X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sejm ustanowił nowe odznaczenie - Krzyż Wschodni

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 14:57
Krzyż Wschodni ma wyróżniać obcokrajowców, którzy nieśli pomoc Polakom na Wschodzie prześladowanym w latach 1937-1959 ze względu na ich narodowość. Za projektem opowiedziały się wszystkie kluby sejmowe. Wątpliwości posłów budził tylko wygląd Krzyża.
Krzyż Wschodni
Krzyż Wschodni Foto: sejm.gov.pl

Osoba odznaczona ma otrzymywać nieodpłatnie odznakę nadanego jej Krzyża i legitymację. Krzyż mógłby być nadawany także pośmiertnie.

W trakcie sejmowej dyskusji poseł PiS Marcin Porzucek zaznaczył, że wprowadzenie odznaczenia "to zupełnie nowa jakość polegająca na przywracaniu pamięci i pokazywaniu prawdy o polskich bohaterach i niełatwych losach naszej ojczyzny".

Marcin Porzucek - Poseł na Sejm RP/You Tube

Michał Dworczyk złożył w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości poprawki dotyczące m.in. wizerunku Krzyża. Jak zaznaczył, były one skonsultowane z Kancelarią Prezydenta i komisją heraldyczną.

Marcin Porzucek To zupełnie nowa jakość polegająca na przywracaniu pamięci i pokazywaniu prawdy o polskich bohaterach i niełatwych losach naszej ojczyzny

Opozycja poparła projekt

Za przyjęciem projektu opowiedział się klub Platformy Obywatelskiej. - Klub PO aprobuje inicjatywę honorowania osób, które ryzykowały własne życie i zdrowie, życie swoich rodzin i bliskich, aby pomóc w okrutnych czasach naszym rodakom - zaznaczył Wojciech Ziemniak(PO).

Także Tomasz Jaskóła (Kukiz'15) ocenił, że projekt jest potrzebny. Wyraził jednak wątpliwości, co do wyglądu odznaczenia zaproponowanego w projekcie.

Jak zaznaczył, na odznaczeniu powinien być wizerunek królewskiej korony Chrobrego. - Cudowny projekt, cudowna inicjatywa, ale nie dajmy się zgubić niechlujstwu. Kukiz'15 będzie wnosił o poprawki, aby w odznaczeniu znalazła się legalna korona państwa Polskiego - zapowiedział.

Według Zbigniewa Gryglasa (Nowoczesna), projekt to "dobra i potrzebna inicjatywa". - Z przyjemnością popieramy tego typu projekty - zadeklarował.

Także klub PSL opowiedział się za projektem. Mieczysław Baszko uznał, że to "cenna inicjatywa".

- Ustanowienie odznaczenia przez Sejm pozwoli w sposób symboliczny podziękować, a zarazem docenić zasługi osób ratujących Polaków na Wschodzie - podkreślił.

Mieczysław Baszko Ustanowienie odznaczenia przez Sejm pozwoli w sposób symboliczny podziękować, a zarazem docenić zasługi osób ratujących Polaków na Wschodzie

Procedura nadawania

Krzyż Wschodni ma nadawać prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych. Minister SZ przedstawiać ma wnioski z własnej inicjatywy lub z inicjatywy związków i stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, kierownika Urzędu ds. Kombatantów oraz osób prywatnych, po zasięgnięciu opinii Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Osoba odznaczona ma otrzymywać nieodpłatnie odznakę nadanego jej Krzyża i legitymację. Krzyż mógłby być nadawany pośmiertnie.

Cel ustanowienia Krzyża

Jak przekonują autorzy projektu, ustanowienie odznaczenia stanowi czytelny sygnał, że państwo polskie pamięta i honoruje osoby, które w tragicznych czasach zachowały człowieczeństwo; jest jednocześnie sygnałem, że to właśnie te osoby są prawdziwymi bohaterami, gdyż za pomoc Polakom groziły im represje ze śmiercią włącznie.

Ustanowienie Krzyża ma przyczynić się do prawdziwego pojednania między narodem polskim, a naszymi sąsiadami na Wschodzie, pokazując, że choć miały miejsce zbrodnie ludobójstwa oraz szereg innych tragicznych wydarzeń, zawsze były one dziełem określonych ludzi, a nie całych narodów, w których zawsze znajdowały się jednostki lub grupy osób, które z narażeniem własnego życia ratowały Polaków.

Posłowie komisji łączności z Polakami za granicą podczas październikowego posiedzenia zaproponowali, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., a nie jak zapisano w projekcie, z dniem ogłoszenia. Kolejna zaproponowana przez komisję do projektu poprawka dotyczy możliwości odebrania odznaczenia osobie, która zachowuje się w sposób uwłaczający Polsce lub Polakom.

iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Wołyń” a relacje polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 22:04
7 października na ekranach kin pojawi się „Wołyń” – nowy film Wojciecha Smarzowskiego. Rzeź wołyńska, wokół której zbudowana jest jego fabuła, do dziś wpływa na relacje polsko-ukraińskie. O trudnej historii oraz polskiej polityce wschodniej mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń