN.

Zajmował się historią kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w naszym kraju. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się również wokół dziejów polskiej tolerancji. Miał w swoim dorobku wiele publikacji. Był autorem wielu artykułów o tematyce historycznej. Przez ponad 40 lat pełnił funkcję redaktora naczelnego rocznika "Odrodzenie i reformacja w Polsce".

Jerzy Ryszard Szacki - socjolog i historyk myśli socjologicznej, członek Polskiej Akademii Nauk

Czytaj więcej:
szacki.jpg
Zmarł profesor Jerzy Szacki. Jeden z najwybitniejszych polskich socjologów

Urodził się 6 lutego 1929 roku w Warszawie. Przez większą część swojej kariery naukowej związany był z Wydziałem Nauk Społecznych UW. Piastował urząd dziekana Wydziału Filozofii i Socjologii UW, kierował Zakładem Historii Myśli Społecznej. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Zasiadał w prezydium Polskiej Akademii Nauk i był przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN.

Zajmował się głównie historią polskiej myśli socjologicznej. W 2003 roku za książkę "Historia myśli socjologicznej" otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która określana jest mianem polskiego Nobla naukowego. Był tłumaczem wielu prac z zakresu nauk społecznych, m.in. Howarda Beckera, Harry'ego Elmera Barnesa czy Marcela Maussa.

W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Został także, wraz z matką, odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

TVP

Jerzy Tuszewski - dziennikarz, reżyser radiowy i teatralny

Johan Cruijff - piłkarz, trener piłkarski, trzykrotny zdobywca Złotej Piłki

Kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski

Czytaj więcej:
macharski.jpg
Zmarł kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski

Urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. W latach 1970-1978 sprawował urząd rektora krakowskiego seminarium. Czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy organizując przemarsze. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża został metropolitą krakowskim. W styczniu 1979 roku otrzymał sakrę biskupią, a pół roku później godność kardynalską.

W kwietniu 2005 roku brał udział w konklawe, na którym wybrano papieża Benedykta XVI. Dwa miesiące później nowy papież przyjął rezygnację kardynała z obowiązków metropolity krakowskiego i mianował na tę funkcję arcybiskupa Stanisława Dziwisza.

Został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i francuskim Orderem Oficera Legii Honorowej. W 1998 roku został kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2012 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodę Świadek Historii.

x-news.pl, TVN24

Karl Dedecius - znawca i propagator literatury polskiej oraz jej tłumacz na niemiecki

Czytaj więcej:
ded.jpg
Zmarł Karl Dedecius, niemiecki tłumacz i eseista

Urodził się 20 maja 1921 roku w Łodzi w rodzinie niemieckiej, która przywędrowała do Polski z Sudetów i ze Szwabii. Jego wielkim dziełem, które ukazało się w Niemczech w latach 1982-2000, jest 50-tomowa "Biblioteka Polska" - kanon literatury polskiej według jego wyboru. Zbiór znalazł się w niemal każdej niemieckiej bibliotece publicznej i uniwersyteckiej.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, a także odznaczeń państwowych. W 2003 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.Od 2005 roku wybitni polscy tłumacze literatury niemieckojęzycznej oraz niemieccy tłumacze literatury polskiej nagradzani są nagrodą imienia Karla Dedeciusa.

Krzysztof Ptak - operator filmowy

Krzysztof Ptak był absolwentem łódzkiej filmówki. Karierę rozpoczynał jako operator filmów dokumentalnych. Pracował przy ponad setce filmów, m.in. przy taki tytułach jak: "300 mil do nieba", "Historia kina w Popielawach", "Dom zły" i "Papusza". 

Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął realizację zdjęć techniką cyfrową. Jest również autorem zdjęć do pierwszego filmu fabularnego nakręconego z zastosowaniem kamery High Definition ("Pornografia", 2003).

W latach 1992-1994 zajmował się prowadzeniem warsztatów dla reżyserów, scenarzystów oraz aktorów w Polsce oraz poza granicami kraju. Był także rektorem Wydziału Reżyserii w Narodowej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii.

Ks. Jan Kaczkowski - bioetyk, dyrektor Puckiego Hospicjum

Ks. Jan Kaczkowski był doktorem teologii moralnej, bioetykiem. Jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. Organizował letnie warsztaty dla studentów medycyny, wykładał na uniwersytecie, wygłosił setki kazań kwestując na rzecz hospicjum.

Marek Kwiatkowski - historyk sztuki, muzealnik, varsavianista

Marek Kwiatkowski w 1960 roku został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie. Stworzył także muzeum prywatne, skansen budownictwa staropolskiego, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej koło Węgrowa.

Był autorem licznych publikacji, w tym 15 poświęconych Warszawie, organizował także wystawy i ekspozycje muzealne.

W 2003 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela m. st. Warszawy (a także Honorowego Obywatela Powiatu Węgrowa), w 2005 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Maria Czubaszek - pisarka, satyryczka, autorka tekstów piosenek

Czytaj więcej:
czub.jpg
Zmarła pisarka i satyryk Maria Czubaszek

Urodziła się 9 sierpnia 1939 roku.

Była autorką licznych tekstów piosenek. Pisała do muzyki męża Wojciecha Karolaka, a także innych kompozytorów - m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego i Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Najbardziej znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Była autorką słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Dzień dobry, jestem z Kobry" oraz "Serwus, jestem nerwus".

Zajmowała się również twórczością dla telewizji. Pisała scenariusze do filmów i seriali. Była komentatorką "Szkła kontaktowego" nadawanego w TVN24. W Telewizji Polskiej współprowadziła natomiast cykl "Czubaszek na śniadanie".

x-news.pl, TVN24

Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" - łączniczka i wywiadowca batalionu "Parasol" Armii Krajowej

Uczestniczka wielu akcji zbrojnych AK, w tym udanego ataku na nazistowskiego zbrodniarza Franza Kutscherę, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

TVP

Marian Kociniak - aktor filmowy i teatralny

Czytaj więcej:
koc.jpg
"Mistrz, od którego uczyły się pokolenia"

Urodził się 11 stycznia 1936 roku. Ukończył warszawską PWST. W latach 1959-2010 był artystą warszawskiego Teatru Ateneum, od 2010 roku współpracował z Teatrem na Woli. Na dużym ekranie debiutował w 1959 roku w filmie "Niewinni czarodzieje".

W dorobku artystycznym ma ponad 150 ról teatralnych, 80 w Teatrze Telewizji i blisko 50 w filmach. Niezapomniany Franek Dolas z komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i pechowy Murgrabia z serialu "Janosik". Był gwiazdą Kabaretu Starszych Panów i radiowego magazynu "60 minut na godzinę".

Słuchacze Polskiego Radia pamiętają duet Mariana Kociniaka z Andrzejem Zaorskim w trójkowej "Powtórce z rozrywki", gdzie śpiewał tytułową piosenkę.

Muhammad Ali - bokser, złoty medalista olimpijski, wielokrotny mistrz świata boksu zawodowego

Patrycja Gruszyńska-Ruman - reportażystka Polskiego Radia

Prince - muzyk

Czytaj więcej:
prince.jpg
"Łączył w sobie kilkunastu geniuszy"

Prince Rogers Nelson, bo tak brzmiało jego nazwisko, jest uważany za jednego z największych ekscentryków rockowych. Najbardziej znany jako wokalista i gitarzysta. Grał także na instrumentach klawiszowych i perkusji. Autor tekstów i kompozytor, zajmował się też produkcją muzyczną i aranżacją swoich utworów.

Przedstawiciel wielu stylów, jak: soul, funky, dance, rock i jazz rock. Jego inspirację stanowiła między innymi, muzyka Jimiego Hendrixa. Jego najbardziej znane utwory to "Purple Rain" oraz "Kiss", a także skomponowany przez niego, a popularny w wykonaniu Sinead O'Connor - "Nothing Compares 2U".

Prince zasłynął wysokim głosem, odważnym wizerunkiem scenicznym i krzykliwymi strojami, a także tym, że w jego zespołach występowały niemal wyłącznie kobiety. Wielokrotnie zdobywał nagrody Grammy.

x-news.pl, Cover Video

Rama IX (Bhumibol Adulyadej) - otoczony kultem król Tajlandii

Czytaj więcej:
rama.jpg
Był najdłużej panującym monarchą na świecie

Miał 88 lat i był najdłużej panującym monarchą na świecie. Prowadził Tajlandię w czasach gwałtownych przewrotów w kraju oraz komunistycznych rewolucji u sąsiadów.

W Tajlandii miał praktycznie status półboga, był przedstawiany jako dobroczyńca, ojciec narodu, gwarant stabilności i nieodłączny element tajskiej tożsamości.

Szimon Peres - były prezydent Izraela

Czytaj więcej:
peres.jpg
Zmarł były prezydent Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Szimon Peres

Urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiszniewie na terytorium II RP (obecnie Białoruś). Był jednym z najbardziej szanowanych i popularnych polityków w Izraelu i na świecie oraz jedną z ostatnich osób z pokolenia założycieli państwa Izrael.

W 1934 roku wyemigrował wraz z rodziną do Palestyny, gdzie w 1947 roku wstąpił do paramilitarnej organizacji żydowskiej Hagana. Brał udział w wojnie arabsko-izraelskiej w latach 1948-1949.

Od 1950 roku był dyrektorem generalnym departamentu w ministerstwie obrony. Potem objął stanowisko wiceministra, a w latach 1974-1977 - ministra obrony. Był współzałożycielem Izraelskiej Partii Pracy, którą kierował w latach 1977-1992. Dwukrotnie - w latach 1984-1986 i 1995-1996  pełnił urząd premiera rządu z ramienia Partii Pracy.

W 2007 roku został prezydentem (do 2014 roku), który w Izraelu pełni funkcje jedynie reprezentacyjne.

Umberto Eco - powieściopisarz i filozof

Posłuchaj
00:14 Umberto Eco był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do literackiej nagrody Nobla. Podczas spotkania z czytelnikami w Polsce mówił jednak, że podchod Umberto Eco był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do literackiej nagrody Nobla. Podczas spotkania z czytelnikami w Polsce mówił jednak, że podchodzi do tego z dystansem (IAR, archiw.)
Czytaj więcej:
eco.jpg
Nie żyje Umberto Eco - pisarz, filozof, językoznawca i publicysta

Urodził się 5 stycznia 1932 roku w mieście Alessandria w Piemoncie na północy Włoch. W 1954 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie w Turynie. Swą pracę magisterską poświęcił św. Tomaszowi z Akwinu. Studia rozbudziły w nim zainteresowanie średniowieczem, którym zaczął zajmować się równolegle z semiologią i współczesną kulturą masową.

Przełomowy dla Eco był rok 1980, gdy wydał swą pierwszą powieść "Imię róży". Przewidywał, że sprzeda najwyżej 3 tys. egzemplarzy, tymczasem stała się ona światowym bestsellerem. Została przetłumaczona na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 mln egzemplarzy. Inne jego powieści to: "Wyspa dnia poprzedniego" (1994), "Baudolino", "Tajemniczy płomień królowej Loany" z (2004), "Cmentarz w Pradze" (2010).

Napisał wiele rozpraw, wśród nich: "W poszukiwaniu języka uniwersalnego", "Między kłamstwem a ironią", "Filozofia frywolna", "Historia piękna", "Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów", "Jak napisać pracę dyplomową. Poradnik dla humanistów", „"Historia brzydoty". Wielokrotnie wymieniany był jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

x-news.pl, Agencja TVN

Xymena Zaniewska - projektantka mody, autorka scenografii, architektka   

Posłuchaj
00:20 Xymenę Zaniewską wspomina Olga Lipińska (IAR) Xymenę Zaniewską wspomina Olga Lipińska (IAR)

Pochodziła z mieszanej rodziny wileńsko-wielkopolskiej. Wychowała się pod Poznaniem. W czasie II wojny światowej trafiła wraz z wysiedloną rodziną do Częstochowy, gdzie spędziła całą niemiecką okupację. Zaangażowała się w działalność podziemną jako sanitariuszka Armii Krajowej. W tym okresie uczyła się także rysunku u zesłanego do Częstochowy prof. Zygmunta Kamińskiego. On też zachęcił ją do studiowania architektury.

Jeszcze w czasie studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a następnie "Miastoprojekcie", w którym budowała Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową. Następnie została kierownikiem Pracowni Urbanistycznej MDM, odrzuciła jednak propozycję awansu na stanowisko naczelnego urbanisty Centralnego Zarządu Ośrodków Robotniczych.

Na życie zaczęła zarabiać jako projektantka wystaw, a następnie jako współpracowniczka Mody Polskiej projektowała odzież. Wkrótce potem zaczęła projektować dla Teatru Telewizji i teatrów. Odeszła z pracy w TVP po ogłoszeniu stanu wojennego i przeszła na wcześniejszą emeryturę. Wstąpiła do związku "Solidarność". Po 1989 roku na krótko wróciła do Telewizji Polskiej.

Zyta Gilowska - profesor nauk ekonomicznych, polityk

Czytaj więcej:
zyta.jpg
Prezydent: żegnamy osobę absolutnie nietuzinkową

W karierze politycznej związana z Unią Wolności, a następnie Platformą Obywatelską. Z PO odeszła w reakcji na postawiony jej przez władze ugrupowania zarzut nepotyzmu i skierowanie sprawy do sądu koleżeńskiego.

W gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza była ministrem finansów. Odeszła w czerwcu 2006 roku, kiedy Rzecznik Interesu Publicznego zarzucił jej kłamstwo lustracyjne. We wrześniu 2006 roku sąd uznał, że jej oświadczenie było zgodne z prawdą. Wróciła do rządu, którym kierował już Jarosław Kaczyński. Sprawowała funkcję wicepremiera i ministra finansów do września 2007 roku.

Od 2010 do 2013 roku zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej. W październiku 2015 roku została członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W 2009 roku została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


x-news.pl, TVN24

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

POLSKA. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach [dokumentacja]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 09:27
rozwiń zwiń

Czytaj także

ŚWIAT. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach [dokumentacja]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 09:52
rozwiń zwiń