X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkich Świętych. Ich pożegnaliśmy w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 12:12
Wśród osób, które zmarły w ostatnich miesiącach są wybitni przedstawiciele świata kultury jak zdobywca Oscara, reżyser Andrzej Wajda czy pisarz Umberto Eco, popularni muzycy - Dawid Bowie i Prince, a także znani politycy, szanowani duchowni, utytułowani naukowcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 4028mdk09/Wikimedia Commons/CC

Abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański

Czytaj więcej:
gocłowski.jpg
"Odszedł niestrudzony duszpasterz Kościoła"

Urodził się 16 września 1931 roku w miejscowości Piski na Mazowszu. W latach 1983-1984 był biskupem pomocniczym w archidiecezji gdańskiej, a na jej czele stanął w roku 1984 roku. Tę funkcję pełnił do 2008 roku. W między czasie, w roku 1992 papież Jan Paweł II wyznaczył go na pierwszego metropolitę gdańskiego. Po zakończeniu tej posługi został arcybiskupem seniorem, a jego następcą jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Arcybiskup był ceniony nie tylko w swojej diecezji, ale także w całym polskim Kościele katolickim. W Episkopacie Polski był m.in. przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Duszpasterstwa Ludzi Morza. Blisko związał się z Solidarnością. Był jednym z inicjatorów powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która udziela stypendiów zdolnej, ale pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży i propaguje nauczanie Jana Pawła II.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Andrzej Kondratiuk - reżyser i scenarzysta

Czytaj więcej:
kond.jpg
"Zawsze byłem inny, trochę z boku"

Urodził się 20 lipca 1936 roku w Pińsku. Studiował na łódzkiej PWSTiF. Początkowo realizował etiudy, filmy krótkometrażowe, okolicznościowe wydania Polskiej Kroniki Filmowej. Jego pełnometrażowym debiutem była "Dziura w ziemi" (1970). W tym samym roku powstała też słynna komedia "Hydrozagadka", w której zagrała późniejsza żona reżysera Iga Cembrzyńska.

W 1973 roku wyreżyserował dwie komedie z udziałem Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza - "Jak to się robi" i "Wniebowziętych". Na koncie ma też "Gwiezdny pył" (1982), "Cztery pory roku" (1984), "Bing Bang" (1986), "Wrzeciono czasu" (1995). Zrealizował także m.in. filmy fabularne "Skorpion, panna i łucznik" (1972), "Pełnia" (1979), "Mleczna droga" (1990), "Córa marnotrawna" (2001), "Bar pod młynkiem" (2004) oraz "Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka" (2006) oraz dwa krótkometrażowe filmy TV: "Ene...Due...Like...Fake..." (1991) i "Wesoła noc smutnego biznesmena" (1993).

Andrzej Kopiczyński - aktor teatralny i filmowy

Posłuchaj
00:12 Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka: Andrzej Kopiczyński stworzył wiele wspaniałych kreacji (IAR) Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka: Andrzej Kopiczyński stworzył wiele wspaniałych kreacji (IAR)
Czytaj więcej:
kopi.jpg
"Odzwierciedlałeś nasze życie"

Urodził się 15 kwietnia 1934 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Już w młodości myślał o pracy aktorskiej, choć wpierw uczęszczał do technikum energetycznego.

Na ekranie zadebiutował w 1957 roku w filmie "Prawdziwy koniec wielkiej wojny" Jerzego Kawalerowicza. Największą popularność przyniosła mu rola inżyniera Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek", stworzonym przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza.

Występował również w teatrze, m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Współczesnym w Bydgoszczy, a także na stołecznych scenach: w Teatrze Narodowym, Teatrze Rozmaitości, Teatrze Na Woli oraz Teatrze Kwadrat.

Andrzej Niemczyk - siatkarz i trener, twórca sukcesów siatkarskiej reprezentacji Polski kobiet, z którą zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy.

Andrzej Szymczak – piłkarz ręczny, brązowy medalista z igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

Andrzej Urbański - polityk, dziennikarz, poseł

Posłuchaj
00:16 Sejm uczcił Andrzeja Urbańskiego minutą ciszy. Polityka wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński (IAR) Sejm uczcił Andrzeja Urbańskiego minutą ciszy. Polityka wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński (IAR)
Czytaj więcej:
urbański.jpg
Nie żyje Andrzej Urbański

Urodził się 18 maja 1954 roku w Warszawie. Ukończył socjologię kultury na UW. Był delegatem na II i III Zjazd Krajowy "Solidarności" i szefem podziemnego wydawnictwa "Wola". W stanie wojennym internowany.

W 1989 roku trafił do "Tygodnika Solidarność". Tam poznał Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy powstawało Porozumienie Centrum, Urbański został sekretarzem zarządu głównego i szefem warszawskiej organizacji PC. W wyborach parlamentarnych w 1991 roku z listy PC wszedł do Sejmu I kadencji. W 1992 roku opuścił klub Porozumienia Centrum i przeszedł do klubu Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Był doradcą ministra rolnictwa i lidera SKL (partii współtworzącej AWS) Jacka Janiszewskiego, a także premiera Jerzego Buzka, był też jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Był redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego "Pegaz" oraz dzienników "Express Wieczorny" i "Życie Warszawy" oraz tygodnika "Czas Polski". Prowadził też programy "Pytania o Polskę" oraz "Premierzy" w Telewizji Polskiej. 3 kwietnia 2007 roku został wybrany na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej. 19 grudnia 2008 roku rada nadzorcza TVP podjęła decyzję o jego zawieszeniu na stanowisku prezesa zarządu, a 19 września 2009 roku o jego odwołaniu z zarządu.

x-news.pl, TVN24

Andrzej Wajda - reżyser filmowy i teatralny

Posłuchaj
00:41 Tłumy krakowian i wielbicieli twórczości Andrzeja Wajdy pożegnały zmarłego reżysera (IAR) Tłumy krakowian i wielbicieli twórczości Andrzeja Wajdy pożegnały zmarłego reżysera (IAR)
Czytaj więcej:
zulawski.jpg
Nie żyje Andrzej Wajda, wybitny reżyser, laureat Oscara

Urodził się 6 marca 1926 w Suwałkach. W 1946 roku rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował z malarstwa i podjął studia w szkole w Łodzi. Jako reżyser zadebiutował w 1954 roku filmem "Pokolenie", opowieścią o grupie młodych ludzi zaangażowanych w konspiracyjną walkę z hitlerowskim okupantem.

Międzynarodowy sukces przyniósł mu obraz "Kanał" (1956), opowieść o ostatnich godzinach życia powstańców warszawskich z kompanii, która przechodziła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Kolejnym sukcesem Wajdy był "Popiół i diament" (1958) z niezapomnianą kreacją Zbigniewa Cybulskiego, uhonorowany na festiwalu w Wenecji.

Był nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" za filmy: "Ziemia Obiecana" (1974), "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981) i "Katyń" (2007). W 2000 roku otrzymał honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii.

W 2011 roku został kawalerem Orderu Orła Białego.

TVP

Andrzej Żuławski - reżyser i scenarzysta

Czytaj więcej:
zulawski.jpg
"Skończyła się pewna epoka w dziejach filmu"

Urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. Studiował na wydziale reżyserii w Paryżu. Na początku swojej kariery był asystentem i drugim reżyserem u Andrzeja Wajdy. Pierwszym jego głośnym filmem była "Trzecia część nocy" z 1971 roku.

W 1972 roku zrealizował film grozy "Diabeł", który cenzura zatrzymała na 16 lat. Następny obraz, "Najważniejsze to kochać" (1975), nakręcił poza Polską. Kolejnymi filmami Żuławskiego były "Opętanie" (1981), "Kobieta publiczna" (1984) i "Narwana miłość" (1985). Ma też w dorobku produkcje: "Borys Godunow" (1989), "Moje noce są piękniejsze niż twoje dni" (1989), "Błękitna nuta" (1990), "Szamanka" (1996), "Wierność" (2000).

W 2002 roku został uhonorowany francuskim Orderem Legii Honorowej.

x-news.pl, TVN24

Artur Górski - polityk, publicysta, poseł

Czytaj więcej:
gorski.jpg
Nie żyje poseł Artur Górski. Miał 46 lat

Urodził się 30 stycznia 1970 roku w Warszawie. Był dziennikarzem zespołu politycznego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej, redaktorem naczelnym "Naszego Dziennika", redaktorem naczelnym kwartalnika "Pro Fide, Rege et Lege" oraz prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego.

Od 2002 roku był członkiem PiS. W 2005 roku został wybrany do Sejmu w okręgu warszawskim. Mandat uzyskał też w kolejnych wyborach w 2007, 2011 i 2015. Należał do sejmowych Komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Łączności z Polakami za Granicą. Pracował też w Parlamentarnym Zespole ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych i Parlamentarnym Zespole Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był także zastępcą przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej.

x-news.pl, Sejm

Bogusław Czajkowski - dziennikarz ekonomiczny i społeczny  Programu 1 Polskiego Radia

Bogusław Kaczyński - dziennikarz i krytyk muzyczny

Posłuchaj
00:25 Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Adam Rozlach, wspominając Bogusława Kaczyńskiego, powiedział, że mówił on o muzyce, jak nikt inny (IAR) Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Adam Rozlach, wspominając Bogusława Kaczyńskiego, powiedział, że mówił on o muzyce, jak nikt inny (IAR)
Czytaj więcej:
kacz.jpg
Zmarł znany dziennikarz i krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński

Należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.

W ciągu swojej kariery telewizyjnej dał się poznać jako prowadzący programu "Zaczarowany świat operetki", a także transmisji najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicy z zakresu muzyki klasycznej. Kilkakrotnie nagradzano go statuetką "Wiktora", a także "Superwiktora". W 2011 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Poza działalnością medialną był także nauczycielem. Wykładał w stołecznej Akademii Muzycznej, był także dyrektorem Teatru Muzycznego Roma oraz twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury, odbywającego się w Krynicy-Zdroju. 

David Bowie - muzyk rockowy, wokalista, kompozytor

Czytaj więcej:
bowie.jpg
Nie żyje David Bowie. Artysta zmarł w wieku 69 lat

Urodził się 8 stycznia 1947 roku w Londynie jako David Jones, ale zmienił nazwisko w 1966 roku, aby nie mylono go z muzykiem amerykańskiego zespołu The Monkees Davym Jonesem.

W 1972 roku wydał album uważany za jeden z najważniejszych w historii rocka, "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars". Przybysz z kosmosu Ziggy Stardust stał się scenicznym alter ego Bowie'ego. Piosenkarz budował karierę na kolejnych wcieleniach. W latach 1976-1979 nagrał trylogię berlińską ("Low, "Heroes" i "Lodger"), która otwiera drogę tzw. zimnej fali w muzyce. Spektakularne sukcesy odnosił także na początku lat 80., wraz z wydaniem popularnego przeboju "Let's Dance".

Krytycy muzyczni podkreślają, że wielkość Bowie'ego mierzy się w liczbie sprzedanych albumów - ponad 140 mln egzemplarzy - i wpływie, jaki wywiera na artystów do dziś - od Lady Gagi po grupy Placebo czy Blur. Magazyn "Rolling Stone" określa go jako 39. najwybitniejszego artystę muzycznego wszech czasów.

x-news.pl, Agencja TVN

Elie Wiesel - twórca terminu Holocaust, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Czytaj więcej:
elie.jpg
Zmarł prof. Elie Wiesel, twórca terminu Holocaust

Pochodził z Rumunii. Przeżył obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie zginęła jego matka i jedna z sióstr. W 1955 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Należał do najbardziej znanych i wyrazistych świadków Holocaustu. Za oceanem stał się sławny, gdy przetłumaczono na angielski jego książkę "Noc" - autobiograficzną opowieść o horrorach, jakich był świadkiem w niemieckich obozach zagłady. Napisał łącznie 57 książek.

Angażował się w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. W 1986 roku przyznając mu Pokojową Nagrodę Nobla Komitet Noblowski określił go mianem "posłańca ludzkości", którego przesłaniem jest pokój, pojednanie i godność ludzka. Otrzymał dziesiątki odznaczeń i tytułów od instytucji historycznych i naukowych na całym świecie

Eugeniusz Rudnik - kompozytor, reżyser dźwięku, pionier muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce

George Martin - manager zespołu the Beatles, kompozytor i producent

Czytaj więcej:
bea.jpg
Zmarł producent muzyczny George Martin - "piąty Beatles"

Urodzony w Londynie w 1926 roku. Był producentem muzycznym, kompozytorem, dyrygentem, muzykiem i aranżerem. W sumie przez 50 lat kariery wyprodukował ponad 700 płyt. Współpracował z brytyjskimi grupami Gerry and the Pacemakers oraz Ultravox, a także z Shirley Bassey i Cillą Black. Wyprodukował i zaaranżował większość nagrań zespołu The Beatles.

Imre Kertesz - węgierski pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla

Czytaj więcej:
imre.jpg
Nie żyje Imre Kertesz - węgierski pisarz

Urodził się w 1929 roku w rodzinie węgierskich Żydów. W latach 1943-1945 był więziony w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald. Holokaust był głównym tematem jego twórczości. Napisał m.in. autobiograficzną powieść "Los utracony", a także "Fiasko", "Kadysz za nienarodzone dziecko" i "Dziennik galernika".

W 2002 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla "za pisarstwo, które wynosi doświadczenia jednostki ponad przeciwieństwa brutalnej historii". W 2014 roku otrzymał Wielki Krzyż Orderu św. Stefana, najwyższe węgierskie odznaczenie.

Islam Karimow - prezydent Uzbekistanu

Był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR, był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Islam Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 roku.

Janina Paradowska - dziennikarka i publicystka

Czytaj więcej:
paradowska.jpg
"Była słuchana wśród polityków wszystkich opcji"

Urodziła się w 1942 roku. Była absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała także dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracowała w "Kurierze Polskim" i "Życiu Warszawy". Od 1991 roku była felietonistką i komentatorką tygodnika "Polityka". Prowadziła swoją cotygodniową, czwartkową audycję "Poranek Radia TOK FM". W roku 2008 związała się z telewizją Superstacja, gdzie prowadziła niedzielny program publicystyczny "Puszka Paradowskiej".

Jako dziennikarka została wyróżniona wieloma nagrodami i tytułami, m.in. nagrodą Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego, nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2002 roku otrzymała nagrodę Grand Press dla Najlepszego Dziennikarza Roku, a w 2011 roku nagrodę Kisiela.

TVP

Janusz Muniak - saksofonista jazzowy

Czytaj wiecej:
muniak.jpg
Janusz Muniak - wspomnienie o wybitnym muzyku

Saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor Janusz Muniak zadebiutował w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Został zauważony i zaproszony do zespołu Jazz Darings Tomasza Stańki. Współpracował m.in. z Andrzejem Trzaskowskim, Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kwartetem Jana Jarczyka. Prowadził także własne zespoły.

W plebiscycie miesięcznika "Jazz Forum" Jazz Top 2011 artysta został uznany najlepszym saksofonistą w Polsce. W 2015 roku uhonorowany został Złotym Fryderykiem za całokształt działalności.

Janusz Tazbir - historyk, profesor nauk humanistycznych

Czytaj więcej:
taz.jpg
Nie żyje prof. Janusz Tazbir. Historyk miał 88 lat

Urodził się 5 sierpnia 1927 roku w Kałuszynie. Od 1953 roku był związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1983-1990 był jego dyrektorem, a następnie do do 2003 roku - wiceprezesem PAN.

Zajmował się historią kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w naszym kraju. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się również wokół dziejów polskiej tolerancji. Miał w swoim dorobku wiele publikacji. Był autorem wielu artykułów o tematyce historycznej. Przez ponad 40 lat pełnił funkcję redaktora naczelnego rocznika "Odrodzenie i reformacja w Polsce".

Jerzy Ryszard Szacki - socjolog i historyk myśli socjologicznej, członek Polskiej Akademii Nauk

Czytaj więcej:
szacki.jpg
Zmarł profesor Jerzy Szacki. Jeden z najwybitniejszych polskich socjologów

Urodził się 6 lutego 1929 roku w Warszawie. Przez większą część swojej kariery naukowej związany był z Wydziałem Nauk Społecznych UW. Piastował urząd dziekana Wydziału Filozofii i Socjologii UW, kierował Zakładem Historii Myśli Społecznej. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Zasiadał w prezydium Polskiej Akademii Nauk i był przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN.

Zajmował się głównie historią polskiej myśli socjologicznej. W 2003 roku za książkę "Historia myśli socjologicznej" otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która określana jest mianem polskiego Nobla naukowego. Był tłumaczem wielu prac z zakresu nauk społecznych, m.in. Howarda Beckera, Harry'ego Elmera Barnesa czy Marcela Maussa.

W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Został także, wraz z matką, odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

TVP

Jerzy Tuszewski - dziennikarz, reżyser radiowy i teatralny

Johan Cruijff - piłkarz, trener piłkarski, trzykrotny zdobywca Złotej Piłki

Kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski

Czytaj więcej:
macharski.jpg
Zmarł kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski

Urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. W latach 1970-1978 sprawował urząd rektora krakowskiego seminarium. Czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy organizując przemarsze. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża został metropolitą krakowskim. W styczniu 1979 roku otrzymał sakrę biskupią, a pół roku później godność kardynalską.

W kwietniu 2005 roku brał udział w konklawe, na którym wybrano papieża Benedykta XVI. Dwa miesiące później nowy papież przyjął rezygnację kardynała z obowiązków metropolity krakowskiego i mianował na tę funkcję arcybiskupa Stanisława Dziwisza.

Został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i francuskim Orderem Oficera Legii Honorowej. W 1998 roku został kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2012 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodę Świadek Historii.

x-news.pl, TVN24

Karl Dedecius - znawca i propagator literatury polskiej oraz jej tłumacz na niemiecki

Czytaj więcej:
ded.jpg
Zmarł Karl Dedecius, niemiecki tłumacz i eseista

Urodził się 20 maja 1921 roku w Łodzi w rodzinie niemieckiej, która przywędrowała do Polski z Sudetów i ze Szwabii. Jego wielkim dziełem, które ukazało się w Niemczech w latach 1982-2000, jest 50-tomowa "Biblioteka Polska" - kanon literatury polskiej według jego wyboru. Zbiór znalazł się w niemal każdej niemieckiej bibliotece publicznej i uniwersyteckiej.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, a także odznaczeń państwowych. W 2003 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.Od 2005 roku wybitni polscy tłumacze literatury niemieckojęzycznej oraz niemieccy tłumacze literatury polskiej nagradzani są nagrodą imienia Karla Dedeciusa.

Krzysztof Ptak - operator filmowy

Krzysztof Ptak był absolwentem łódzkiej filmówki. Karierę rozpoczynał jako operator filmów dokumentalnych. Pracował przy ponad setce filmów, m.in. przy taki tytułach jak: "300 mil do nieba", "Historia kina w Popielawach", "Dom zły" i "Papusza". 

Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął realizację zdjęć techniką cyfrową. Jest również autorem zdjęć do pierwszego filmu fabularnego nakręconego z zastosowaniem kamery High Definition ("Pornografia", 2003).

W latach 1992-1994 zajmował się prowadzeniem warsztatów dla reżyserów, scenarzystów oraz aktorów w Polsce oraz poza granicami kraju. Był także rektorem Wydziału Reżyserii w Narodowej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii.

Ks. Jan Kaczkowski - bioetyk, dyrektor Puckiego Hospicjum

Ks. Jan Kaczkowski był doktorem teologii moralnej, bioetykiem. Jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. Organizował letnie warsztaty dla studentów medycyny, wykładał na uniwersytecie, wygłosił setki kazań kwestując na rzecz hospicjum.

Marek Kwiatkowski - historyk sztuki, muzealnik, varsavianista

Marek Kwiatkowski w 1960 roku został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie. Stworzył także muzeum prywatne, skansen budownictwa staropolskiego, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej koło Węgrowa.

Był autorem licznych publikacji, w tym 15 poświęconych Warszawie, organizował także wystawy i ekspozycje muzealne.

W 2003 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela m. st. Warszawy (a także Honorowego Obywatela Powiatu Węgrowa), w 2005 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Maria Czubaszek - pisarka, satyryczka, autorka tekstów piosenek

Czytaj więcej:
czub.jpg
Zmarła pisarka i satyryk Maria Czubaszek

Urodziła się 9 sierpnia 1939 roku.

Była autorką licznych tekstów piosenek. Pisała do muzyki męża Wojciecha Karolaka, a także innych kompozytorów - m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego i Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Najbardziej znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Była autorką słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Dzień dobry, jestem z Kobry" oraz "Serwus, jestem nerwus".

Zajmowała się również twórczością dla telewizji. Pisała scenariusze do filmów i seriali. Była komentatorką "Szkła kontaktowego" nadawanego w TVN24. W Telewizji Polskiej współprowadziła natomiast cykl "Czubaszek na śniadanie".

x-news.pl, TVN24

Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" - łączniczka i wywiadowca batalionu "Parasol" Armii Krajowej

Uczestniczka wielu akcji zbrojnych AK, w tym udanego ataku na nazistowskiego zbrodniarza Franza Kutscherę, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

TVP

Marian Kociniak - aktor filmowy i teatralny

Czytaj więcej:
koc.jpg
"Mistrz, od którego uczyły się pokolenia"

Urodził się 11 stycznia 1936 roku. Ukończył warszawską PWST. W latach 1959-2010 był artystą warszawskiego Teatru Ateneum, od 2010 roku współpracował z Teatrem na Woli. Na dużym ekranie debiutował w 1959 roku w filmie "Niewinni czarodzieje".

W dorobku artystycznym ma ponad 150 ról teatralnych, 80 w Teatrze Telewizji i blisko 50 w filmach. Niezapomniany Franek Dolas z komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i pechowy Murgrabia z serialu "Janosik". Był gwiazdą Kabaretu Starszych Panów i radiowego magazynu "60 minut na godzinę".

Słuchacze Polskiego Radia pamiętają duet Mariana Kociniaka z Andrzejem Zaorskim w trójkowej "Powtórce z rozrywki", gdzie śpiewał tytułową piosenkę.

Muhammad Ali - bokser, złoty medalista olimpijski, wielokrotny mistrz świata boksu zawodowego

Patrycja Gruszyńska-Ruman - reportażystka Polskiego Radia

Prince - muzyk

Czytaj więcej:
prince.jpg
"Łączył w sobie kilkunastu geniuszy"

Prince Rogers Nelson, bo tak brzmiało jego nazwisko, jest uważany za jednego z największych ekscentryków rockowych. Najbardziej znany jako wokalista i gitarzysta. Grał także na instrumentach klawiszowych i perkusji. Autor tekstów i kompozytor, zajmował się też produkcją muzyczną i aranżacją swoich utworów.

Przedstawiciel wielu stylów, jak: soul, funky, dance, rock i jazz rock. Jego inspirację stanowiła między innymi, muzyka Jimiego Hendrixa. Jego najbardziej znane utwory to "Purple Rain" oraz "Kiss", a także skomponowany przez niego, a popularny w wykonaniu Sinead O'Connor - "Nothing Compares 2U".

Prince zasłynął wysokim głosem, odważnym wizerunkiem scenicznym i krzykliwymi strojami, a także tym, że w jego zespołach występowały niemal wyłącznie kobiety. Wielokrotnie zdobywał nagrody Grammy.

x-news.pl, Cover Video

Rama IX (Bhumibol Adulyadej) - otoczony kultem król Tajlandii

Czytaj więcej:
rama.jpg
Był najdłużej panującym monarchą na świecie

Miał 88 lat i był najdłużej panującym monarchą na świecie. Prowadził Tajlandię w czasach gwałtownych przewrotów w kraju oraz komunistycznych rewolucji u sąsiadów.

W Tajlandii miał praktycznie status półboga, był przedstawiany jako dobroczyńca, ojciec narodu, gwarant stabilności i nieodłączny element tajskiej tożsamości.

Szimon Peres - były prezydent Izraela

Czytaj więcej:
peres.jpg
Zmarł były prezydent Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Szimon Peres

Urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiszniewie na terytorium II RP (obecnie Białoruś). Był jednym z najbardziej szanowanych i popularnych polityków w Izraelu i na świecie oraz jedną z ostatnich osób z pokolenia założycieli państwa Izrael.

W 1934 roku wyemigrował wraz z rodziną do Palestyny, gdzie w 1947 roku wstąpił do paramilitarnej organizacji żydowskiej Hagana. Brał udział w wojnie arabsko-izraelskiej w latach 1948-1949.

Od 1950 roku był dyrektorem generalnym departamentu w ministerstwie obrony. Potem objął stanowisko wiceministra, a w latach 1974-1977 - ministra obrony. Był współzałożycielem Izraelskiej Partii Pracy, którą kierował w latach 1977-1992. Dwukrotnie - w latach 1984-1986 i 1995-1996  pełnił urząd premiera rządu z ramienia Partii Pracy.

W 2007 roku został prezydentem (do 2014 roku), który w Izraelu pełni funkcje jedynie reprezentacyjne.

Umberto Eco - powieściopisarz i filozof

Posłuchaj
00:14 Umberto Eco był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do literackiej nagrody Nobla. Podczas spotkania z czytelnikami w Polsce mówił jednak, że podchod Umberto Eco był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do literackiej nagrody Nobla. Podczas spotkania z czytelnikami w Polsce mówił jednak, że podchodzi do tego z dystansem (IAR, archiw.)
Czytaj więcej:
eco.jpg
Nie żyje Umberto Eco - pisarz, filozof, językoznawca i publicysta

Urodził się 5 stycznia 1932 roku w mieście Alessandria w Piemoncie na północy Włoch. W 1954 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie w Turynie. Swą pracę magisterską poświęcił św. Tomaszowi z Akwinu. Studia rozbudziły w nim zainteresowanie średniowieczem, którym zaczął zajmować się równolegle z semiologią i współczesną kulturą masową.

Przełomowy dla Eco był rok 1980, gdy wydał swą pierwszą powieść "Imię róży". Przewidywał, że sprzeda najwyżej 3 tys. egzemplarzy, tymczasem stała się ona światowym bestsellerem. Została przetłumaczona na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 mln egzemplarzy. Inne jego powieści to: "Wyspa dnia poprzedniego" (1994), "Baudolino", "Tajemniczy płomień królowej Loany" z (2004), "Cmentarz w Pradze" (2010).

Napisał wiele rozpraw, wśród nich: "W poszukiwaniu języka uniwersalnego", "Między kłamstwem a ironią", "Filozofia frywolna", "Historia piękna", "Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów", "Jak napisać pracę dyplomową. Poradnik dla humanistów", „"Historia brzydoty". Wielokrotnie wymieniany był jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

x-news.pl, Agencja TVN

Xymena Zaniewska - projektantka mody, autorka scenografii, architektka   

Posłuchaj
00:20 Xymenę Zaniewską wspomina Olga Lipińska (IAR) Xymenę Zaniewską wspomina Olga Lipińska (IAR)

Pochodziła z mieszanej rodziny wileńsko-wielkopolskiej. Wychowała się pod Poznaniem. W czasie II wojny światowej trafiła wraz z wysiedloną rodziną do Częstochowy, gdzie spędziła całą niemiecką okupację. Zaangażowała się w działalność podziemną jako sanitariuszka Armii Krajowej. W tym okresie uczyła się także rysunku u zesłanego do Częstochowy prof. Zygmunta Kamińskiego. On też zachęcił ją do studiowania architektury.

Jeszcze w czasie studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a następnie "Miastoprojekcie", w którym budowała Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową. Następnie została kierownikiem Pracowni Urbanistycznej MDM, odrzuciła jednak propozycję awansu na stanowisko naczelnego urbanisty Centralnego Zarządu Ośrodków Robotniczych.

Na życie zaczęła zarabiać jako projektantka wystaw, a następnie jako współpracowniczka Mody Polskiej projektowała odzież. Wkrótce potem zaczęła projektować dla Teatru Telewizji i teatrów. Odeszła z pracy w TVP po ogłoszeniu stanu wojennego i przeszła na wcześniejszą emeryturę. Wstąpiła do związku "Solidarność". Po 1989 roku na krótko wróciła do Telewizji Polskiej.

Zyta Gilowska - profesor nauk ekonomicznych, polityk

Czytaj więcej:
zyta.jpg
Prezydent: żegnamy osobę absolutnie nietuzinkową

W karierze politycznej związana z Unią Wolności, a następnie Platformą Obywatelską. Z PO odeszła w reakcji na postawiony jej przez władze ugrupowania zarzut nepotyzmu i skierowanie sprawy do sądu koleżeńskiego.

W gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza była ministrem finansów. Odeszła w czerwcu 2006 roku, kiedy Rzecznik Interesu Publicznego zarzucił jej kłamstwo lustracyjne. We wrześniu 2006 roku sąd uznał, że jej oświadczenie było zgodne z prawdą. Wróciła do rządu, którym kierował już Jarosław Kaczyński. Sprawowała funkcję wicepremiera i ministra finansów do września 2007 roku.

Od 2010 do 2013 roku zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej. W październiku 2015 roku została członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W 2009 roku została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


x-news.pl, TVN24

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

POLSKA. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach [dokumentacja]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 09:27
rozwiń zwiń

Czytaj także

ŚWIAT. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach [dokumentacja]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 09:52
rozwiń zwiń