X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwycięstwo Donalda Trumpa w komentarzach polskich polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 13:12
Donald John Trump 45. prezydentem USA. Specjalny list z gratulacjami przesłał prezydentowi-elektowi prezydent Polski, Andrzej Duda. Wybór amerykanów i jego konsekwencje dla Polski, Europy i świata komentowali też polscy politycy.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda przesłał Donaldowi Trumpowi depeszę gratulacyjną - poinformował IAR minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski (IAR)
  • Antoni Macierewicz spodziewa się, że polsko - amerykańskie stosunki będą jeszcze lepsze (IAR)
  • Priorytety w relacjach polskiego prezydenta z nowym gospodarzem Białego Domu wskazał na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski (IAR)
Euforia w sztabie Donalda Trumpa po ogłoszeniu wyników wyborów
Euforia w sztabie Donalda Trumpa po ogłoszeniu wyników wyborów Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Czytaj także

serwis wybory w usa 1200
Wybory w USA - serwis specjalny

Gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich w USA, życząc mu bardzo udanej kadencji. Więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach - napisał Duda w liście gratulacyjnym do Trumpa.

Andrzej Duda Więzi między Rzeczpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach

- Pragnę pogratulować Panu zwycięstwa w wyborach 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych i życzyć Panu bardzo udanej kadencji. Więzi między Rzeczpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach, u których podstawy leży wolność, tak droga Polakom, Amerykanom i mnie osobiście - podkreślił prezydent.

Duda zaznaczył, że w ostatnich dziesięcioleciach nie tylko rozwinęliśmy liczne inicjatywy w celu wzmocnienia wzajemnych relacji, między innymi konsultacje polityczne na wysokim szczeblu, a także znacząco rozszerzyliśmy współpracę w kluczowych obszarach, takich jak: bezpieczeństwo, obronność, handel i innowacje.

Antoni Macierewicz: relacje Polska - USA jeszcze lepsze

Antoni Macierewicz spodziewa się, że polsko - amerykańskie stosunki będą jeszcze lepsze. Tak szef MON skomentował wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Antoni Macierewicz Pan Donald Trump podkreślił, że Polska jest najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i że USA nigdy nie porzucają swoich sojuszników

W rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej przypomniał zapewnienie, jakie Trump złożył podczas wizyty w Kongresie Polonii Amerykańskiej w Chicago. - Pan Donald Trump podkreślił, że Polska jest najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i że USA nigdy nie porzucają swoich sojuszników, podkreślając jak wiele Polska robi dla własnego bezpieczeństwa dzięki rozbudowie własnej armii, budowie obrony terytorialnej - powiedział szef MON

Szef MSZ: trzeba nawiązać kontakt z nowym gospodarzem Białego Domu

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że Polska zdoła szybko nawiązać kontakt z nowym gospodarzem Białego Domu, który w przyszłym roku rozpocznie urzędowanie. Polityk podkreślił, że jednym z najważniejszych tematów w relacjach Polska-USA będą wizy. Wyjaśnił, że sprawa ta nie dotyczy już wyłącznie Polaków, którzy chcą odwiedzić swoje rodziny. To również bariera dla polskiego biznesu. Jak wyjaśnił polityk, jeśli nasze firmy chciałyby szerzej zaistnieć na rynku amerykańskim, to ciągła wymiana załóg, które co kilka miesięcy musiałyby przyjeżdżać do Polski i odnawiać wizy, rzutuje negatywnie na możliwości robienia biznesu w Stanach Zjednoczonych.

Minister Waszczykowski dodał, że ważną kwestią do przedyskutowania będzie też temat obronności naszej części Europy. Polityk wyraził nadzieję, że uda się przekonać zarówno prezydenta jak i biznes Stanów Zjednoczonych do zwiększenia obecności amerykańskiej w tej części Europy.

Szczerski: w USA dochodzi do zmiany w kulturze politycznej

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta nie jest zaskoczony wynikiem amerykańskich wyborów. - Jeśli się dobrze zna Stany, dobrze rozpoznawało się emocje wyborców amerykańskich, to można było się spodziewać głosów na Trumpa - powiedział Krzysztof Szczerski.

Krzysztof #Szczerski o zwycięstwie Donalda Trumpa #wyborywUSA https://t.co/AGoKDRpi07

Szczerski zauważył, że w Stanach Zjednoczonych dochodzi do znaczącej zmiany w kulturze politycznej. Gość radiowej Trójki przypomniał, że w amerykańskich wyborach wygrywa nie tylko Donald Trump. Republikanie utrzymają kontrolę nad Izbą Reprezentantów. Będą też mieli większość w Senacie. - To całkowita zmiana kultury politycznej w kierunku konserwatywnym - powiedział Krzysztof Szczerski. Dodał, że retoryka Trumpa dla Europejczyków może być zaskakująca. - Jeśli chodzi o warstwę wartości, on próbował jednak budować bardzo konserwatywną platformę - dodał minister . Przypomniał też, że Trump zapowiadał, że do Sądu Najwyższego będzie mianował sędziów konserwatywnych.

Dodał, że po ośmiu latach urzędowania Baracka Obamy, Ameryka nie jest zjednoczona. Wciąż panują w niej różnice na tle rasowym czy społecznym. W ocenie Krzysztofa Szczerskiego, wynik wyborów to także odpowiedź na szok po kryzysie finansowym. 

Marek Magierowski o pirorytetach w relacjach z nowym gospodarzem Białego Domu

Marek Magierowski Dla Polski i prezydenta Andrzeja Dudy najważniejsza jest wprowadzenie w życie tych decyzji, które zostały podjęte podczas niedawnego szczytu NATO w Warszawie

Priorytety w relacjach polskiego prezydenta z nowym gospodarzem Białego Domu wskazał na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski: - Dla Polski i prezydenta Andrzeja Dudy najważniejsza jest wprowadzenie w życie tych decyzji, które zostały podjęte podczas niedawnego szczytu NATO w Warszawie. Chodzi o rozmieszczenie czterech batalionów wojsk NATO w krajach bałtyckich oraz Polsce, amerykańską brygadę pancerną na terenie naszego kraju oraz dokończenie bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie - wskazał Marek Magierowski.

Ryszard Czarnecki: Trump nie wywróci polityki USA "do góry nogami"

Ryszard Czarnecki nie ma wątpliwości, że wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki nie wpłynie negatywnie na sytuacje na świecie, w Europie i w Polsce. Polityk goszcząc w radiowej Jedynce mówił, że wygrana kandydata GOP będzie swoistym nowym otwarciem w światowej polityce.

Ryszard Czarnecki (...) współpraca w ramach NATO będzie tak dobra, jak dotychczas, i że Donald Trump nic nie zmieni, jeśli chodzi o politykę międzynarodową USA

Jak mówił w radiowej Jedynce eurodeputowany, wybór Donalda Trumpa na prezydenta  nie jest według niego żadną katastrofą dla światowej polityki. - Polska będzie współpracować z 45. prezydentem USA. Jestem przekonany, że współpraca w ramach NATO będzie tak dobra, jak dotychczas, i że Donald Trump nic nie zmieni, jeśli chodzi o politykę międzynarodową USA - mówił polityk. - Proszę nie wierzyć w te bajki, że on całą amerykańską politykę wywróci do góry nogami - dodał.

Ponadto zdaniem Ryszarda Czarneckiego to nic złego, że Donald Trump nie ma pełnego poparcia wśród Republikanów. Jak zaznaczał eurodeputowany PiS, dzięki temu będzie to pewien zawór bezpieczeństwa dla polityki międzynarodowej prowadzonej przez nowego prezydenta USA.

Schetyna: wygrana trumpa to bardziej nieprzewidywalny świat

- Zaczyna się nowy etap rzeczywistości i trudno napisać scenariusz na najbliższe lata - tak wyniki wyborów prezydenckich w USA skomentował w "Sygnałach dnia" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna Zaczyna się nowy etap rzeczywistości i trudno napisać scenariusz na najbliższe lata

Grzegorz Schetyna tłumaczył, że te wyniki są sensacyjne i mało kto spodziewał się, że bogata, wielka Ameryka jest w stanie poddać się kampanii wyborczej Donalda Trumpa, jest w stanie mu uwierzyć i przede wszystkim oddać sprawy bezpieczeństwa w ręce człowieka spoza polityki.

Jak mówił gość Jedynki, Donald Trump to osoba niekonwencjonalna, kandydat antysystemowy. - Zwycięstwo Donalda Trumpa będzie negatywną odpowiedzią USA na to, co stało się po 2008 roku, tzn. po Lehman Brothers, po kryzysie świata konsumpcji. Kraj się zmienił, uratowano banki, ale nie uratowano zwykłych ludzi - podkreślił. - Ameryka, najbardziej przewidywalny kraj na świecie, najlepiej zorganizowany, odsuwa dotychczasowe elity - dodał przewodniczący PO.

Wybór Trumpa sporym zaskoczeniem

Kandydat Republikanów niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się. Kandydat republikanów wygrał między innymi na Florydzie, w Ohio i w Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku i Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.

Źródło: RUPTLY/x-news

Wyniki wyborów są niespodzianką, bo zaraz po zamknięciu lokali wyborczych sondaże dawały zwycięstwo Hillary Clinton. Z godziny na godzinę okazywało się jednak, że kandydat Republikanów wygrywa w stanach, gdzie niemal pewne zwycięstwo mieli Demokraci.

IAR/PAP/dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump prezydentem USA. Europa powinna się obawiać?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:29
Myślę, że to będzie prezydent dużo bardziej przewidywalny, niż dzisiaj niektórzy mu wróżą - powiedział w Jedynce Michał Karnowski z "wSieci" komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA, w których kandydat Republikanów Donald Trump zdecydowanie pokonał reprezentującą Demokratów Hillary Clinton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy stanąć razem". Pierwsze przemówienie Donalda Trumpa po wygranej w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 11:57
Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, a także biznesmen i telewizyjny celebryta bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton.
rozwiń zwiń