X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ameryka wybrała. 45. prezydentem USA będzie kandydat Republikanów Donald Trump

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 20:01
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. To niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton. W swoim pierwszym przemówieniu prezydent-elekt zapewnił, że będzie dążył do współpracy, a nie do konfliktów. Jak dodał, USA będą miały dobre stosunki ze wszystkim krajami, którym będzie na tym zależało.
Audio
 • USA - całkowity triumf republikanów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
 • Donald Trump: teraz jest czas, by Ameryka zaleczyła rany podziałów. Musimy stanąć razem (IAR)
 • Demokraci w szoku po wygranej Trumpa. Relacja z Nowego Jorku Wojciecha Cegielskiego (IAR)
 • Amerykańska prasa o wygranej Trumpa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
 • Niemcy: komentarze po wyborach w USA. Relacja z Berlina Wojciecha Szymańskiego (IAR)
 • Donald Trump o wynikach wyborów. Korespondencja Michała Żakowskiego (IAR)
 • Wlk. Brytania o zwycięstwie D. Trumpa. Relacja z Londynu Grzegorza Drymera (IAR)
 • W. Putin pogratulował D. Trumpowi. Relacja Michała Żakowskiego (IAR)
 • Tump: Odbudujemy centra naszych miast, a także autostrady, mosty, tunele, szkoły i szpitale - naprawimy całą infrastrukturę, która stanie się najlepsza na świecie (IAR)
 • Trump: Chcę powiedzieć społeczności międzynarodowej, że choć zawsze na pierwszym miejscu będziemy stawiać interes Stanów Zjednoczonych, będziemy uczciwie obchodzić się z każdym. (IAR)
 • Szef sztabu wyborczego Clinton: wasze głosy i wasz entuzjazm oznacza bardzo dużo dla nas, dla całej drużyny i dla nas wszystkich. Jesteśmy bardzo dumni z was i z niej. Wykonała niesamowitą pracę i jeszcze nie skończyła (IAR)
 • Radość w sztabie Donalda Trumpa. Relacja Michała Żakowskiego (IAR)
 • Donald Trump pokonał Hillary Clinton w Ohio. Relacja marka Wałkuskiego (IAR)
 • Sztab Hillary Clinton coraz bardziej zaniepokojony doniesieniami z kolejnych stanów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
 • Donald Trump wygrał w Zachodniej Wirginii. Relacja Michała Żakowskiego (IAR)
 • Ponad 60 procent Amerykanów podjęło decyzję kogo poprze w wyborach prezydenckich co najmniej 2 miesiące temu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
 • Kończy się głosowanie na wschodzie USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
 • W Stanach Zjednoczonych jako pierwsi do wyborów prezydenckich poszli mieszkańcy wschodniego wybrzeża. Następnie głosowanie rozpoczęło się w środkowej części kraju. Przed jednym z lokali wyborczych w Chicago jest korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski/IAR
 • Kandydatka demokratów Hillary Clinton zagłosowała w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Oddała głos w miejscowości Chappaqua niedaleko Nowego Jorku, gdzie mieszka. Z Nowego Jorku specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski/IAR
 • Marek Wałkuski o portrecie typowego amerykańskiego wyborcy (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
 • Marek Wałkuski i Mariusz Krzemiński o kampanii po amerykańsku (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
 • Jak w USA wybiera się prezydenta? Wyjaśnia Marek Wałkuski (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
 • Celebryci w kampanii prezydenckiej w USA (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
 • Donald Trump oddał z rodziną głos w Nowym Jorku. Lokal wyborczy znajduje się na Manhattanie, w szkole publicznej niedaleko apartamentowca Trump Tower. Z Nowego Jorku relacja Michała Żakowskiego/IAR
 • Sędzia z Nevady odrzucił pierwszy protest wyborczy złożony przez Donalda Trumpa. Z Waszyngtonu relacja Marka Wałkuskiego/IAR
 • Michał Żakowski rozmawia ze zwolennikami Donalda Trumpa (Zapraszamy do Trójki - ranek)
 • Prezydent Andrzej Duda przekazał gratulacje Donaldowi Trumpowi. Relacja Tomasza Majki/IAR
 • Chiny o wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Relacja z Pekinu Tomasza Sajewicza/IAR
Donald Trump z rodziną
Donald Trump z rodziną Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Donald Trump niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się. Kandydat republikanów wygrał na Florydzie, w Ohio czy Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku czy Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.

Wyniki wyborów są niespodzianką, bo zaraz po zamknięciu lokali wyborczych sondaże dawały zwycięstwo Hillary Clinton. Z godziny na godzinę okazywało się jednak, że kandydat republikanów wygrywa w stanach, gdzie niemal pewne zwycięstwo mieli demokraci.

Początkowa atmosfera świętowania w sztabie Hillary Clinton z każdą godziną stawała się słabsza. Na ustawionej w Jacob Javits Center scenie nie pojawiła się większość z gości, którzy mieli uświetnić wieczór wyborczy Hillary Clinton. Kiedy zwycięstwo Trumpa stało się niemal pewne w oczach niektórych widać było łzy.

Hillary Clinton zwyciężyła wprawdzie w Nowym Jorku, Kalifornii czy w Virginii, ale nie wystarcza to do prowadzenia nad Trumpem.

"Musimy stanąć razem"

Przemawiając w swoim sztabie wyborczym Donald Trump zapewnił, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone potrzebują jedności.

Donald Trump zapowiedział też podwojenie amerykańskiego wzrostu gospodarczego. - Będziemy najsilniejszą gospodarką na świecie - mówił po ogłoszeniu wygranej.

Odnosząc się do stosunków międzynarodowych stwierdził, że "będziemy mieć dobre relacje ze wszystkimi państwami, które chcą mieć z nami dobre relacje".

Zapraszamy do śledzenia relacji.

19.58

"Gratuluję Stanom Zjednoczonym z okazji ich procesu wyborczego i deklaruję Donaldowi Trumpowi swą gotowość współpracy dla dobra obustronnych stosunków" - napisał w depeszy gratulacyjnej do prezydenta-elekta Enrique Pena Neto-prezydent Meksyku.

- Wierzę, że Meksyk i USA są przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami, którzy powinni współpracować dla zachowania konkurencyjności i dla rozwoju Ameryki Północnej - zadeklarował.

19.40

To największy polityczny wyczyn, jaki widziałem w moim życiu - tak zwycięstwo Donalda Trumpa skomentował szef Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Paul Ryan.

Wyraził opinię, że miliarder uzyskał niekwestionowany mandat do przewodzenia Partii Republikańskiej.

18.30

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził nadzieję, że nowa amerykańska administracja "zacieśni więzy współpracy międzynarodowej".

- Ludzie wszędzie liczą na to, że Stany Zjednoczone użyją swojej wyjątkowej siły i pomogą postawić wyżej humanitaryzm i pracować na rzecz wspólnego dobra - powiedział dziennikarzom Ban Ki Mun.

18.20

Odchodzący prezydent USA Barack Obama oświadczył, że teraz wszyscy amerykańscy politycy liczą na sukces prezydentury Donalda Trumpa. Zaapelował do demokratów, by na bok odłożyli żal po wyborczej porażce.


W przemówieniu wygłoszonym przed Białym Domem Barack Obama dużo mówił o właściwym przekazaniu władzy Donaldowi Trumpowi. Zapewnił, że będzie wspierał prezydenta-elekta i zrobi wszystko, by proces ten przebiegł jak najlepiej.

18.10

Prezes Narodowego Banku Polskiego uważa, że wybór Donalda Trumpa na amerykańskiego prezydenta nie ma większego znaczenia dla polskiej gospodarki.


Czytaj więcej
melanie trump pap 1200.jpg
Melania Trump. Co wiemy o nowej pierwszej damie?

Profesor Adam Glapiński powiedział o tym podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Podkreślił, że są inne kraje, dla których wybór Trumpa ma dużo większe znaczenie. Chodzi między innymi o Meksyk i Chiny, bo temat współpracy USA z tymi państwami pojawiał się podczas kampanii wyborczej za oceanem.

17.56

Wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że wahania kursów na światowych giełdach po zwycięstwie Donalda Trumpa to krótkotrwała reakcja rynków. Podobnie jak przy okazji Brexitu sytuacja dość szybko wraca do normy.

Minister finansów i rozwoju powiedział dziennikarzom, że sukces kandydata republikanów to sygnał, że coś w systemie gospodarczym świata należałoby gruntownie przemyśleć.

Mateusz Morawiecki nie ma obaw co do spojrzenia prezydenta-elekta na międzynarodowe sojusze i bezpieczeństwo. "Dzisiaj pierwsze słowa, które wypowiedział, myślę, że są bardzo uspokajające - że sojusznicy i przyjaciele Ameryki pozostają sojusznikami Ameryki - dodał.

17.40

W pierwszym wystąpieniu po porażce w wyborach Hillary Clinton poinformowała, że pogratulowała zwycięstwa Donaldowi Trumpowi i zaoferowała mu współpracę "w imieniu narodu".

- Mam nadzieję, że Donald Trump będzie prezydentem, który odniesie sukces dla wszystkich Amerykanów – stwierdziła kandydatka Demokratów.

Clinton zwróciła się też do swoich zwolenników, zwłaszcza tych, którzy pracowali dla niej w czasie kampanii wyborczej: "Nie jest to wynik, którego chcieliśmy i przykro mi, że nie wygraliśmy tych wyborów ze względu na wartości, które podzielamy i wizję, którą mamy dla naszego kraju. Czuje dumę i wdzięczność z powodu wspaniałej kampanii, którą razem zbudowaliśmy".   

NJ.com/You Tube

czytaj więcej>>>

17.10

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za to, że spotkał się z Polonią i obiecał Polakom zniesienie wiz. "Liczymy na spełnienie tej obietnicy" - napisał polityk PiS.

17.00

Marszałek Sejmu RyszardTerlecki oświadczył, że zwycięstwo Donalda Trumpa, to dobra informacja dla Polski.

16.40

Wieczorem naszego czasu oświadczenie wygłosi ustępujący prezydent Barack Obama.

16.30

Po wyborach prezydenckich, na nowojorskiej giełdzie tuż po otwarciu, nie doszło do gwałtownych spadków.

Indeksy Nasdaq i i S&P 500 tracą odpowiednio: 0,53 i 0,35 proc, a Dow Jones Industrial 0,11 proc.

16.10

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew w liście do prezydenta elekta Donalda Trumpa wyraził w środę nadzieję, żе zniesienie przez USA wiz dla bułgarskich obywateli pozostanie jednym z wiodących tematów w dwustronnym dialogu.

15.47

Prezydent Ukrainy pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach i zaprosił go do złożenia wizyty w stolicy Ukrainy.

Petro Poroszenko wyraził nadzieję, że USA nadal będą wspierały jego w walce z agresją Rosji.

Czytaj więcej>>>

15.34

"Kanada nie ma przyjaciela, partnera czy sojusznika bliższego niż Stany Zjednoczone"- napisał do Donalda Trumpa premier Kanady Justin Trudeau. 

Trudeau pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach.

15.30

Chiny będą współpracować z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych na rzecz rozwoju stabilnych relacji obu państw - poinformowały dziś chińskie władze.

Tamtejsze media zwracają uwagę, że wybór Donalda Trumpa to czerwona kartka dla elit politycznych i finansowych.

15.17

Media z krajów Ameryki Południowej i Środkowej wyrażają obawę o polityczne i gospodarcze skutki wygranej Dunalda Trumpa. Uważają, że przejęcie przez niego władzy pogorszy wzajemne relacje i negatywnie wpłynie na rozwój Ameryki Łacińskiej.

15.10

- Jesteśmy świadomi nowych wyzwań, które niosą za sobą wyniki wyborów - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej. Donald Tusk stwierdził jednak, że jesteśmy w momencie niepewności jeśli chodzi o stosunki euroatlantyckie.

Przypomniał, że "nasze więzi są jednak bardzo mocne na wielu poziomach". - Nikt tego nam nie odbierze, nie pozwoli porzucić naszych wspólnych wartości takich jak: wolność, solidarność i poszanowanie indywidualności - powiedział Tusk. 

- Europa i USA nie mają innego wyjścia niż współpraca w możliwie najszerszym i najgłębszym zakresie - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

15.04

Sekretarz generalny NATO pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa i zaprosił go do odwiedzenia kwatery Sojuszu w Brukseli.  

Jens Stoltenberg podkreślił, że przed Paktem stoją wyzwania dotyczące bezpieczeństwa. Wymienił wojnę hybrydową, cyberataki, a także zagrożenie terroryzmem i zaapelował o amerykańskie przywództwo.

14.50

Na godzinę 15.00 zapowiedziane jest wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Wcześniej Donald Tusk zaprosił Donalda Trumpa na szczyt UE, by określić ramy współpracy UE-USA na najbliższe cztery lata.

14.45

W najbliższym czasie prezydent Władimir Putin nie planuje spotkania ze zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA Donaldem Trumpem - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow przypomniał, że na razie pracuje obecna administracja Baracka Obamy.

14.30

Czytaj więcej
usa 1200 biały dom 1200 free.jpg
Ameryka wybrała. Na kogo postawi Donald Trump?

Sztab Hillary Clinton zapowiedział, że kandydatka Demokratów na prezydenta wystąpi o godzinie 15.30 naszego czasu.

14:03

Węgry są gotowe do jak najściślejszej współpracy z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem – zadeklarował w środę przebywający w Londynie minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, którego cytuje agencja MTI.

13:51

Prezydent USA Barack Obama złożył w środę gratulacje zwycięzcy wyborów prezydenckich w tym kraju, Republikaninowi Donaldowi Trumpowi i zaprosił go do Białego Domu na czwartek, aby omówić przekazanie władzy - poinformował Biały Dom.

- Zapewnienie płynnego przekazania władzy jest jednym z głównych priorytetów, które prezydent zidentyfikował na początku roku, i spotkanie z prezydentem elektem jest tego kolejnym etapem - głosi oświadczenie Białego Domu.

13.45

F. Hollande: Wynik wyborów w USA zapoczątkowuje czasy niepewności

RUPTLY/x-news

13.41

W swych pierwszych reakcjach na wyborcze zwycięstwo Donalda Trumpa amerykańska prasa wskazuje, że nacechowany brutalnością prezydencki wyścig przyniósł w efekcie brak jakichkolwiek pewnych wyznaczników przyszłej działalności nowego szefa państwa.

13.28

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w środę, że wyniki wyborów prezydenckich w USA nie będą miały wpływu na politykę Teheranu - podała państwowa agencja IRNA. Rowhani wskazał, że rozwijające się relacje gospodarcze jego kraju ze światem są nieodwracalne.

- Polityka Iranu na rzecz konstruktywnego zaangażowania w relacjach ze światem i zniesienie sankcji (związanych z programem nuklearnym Iranu) sprawiło, że nasze stosunki gospodarcze z wszystkimi krajami rozwijają się i są nieodwracalne - oświadczył Rowhani, który jest postrzegany jako pragmatyk.

13.19

TVP Info

13.11

"Co za piękny i ważny wieczór" - tak Donald Trump zareagował na Twitterze na swoje wyborcze zwycięstwo. W pierwszym wpisie po wygranej stwierdził, że "zapomniany mężczyzna i zapomniana kobieta już nigdy nie będą zapomniani. Będziemy wszyscy szli razem jak nigdy dotąd" - napisał Donald Trump.

13.08

Premier Izraela Benjamin Netanjahu pogratulował w środę Donaldowi Trumpowi wyboru na prezydenta USA i nazwał go "prawdziwym przyjacielem Państwa Izrael".

- Prezydent elekt jest prawdziwym przyjacielem Państwa Izrael i z chęcią będę z nim współpracował na rzecz bezpieczeństwa, stabilności i pokoju w naszym regionie - oświadczył Netanjahu.

13.01

12.43

Kanclerz Niemiec Angela Merkel dołączyła do grona światowych przywódców gratulujących Donaldowi Trumpowi wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaproponowała mu jednocześnie bliską współpracę opartą o takie wartości jak demokracja i wolność.

- Niemcy i Ameryka są razem przywiązane do takich wartości jak demokracja, wolność, szacunek do rządów prawa, poszanowanie godności człowieka niezależnie od jego pochodzenia, koloru skóry, religii, płci, orientacji seksualnej czy politycznych poglądów - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

12.27

- Musimy zobaczyć, czy retoryka Donalda Trumpa, idąca wbrew poprawności politycznej, była tylko pewnym chwytem na rzecz kampanii wyborczej, czy ona będzie kontynuowana - w ten sposób minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski komentował w środę wyniki wyborów w USA.

12.16

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i prezydent-elekt Donald Trump mają spotkać się w najbliższy czwartek. Ujawnił to David Axelrod, jeden z byłych najbliższych współpracowników Baracka Obamy. Biały Dom nie potwierdził jeszcze tych informacji, ale przed wyborami prezydent USA zapewniał, że najszybciej jak to możliwe będzie chciał spotkać się ze swoim następcą.

12:09

Watykan oświadczył, że przyjmuje do wiadomości wybór nowego prezydenta USA i zapewnił, że szanuje decyzję narodu amerykańskiego. Tak do zwycięstwa Donalda Trumpa odniósł się sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin

12.02

Amerykańskie kobiety głosowały częściej na Hillary Clinton - wynika z sondażu FOX NEWS.

11.46

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych jest inny niż życzyła sobie tego większość Niemców, ale rezultat należy zaakceptować. Frank-Walter Steinmeier ocenił, że amerykańska polityka zagraniczna może być w przyszłości mniej przewidywalna.

11:36

11.31

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich i podkreśliła, że Londyn i Waszyngton pozostaną "silnymi partnerami handlowymi, a także w sprawach bezpieczeństwa i obronności".

"Chciałabym pogratulować Donaldowi Trumpowi wyboru na przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który nastąpił po ciężkiej kampanii prezydenckiej" - podkreśliła May w oświadczeniu.

11.17

Ukraińskie władze wskazują, że potrzebne jest dalsze wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa. Według tamtejszych komentatorów, może to jednak nie być takie proste, bowiem Donald Trump znany jest z mało przychylnego stosunku do Ukrainy. Przedstawiciele władz w Kijowie wskazują na potrzebę budowania relacji i wspierania ukraińskiej sprawy w nowej administracji prezydenta USA.

11.05

"Przekazuję pałeczkę Donaldowi Trumpowi! Gratulacje. Odważnie walczył pan podczas kampanii" - napisał Nigel Farage, który był główną postacią kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

11.02

11.01

Prezydent Andrzej Duda przesłał Donaldowi Trumpowi depeszę gratulacyjną - poinformował IAR minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. 

10.59

Minister spraw zagranicznych Austrii oświadczył, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA może oznaczać duże zmiany dla Europy i świata. W porannym wywiadzie w jednej z austriackich stacji radiowych Sebastian Kurz powiedział, że pod znakiem zapytania stoi realizacja kampanijnych zapowiedzi Donalda Trumpa - chodzi przede wszystkim o zapowiedzi zmniejszenia zaangażowania USA w NATO czy wypowiedzenie atomowego porozumienia z Iranem.

10.48

Hiszpańskie media oceniają, że w wyborach w Stanach Zjednoczonych zwyciężyła milcząca większość. Zdaniem komentatorów, można odnieść wrażenie, że w USA zawiodły sondaże, a także logika. Według hiszpańskich mediów, agresywna kampania kandydata Partii Republikanów przekonała do siebie miliony borykających się z problemami Amerykanów.

10.46

Podział mandatów w Senacie

10.37

Sekretarz generalny NATO pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. Jens Stoltenberg opublikował oświadczenie w tej sprawie. Napisał w nim, że przed Sojuszem stoją wyzwania dotyczące bezpieczeństwa. Wymienił wojnę hybrydową, cyberataki, a także zagrożenie terroryzmem. - Pozostaje jeszcze dużo do zrobienia. Amerykańskie przywództwo jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - podkreślił szef NATO.

10.26

Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej pogratulowali Donaldowi Trumpowi zwycięstwa wyborach prezydenckich w USA. Donald Tusk i Jean-Claude Juncker opublikowali oświadczenie w tej sprawie. Napisali w nim, że tylko bliska współpraca Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych pozwolą skutecznie stawić czoła wyzwaniom. Liderzy unijnych instytucji zaprosili również Donalda Trumpa do Europy na szczyt Unia - USA.

10.24

RUPTLY/x-news

10.10

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Donaldowi Trumpowi wygranej w amerykańskich wyborach prezydenckich. W telegramie przesłanym przyszłemu gospodarzowi Białego Domu podkreślił, że liczy na współpracę w sprawach międzynarodowych. Według agencji RIA-Nowosti Putin w piśmie wyraził nadzieję, że dialog między Moskwą a Waszyngtonem będzie służył interesom obu krajów. 

10.06

Według najnowszych sondaży amerykańscy mężczyźni częściej głosowali na Donalda Trumpa

10.02

To trudny moment w relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi - tak szef Parlamentu Europejskiego skomentował wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Pospieszył jednak z gratulacjami w opublikowanym oświadczeniu. Martin Schulz podkreślił, że nowy prezydent zasługuje na szacunek przedstawicieli unijnych instytucji. Wyraził również nadzieję na współpracę, bo - jak podkreślał - Unia i USA mają wspólne interesy i wspólną odpowiedzialność.

9.53

Będziemy współpracować z nową administracją amerykańską - zapewnił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski komentując wstępne wyniki wyborów prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył, że Amerykanie wybrali przywódcę takiego, jakiego oczekują.

9.52

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że spodziewa się, iż po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych "stosunki polsko-amerykańskie będą nie tylko bardzo dobre, ale jeszcze lepsze.

9.45

US CBS/x-news

9.44

Szefowa unijnej dyplomacji napisała, że więzy Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi są głębsze niż jakiekolwiek zmiany w polityce. Federica Mogherini skomentowała w ten sposób zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. „Będziemy kontynuować współpracę, odzyskując siłę Europy" - napisała na jednym z portali społecznościowych szefowa unijnej dyplomacji.

9.43

Azjatyckie państwa zgodnie podkreślają w środę gotowość do współpracy z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. O konieczności utrzymania dobrych stosunków z USA mówią Chiny, Japonia, Filipiny i Malezja.

9.22

Empire State Building chwilę po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w USA.

9.18

Komentując wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, politycy w Niemczech mówią o przełomie i trudnych czasach dla relacji transatlantyckich. Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen przyznała, że jest zszokowana wynikami.

9.17

Minister spraw zagranicznych Francji Jean Marc Ayrault zapewnił, że Paryż będzie kontynuował współpracę z Waszyngtonem po wygranej wyborczej Donalda Trumpa

9.15

Radość w sztabach Trumpa [GALERIA]

Zwolennicy Donalda Trumpa przed Białym Domem w Waszyngtonie Zwolennicy Donalda Trumpa przed Białym Domem w Waszyngtonie

9.04

Donald Trump: to było niesamowite pół roku. Kocham ten kraj. Nie zawiodę was.

9.02

Donald Trump podziękował rodzinie: kocham was i dziękuję, że wytrzymaliście ten czas, który był ciężki.

8.59

Donald Trump: pogratulowałem Hillary Clinton bardzo ciężkiej kampanii wyborczej.

8.55

Donald Trump: będę prezydentem wszystkich Amerykanów. Sekretarz stanu USA Hillary Clinton bardzo długo i ciężko pracowała i jesteśmy jej ogromnie wdzięczni.

8.47

To już pewne. Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

8.46

Hillary Clinton uznaje porażkę w wyborach prezydenckich. Amerykańskie media poinformowały, że kandydatka demokratów zadzwoniła do Donalda Trumpa i przyznała, że przegrała wybory.

8.45

Donald Trump wygrywa wybory w Pensylwanii, zdobywając kolejnych 20 głosów elektorskich.

8.43

Agencja AP: nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump został we wtorek wybrany na 45. prezydenta USA. Wygrywając w stanie Wisconsin, zdobył kolejnych 10 głosów elektorskich i przekroczył 270 głosów wymaganych do zwycięstwa.

8.41

Donald Trump jest już w siedzibie swojego sztabu. Za chwilę przemówi do swoich wyborców.

8.33

Amerykańskie media prognozują, że Donald Trump wygrał w głosowaniu w wyborach prezydenckich w stanie Wisconsin. Kandydat Republikanów obecnie ma 257 głosów elektorskich, a reprezentująca Demokratów Hillary Clinton - 215 głosów.

8.27

Rozpacz w sztabie Clinton [GALERIA]

Zwolennicy Hillary Clinton obserwujący noc wyborczą w Nowym Jorku Zwolennicy Hillary Clinton obserwujący noc wyborczą w Nowym Jorku

8.10

Najprawdopodobniej nie będzie powyborczego przemówienia Hillary Clinton. Szef jej sztabu John Podesta powiedział do zgromadzonych na jej wieczorze wyborczym, że sztab, jak i sama kandydatka wypowiedzą się, gdy zostaną podliczone wszystkie głosy. Zachęcił zebranych, aby poszli do domów i odpoczęli.

8.04

Szef Sztabu Clinton John Podesta: nadal trwa liczenie głosów, w części stanów jest za wcześnie na ogłoszenie zwycięzcy, więc dziś się nie wypowiemy.

7.49

Przewodniczący Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Paul Ryan rozmawiał w środę przez telefon z Donaldem Trumpem, który prowadzi w wyścigu do Białego Domu, i złożył mu gratulacje - poinformowała reporterka NBC na Twitterze.

7.43

Alaska to kolejny stan, w którym według prognoz amerykańskich mediów wygrał Donald Trump. Kandydat Republikanów otrzyma w ten sposób dodatkowe 3 głosy elektorskie.

7.24

Według CNN była sekretarz stanu zapewniła sobie 215 głosów elektorskich, a jej rywal Trump 244.

7.19

Utah dla Donalda Trumpa. Według prognoz amerykańskich mediów, kandydat republikanów zwyciężył w głosowaniu w wyborach prezydenckich w tym stanie.

07.12

Arizona, Maine, Michigan, Minnesota, New Hampshire i  Pennsylvania - trwa liczenie głosów w ostatnich amerykańskich stanach.

06.49

Amerykańskie media prognozują, że Hillary Clinton zwyciężyła w głosowaniu w wyborach prezydenckich w stanie Nevada.

06.37

06.31

Po serii zwycięstw w stanach Środkowego Zachodu i na Florydzie republikański kandydat na prezydenta Donald Trump ma 245 głosów elektorskich a jego demokratyczna rywalka Hillary Clinton 209.

06.06

Georgia jest kolejnym stanem, w którym według prognoz amerykańskich mediów, głosowanie w wyborach prezydenckich wygrał Donald Trump. 

05.54

05.50

Według CNN - Donald Trump zgromadził obecnie 232 głosy elektorskie, a Hillary Clinton - 209. Według FOX News, sytuacja wygląda następująco: Donald Trump - 254, Hillary Clinton - 209.

05.46

Kandydatka Demokratów Hillary Clinton wygrała w wahadłowym stanie Kolorado, a także w tradycyjnie głosujących na Demokratów Kalifornii, Oregonie i oraz na Hawajach. Ale komentatorzy CNN przyznają, że jej droga do Białego Domu wygląda obecnie "problematycznie".

05.41

05.39

05.35

CNN potwierdza, że Donald Trump zwyciężył na Florydzie.

05.31

Japoński indeks Nikkei poszedł w dół o 2,2 procent, chiński Hang Seng o 3,5 procent, a australijski ASX 200 o 3,7 procent. Inwestorzy sprzedają akcje i kupują uważane za bezpieczniejsze złoto, a także waluty, w tym japońskiego jena. O ponad dziesięć procent procent w stosunku do dolara spadła natomiast wartość peso w Meksyku.

05.27

05.25

Zdecydowanym zwycięstwem Donalda Trumpa zakończyły się wybory w Ohio, jednym z kluczowych dla wygranej w wyborach prezydenckich stanów "wahających się". Kandydat Republikanów pokonał tam Hillary Clinton znaczną większością glosów: 53,2 do 42,3 proc.

05.15

05.12 

Donald Trump odnosi sukces w Utah.

05.11

05.10 

Hillary Clinton zwyciężyła w Oregonie.

04.57

Donald Trump wygrał na Florydzie i powiększa przewagę nad Hillary Clinton - podaje agencja Associated Press.

04.55

Po doniesieniach o przewidywanym zwycięstwie Donalda Trumpa w kilku istotnych stanach, dolar na giełdzie w Tokio osłabił się o blisko 4 procent w stosunku do jena i o prawie dwa procent w odniesieniu do euro. Z kolei kurs meksykańskiego peso spadł o ponad 11 procent. 

04.45

Zgodnie z oczekiwaniami kandydatka Demokratów na prezydenta Hillary Clinton wygrała wybory w wahadłowym stanie Wirginia, z którego pochodzi jej kandydat na wiceprezydenta senator Tim Kaine. Wygrana Clinton jest jednak sporo niższa niż prognozowały sondaże.

04.43

167:122 w głosach elektoralnych dla Trumpa.

04.37

167:109 w głosach elektoralnych dla Trumpa.

04.28

Kandydat Republikanów zwyciężył w Ohio.

04.23 

Wiadomości o przebiegu prezydenckiego wyścigu w Stanach Zjednoczonych mają wpływ na światowe rynki. Po informacjach o osłabieniu pozycji kandydatki Demokratów Hillary Clinton, indeks Nikkei na giełdzie w Tokio spadł o 2,2 procent. Nerwowo na doniesienia ze Stanów Zjednoczonych zareagowała też meksykańska waluta. Peso spadło o prawie 10 procent co oznacza rekordowe osłabienie w stosunku do dolara. 

04.17

Press Association/x-news

04.15

Jak podaje amerykański portal CNN, kandydat Partii Republikańskiej zapewnił sobie już 149 głosów elektorskich, a reprezentantka Demokratów - 109. 

04.13

04.09

Po zakończeniu głosowania i obliczeniu części głosów w kolejnych stanach wschodniego wybrzeża i środkowego zachodu USA Republikanin Donald Trump prowadzi w kilku stanach "wahających się", które zwykle decydują o wyniku wyborów prezydenckich. Na ponad dwie godziny przed północą czasu lokalnego kandydat Republikanów prowadził z niewielką przewagą nad Demokratką Hillary Clinton na Florydzie, w Ohio, Karolinie Północnej i – niespodziewanie – także w Wirginii.

04.04

Zwolennicy Clinton są zaniepokojeni spływającymi wynikami.

04.00

Donald Trump pokonuje Hillary Clinton 139 do 104 w liczbie elektorów.

03.53

03.34

Były prezydent USA George W. Bush wziął udział w głosowaniu, ale nie poparł ani Clinton ani Trumpa.

03.24

03.23

Demokratka Hillary Clinton wygrała bez zaskoczeń wybory prezydenckie w stanie Nowy Jork, a kandydat Republikanów Donald Trump w Kansas, Dakocie Północnej i Południowej, w Wyoming i Teksasie - wynika z prognoz amerykańskich mediów. Reprezentant Partii Republikańskiej zdobył również trzy głosy elektorskie w Nebrasce.

03.18

Donald Trump pokonuje Hillary Clinton 139 do 97 w liczbie elektorów.

03.17

Republikanie utrzymają przewagę w Izbie Reprezentantów - podają sieci NBC oraz ABC. Równolegle z wyborami prezydenckimi odbywają się wybory parlamentarne, w których Demokraci stoją przed realną szansą przejęcia kontroli nad Senatem. Amerykański Kongres składa się z 435-osobowej Izby Reprezentantów oraz stuosobowego Senatu. W tej chwili w Izbie Reprezentantów Republikanie mają przewagę 60 miejsc. Według ostatnich sondaży, Demokraci mieli zmniejszyć tę przewagę, ale to Republikanie mieli utrzymać większość.

03.15 

Amerykańskie media podają kolejne przewidywania dotyczące wyników głosowania w wyborach prezydenckich. Według nich, kandydatka Demokratów Hillary Clinton zwycięży w stanach Illinois, New Jersey, Massachusetts, Maryland, Rhode Island, Delaware i w Dystrykcie Kolumbii. Z kolei reprezentujący Republikanów Donald Trump ma wygrać w Oklahomie, Tennessee Mississippi. Sa to wyniki zgodne z przewidywaniami dotyczącymi preferencji wyborczych w poszczególnych stanach. Trwa oczekiwanie na przewidywania dotyczące Florydy i Ohio.

03.06

03.04

Według obliczeń mediów Hillary Clinton ma obecnie 75 głosów elektorskich a Donald Trump 66. Dotychczas wyniki głosowania podano w 17 stanach. Clinton wygrała w 9 a Trump w 8.

Kolegium elektorów liczy 538 członków. Do zwycięstwa potrzebne są głosy 270 elektorów.

02.58

Specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski znajduje się w sztabie Hillary Clinton.

02.56

Donald Trump prowadzi w Wirginni. 

02.47

Według amerykańskiego portalu CNN Hillary Clinton zwyciężyła w ośmiu stanach, zapewniając sobie głosy 68 elektorów, a Donald Trump - w sześciu, zdobywając 57 głosów elektorskich.

Clinton wygrała w tradycyjnie demokratycznych stanach - Delaware, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Dystrykcie Kolumbii, Rhode Island, Illinois oraz Vermont.

Z kolei Trump - oprócz Indiany, Kentucky oraz Wirginii Zachodniej - bez zaskoczeń wygrał w konserwatywnych: Oklahomie, Tennessee, Missisipi i Karolinie Południowej.

02.29

Niezwykle zaciekła walka trwa na Florydzie - zwycięstwo w tym stanie jest traktowane jako kluczowe w wyborach.

02.17 

Amerykańskie media podają kolejne przewidywania dotyczące wyników głosowania w wyborach prezydenckich. Według nich, kandydatka Demokratów Hillary Clinton zwycięży w stanach Illinois, New Jersey, Massachusetts, Maryland, Rhode Island, Delaware i w Dystrykcie Kolumbii. Z kolei reprezentujący Republikanów Donald Trump ma wygrać w Oklahomie, Tennessee Mississippi. Sa to wyniki zgodne z przewidywaniami dotyczącymi preferencji wyborczych w poszczególnych stanach. 

Trwa oczekiwanie na przewidywania dotyczące Florydy i Ohio. Wyniki głosowania z tych stanów mają istotne znaczenie dla ostatecznego wyniku wyborów prezydenckich w USA.

02.02

02.00

Ponad 60 procent Amerykanów podjęło decyzję kogo poprze w wyborach prezydenckich co najmniej 2 miesiące temu. 12% zdecydowało się na kogo głosować w ostatnim tygodniu. Zwolennicy Hillary Clinton i Donalda Trumpa w większości nie byli zachwyceni kandydatami. Takie są wstępne wyniki exit polls, czyli sondaży przeprowadzanych przed lokalami wyborczymi.

01.51 Kandydat Republikanów zwycięża w Wirginii Zachodniej.

01.33 Donald Trump triumfuje w Wirginii Zachodniej.

01.29

W wyniku strzelaniny w miejscowości Azusa w Kalifornii zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Wcześniej informowano o czterech osobach rannych.

01.18

Godzinę temu zamknięto lokale w części Kentucky i Indiany. Obecnie kończy się głosowanie w pozostałych rejonach tych stanów. Poza tym wybory dobiegły końca w Karolinie Południowej, Georgii, Vermont, Wirginii, New Hampshire i na Florydzie. Te ostatnie trzy stany odgrywają kluczową rolę w wyborach ponieważ na zwycięstwo w nich mają szansę oboje kandydaci - Hillary Clinton i Donald Trump.

Łącznie stany, w których właśnie zamykane są lokale wyborcze mają 64 głosy elektorskie. O godz. 1.30 naszego czasu zakończy się głosowanie w dwóch innych kluczowych stanach Ohio i Karolinie Północnej oraz w Zachodniej Wirginii.

01.13

Donald Trump wygrywa w stanach Indiana i Kentucky, a Hillary Clinton prowadzi w stanie Vermont - podała agencja Associated Press.

W stanach Indiana i Kentucky - tradycyjnie republikańskich - jest do zdobycia odpowiednio 11 i 8 elektorów; z kolei w Vermont - stanie tradycyjnie demokratycznym - wygrany zdobędzie 3 głosy elektorów.

01.10 

00.51

W USA trwa wybór nie tylko prezydenta, ale także członków Kongresu - całą Izbę Reprezentantów (435 miejsc) i jedną trzecią Senatu (34 miejsca). 

00.50

Amerykańskie media podają, że co najmniej jedna osoba została zabita podczas strzelaniny w miejscowości Azusa w Kalifornii.

STORYFUL/x-news

00.45

Strzelanina w miejscowości Azusa w Kalifornii. Lokalne media informują o 4 osobach rannych. Poszkodowanymi zajęły się służby. Jedna osoba została zabrana śmigłowcem do szpitala.
Policja poszukuje sprawcy, który według doniesień był silnie uzbrojony. Zabezpieczono pobliskie szkoły i policyjny posterunek, zamknięto znajdujące się w okolicy lokale wyborcze. Policja apeluje o pozostanie w bezpiecznych miejscach.

00.25

Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA Donald Trump zaapelował na Twitterze do Amerykanów, zwłaszcza mieszkańców stanu Floryda, by wzięli udział w wyborach.

"Nie odpuszczajcie niczego, dalej namawiajcie ludzi, by głosowali. Te wybory są DALEKIE OD ZAKOŃCZENIA! Dobrze nam idzie, ale wciąż pozostało wiele czasu. Głosuj Florydo!" - napisał Trump na Twitterze.

00.21

Co najmniej w czterech hrabstwach w Pensylwanii zgłoszono problemy z kontrowersyjnymi maszynami do głosowania. Republikanie z Butler, Lebanon, Luzarne i Westmoreland stwierdzili, że gdy wyborcy próbowali zagłosować na Trumpa, maszyna wyświetlała głos na Clinton. Na Youtubie pojawiły się nagrania pokazujące takie sytuacje. 


00.10

W Stanach Zjednoczonych zamykane są pierwsze lokale wyborcze. Głosowanie zakończyło się już w stanie Kentucky oraz Indiana. Spływają pierwsze wyniki, ale są to dane po przeliczeniu zaledwie 1 procenta głosów. 

23.47

75 proc. zapytanych amerykańskich wyborców, którzy już zagłosowali chce na czele państwa przywódcy, który "odzyska kraj będący w rękach bogatych i wpływowych" elit - wynika z sondażu Reuters/Ipsos.

72 proc. pytanych uważa, że "amerykańska gospodarka uprzywilejowuje ludzi bogatych i wpływowych". Zdaniem 68 proc. badanych partie i politycy nie przejmują się losem przeciętnego obywatela, a 76 proc. uważa, że "mainstreamowe media są bardziej zainteresowane zarabianiem pieniędzy, niż przekazywaniem prawdziwych informacji".

23.25

Pierwszy protest wyborczy złożony przez Donalda Trumpa. Skarga dotyczyła umożliwienia wyborcom oddawania głosów po godzinie formalnego zamknięcia lokali w ramach wczesnego głosowania.

Protest dotyczył przebiegu głosowania w czterech lokalach wyborczych w Las Vegas. Kilka dni temu przedłużono w nich głosowanie nawet o 3 godziny. Republikanie zarzucili pracownikom komisji wyborczych, że starali się pomóc demokratycznym kandydatom.

Zdecydowaną większość wyborców, którym pozwolono glosować po czasie stanowili Latynosi, którzy głosowali głównie na Hillary Clinton.

Organizatorzy głosowania tłumaczyli, że po godzinie formalnego zamknięcia lokali pozwolono głosować wyłącznie tym, którzy stali już w kolejkach. Podkreślali, że jest to praktyka powszechnie stosowana w całym kraju, także przez republikanów.

Sędzia okręgowy hrabstwa Clark Gloria Strurman podzieliła tę argumentację i odrzuciła pozew sztabu Donalda Trumpa.

23.05

Francuscy politycy w zdecydowanej większości chcieliby zwycięstwa Hillary Clinton w wyborach prezydenckich w USA. Z najważniejszych figur na scenie politycznej nad Sekwaną tylko dwie osoby opowiadają się za Donaldem Trumpem.

Prezydent Francois Hollande w dyplomatyczny sposób zaznaczył, że ma zaufanie do narodu amerykańskiego, iż ten dokona trafnego wyboru.

22.30

Jako jedne z pierwszych zostaną zamknięte lokale w Pennsylwanii, Karolinie Północnej i na Florydzie. Są to stany kluczowe - tzw. swing states - dla wyniku wyborów na terenie całego kraju.

Z wyliczeń VoteCastr, firmy badawczej, która w czasie rzeczywistym podaje oparte na własnym modelu szacunki rozkładu głosów wynika, że Hillary Clinton ma przewagę w 6 z 7 "swing states" objętych badaniem, w tym na Florydzie.


22.15

Główne indeksy amerykańskiej giełdy zakończyły wtorkową sesję niewielkimi wzrostami w oczekiwaniu na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

22.00

Trump to może być jazda bez trzymanki - tak mówi politolog Robert Jervis, gość audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce. Jego zdaniem, Donald Trump jako prezydent – to oznacza duże zmiany, ale ciężko jest powiedzieć, jakie dokładnie one będą. 

Czytaj więcej >>>

21.15

Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że zwycięstwo Clinton byłoby "krokiem w stronę równowagi płci pośród światowych przywódców".

20.35

Lokale wyborcze w USA czasem ulokowane są w dość niezwykłych miejscach. Ten, znajduje się w klubie bilardowym:

foto: PAP/EPA/TANNEN MAURY foto: PAP/EPA/TANNEN MAURY

20.10

Kontrkandydat Hillary Clinton w wyścigu do nominacji Partii Demokratycznej Bernie Sanders głosował z nadzieją na przegraną Donalda Trumpa.

20.05

- Niezależnie od wyboru, jakiego dokonają Amerykanie, będziemy wspierać tę więź, inwestując w naszą własną obronność i wspierając działania USA na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego - tak szef polskiego MSZ Witold Waszyczkowski skomentował wybory w Stanach Zjednoczonych.

19.55

W Dżafnie na Sri Lance kilkudziesięciu przedstawicieli społeczności Tamilów rozbijało orzechy kokosowe w intencji wygranej Hillary Clinton.

Mieszkańcy modlili się o zwycięstwo kandydatki Demokratów zapalając 1008 świec i rozbijając 1008 kokosów.

RUPTLY/x-news

19.10

Władimir Putin nie afiszuje się ze swoimi opiniami na temat kandydatów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. W dotychczasowych komentarzach określił Donalda Trumpa jako "zwyczajnego faceta”, a Hilary Clinton nazwał "kobietą z własnymi poglądami".

Agencja TASS opublikowała dotychczasowe wypowiedzi prezydenta Rosji, dotyczące najpoważniejszych kandydatów w amerykańskim wyścigu prezydenckim.

Czytaj więcej>>>

18.45

"Wybory" prezydenta USA przerpowadzili dziś uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej. Przedstawicielka Demokratów zdobyła niemal 80 proc. głosów elektorskich.

Wyniki symulacji poprzednich wyborów dwukrotnie pokryły się z oficjalnymi rezultatami. Była to już trzecia tego typu inicjatywa.

18.38

Stosunek do Moskwy dzieli Hillary Clinton i Donalda Trumpa. - Wydaje się, że Clinton będzie bardziej zdecydowana względem Rosji - mówi rosyjski polityk Ilja Ponomariow. Zastrzega jednak, że nie ma pewności, jaka będzie oficjalna linia polityczna kandydatów w przypadku zwycięstwa w wyborach.

Ponomariow o Trumpie i Clinton >>>

18.35

- Dzisiejsza Ameryka to kraj wielu opcji, już nie tylko Republikanów i Demokratów. Ci pierwsi sami są podzieleni na tych, którzy sprzyjają Trumpowi i tych, którzy są mu przeciwni - mówi Michał Żakowski, specjalny wysłannik Polskiego Radia do USA. 

Jak bardzo podzielony jest to kraj, można było usłyszeć w relacjach dziennikarzy Polskiego Radia Michała Żakowskiego i Wojciecha Cegielskiego w ramach akcji "Ameryka na rozdrożu".

18.32

Specjalne środki bezpieczeństwa na czas wyborów w Nowym Jorku

18.20

W Nowym Jorku większość osób twierdzi, że zwycięzcą wyborów będzie Hillary Clinton.


Czytaj więcej
Flaga USA 1200.jpg
"Niezależnie kto wygra, Ameryka będzie bardziej zajęta sobą". Goście Jedynki komentują

- Nie zagłosowałabym na Hillary Clinton tylko dlatego, że jest kobietą. To wartość dodana. Ale ona broni kobiet w takich sprawach jak planowanie rodziny, jak prawa kobiet. Broni wielu rzeczy, którym Trump jest przeciwny - mówi wysłannikowi Polskiego Radia Amy.

- Ważne jest, by głosować na osobę, z którą się zgadzasz. Głosowanie na Hillary Clinton tylko z tego powodu, że może być pierwszą kobietą-prezydentem, nie jest dobre. Ale gdy chodzi o głosowanie na Trumpa, ja nie tylko nie zgadzam się z jego poglądami i z tym, w jaki sposób mówi o ludziach. Uważam, że nie reprezentuje tego poziomu, nie jest taką osobą, jaką powinien być prezydent - dodaje Whitney.

18.06

Choć wybory już trwają Donald Trump ciągle zagrzewa Amerykanów do wzięcia udziału w głosowaniu.

17.55

Kandydat Partii Republikańskiej na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike Pence głosował w Indianapolis.

17.35

Kraje Ameryki Południowej i Środkowej z większą niż dotychczas uwagą śledzą wybory w Stanach Zjednoczonych. Ich rezultat może bowiem zaważyć nie tylko na relacjach z Waszyngtonem, ale też na sytuacji gospodarczej każdego z tych państw.


Czytaj więcej
USA wybory 1200 PAP.jpg
Wybory w USA. Serwis specjalny

Przed rokiem Donald Trump, kandydat Partii Republikanów na urząd prezydenta USA zapowiedział, że jeśli wygra, to wzdłuż granicy z Meksykiem zbuduje mur. Jednak południowy sąsiad Stanów Zjednoczonych bardziej od muru obawia się zawieszenia Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu. Dzięki niemu 80 procent meksykańskiego eksportu trafia na amerykański rynek.

Enrique Peńa Nieto - prezydent Meksyku ma nadzieję na dobre stosunki z nową administracją USA. - Liczę, że relacje z nowym rządem, podobne jak z dotychczasowymi rządami Stanów Zjednoczonych, będą oparte na dialogu, szukaniu porozumienia i na wzajemnym poszanowaniu - powiedział Nieto. 

17.20

W lokalu, w którym głosował Donald Trump, protest przeciwko niemu zorganizowały dwie działaczki organizacji FEMEN. Zostały wyprowadzone na zewnątrz.

17.10

Kandydat Republikanów Donald Trump już wybierał. Oddał głos na Manhattanie W Nowym Jorku. - Sprawy mają się świetnie - powiedział dziennikarzom. 

Trump przyszedł zagłosować wraz z żoną Melanią i córka Ivanką. Na wszelki wypadek sprawdził czy głos został oddany właściwie.

16.55

Premier Beata Szydło nie zdradza swoich sympatii w wyborach prezydenckich w USA.

- Kto będzie prezydentem USA - zobaczymy, wyboru dokonają Amerykanie, Ameryka wybierze swojego nowego prezydenta. Dla Polski Ameryka jest ważnym sojusznikiem i bez względu na to, kto zostanie prezydentem na pewno tym sojusznikiem pozostanie - powiedziała szefowa rządu.

16.45

Amerykańska Polonia jest znudzona rządami Demokratów i liczy na zmiany - informuje TVP Info. Dlatego większość zamierza oddać głos na Donalda Trumpa.

16.00

Kandydatka Demokratów Hillary Clinton oddała głos w miejscowości Chappaqua niedaleko Nowego Jorku, gdzie mieszka.

Clinton pojawiła się w lokalu wyborczym w jednej ze szkół razem z mężem, byłym amerykańskim prezydentem Billem Clintonem. Na miejscu była też grupa zwolenników demokratów, którzy wznosili okrzyki, gdy kandydatka pojawiła się przed lokalem.

TVN24/x-news

15.45

Amerykańskie stany dzielą się na 3 kategorie - demokratyczne, republikańskie oraz tak zwane "wahadłowe" - swing states. To właśnie o nie toczy się walka, ponieważ oboje kandydaci mają w nich szanse na zwycięstwo. Należą do nich między innymi Floryda, Karolina Północna, Pensylwania, New Hampshire i Kolorado.


Lokal wyborczy Denver w Kolorado, zdj. PAP/EPA/BOB PEARSON Lokal wyborczy Denver w Kolorado, zdj. PAP/EPA/BOB PEARSON

15.40

Według większości ogólnokrajowych sondaży, Hillary Clinton ma nad Donaldem Trumpem około 3 punktów procentowych przewagi. Była sekretarz stanu nie może być jednak pewna zwycięstwa, ponieważ w większości stanów "wahadłowych" różnice między kandydatami są niewielkie.


Rozkład poparcia kandydatów na prezydenta/ PAP/Maciej Zieliński Rozkład poparcia kandydatów na prezydenta/ PAP/Maciej Zieliński

15.30

To, kiedy poznamy zwycięzcę, może w znacznym stopniu zależeć od Florydy, największego z kilkunastu stanów wahadłowych, w których rozgrywa się kluczowa walka o prezydenturę. Tymczasem najnowsze sondaże wskazują, że na Florydzie, podobnie jak w Karolinie Północnej, jest praktycznie remis.

Jeśli kandydaci będą szli łeb w łeb, to wynik możemy poznać bardzo późno.

polskieradio.pl/PAP/IAR/inne źródła


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwycięstwo Donalda Trumpa w komentarzach polskich polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 13:12
Donald John Trump 45. prezydentem USA. Specjalny list z gratulacjami przesłał prezydentowi-elektowi prezydent Polski, Andrzej Duda. Wybór amerykanów i jego konsekwencje dla Polski, Europy i świata komentowali też polscy politycy.
rozwiń zwiń