Japonia: premier Shinzo Abe spotka się z Donaldem Trumpem 17 listopada

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 11:57
Premier Japonii Shinzo Abe, który rozmawiał w środę przez telefon ze zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA Donaldem Trumpem, zamierza udać się 17 listopada do Nowego Jorku, aby spotkać się z nim osobiście i omówić sposoby zacieśnienia współpracy.
Japonia: premier Shinzo Abe spotka się z Donaldem Trumpem 17 listopada
Foto: FLICKR/Global Panorama/CC BY-SA 2.0

Podczas rozmowy telefonicznej Trump i Abe opowiedzieli się za wzmocnieniem tradycyjnego sojuszu amerykańsko-japońskiego i dalszym pogłębieniem współpracy – powiedział rzecznik rządu w Tokio cytowany przez japońską agencję prasową JiJi. 

Podkreślił on, że w trakcie rozmowy nie poruszano kwestii związanych z przyszłością TPP, czyli Partnerstwa Transpacyficznego (Trans-Pacific Partnership) – wielostronnej umowy regulującej zasady handlu w regionie Azji i Pacyfiku, zawartej 5 października 2015 r. przez dwanaście krajów: Australię, Brunei Darussalam, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur, Stany Zjednoczone i Wietnam.

Wizyta urzędników

Wcześniej w środę, gdy stało się jasne, że kandydat Republikanów wygrał wybory prezydenckie w USA, władze Japonii poinformowały o zamiarze wysłania do stolicy Stanów Zjednoczonych wysokich rangą urzędników, którzy mieliby się spotkać z urzędnikami tworzącymi przyszłą administrację w Białym Domu.

Na czele delegacji stanął doradca premiera Shinzo Abego, Katsuyuki Kawai. Przedstawiciele Tokio mają wyjechać do Stanów Zjednoczonych na początku przyszłego tygodnia.

- Przygotowywaliśmy się na to, aby móc odpowiedzieć na wszelkie zaistniałe sytuacje, ponieważ stanowisko na temat sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi pozostaje fundamentem naszej dyplomacji, niezależnie od tego, kto będzie przyszłym prezydentem - powiedział szef gabinetu premiera Yoshihide Suga. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziś spotkanie prezydenta Obamy z Donaldem Trumpem w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 09:35
- Spotkanie zwycięzcy wtorkowych wyborów prezydenckich Donalda Trumpa z prezydentem USA Barackiem Obamą odbędzie się w czwartek w Gabinecie Owalnym o godz. 11.00 czasu miejscowego (17.00 w Polsce) - poinformował Biały Dom.
rozwiń zwiń