X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"To historyczne wydarzenie". Świątynia Opatrzności Bożej otwarta po 225 latach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:23
Kilka tysięcy osób, w tym najważniejsi przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych zgromadziła uroczysta msza święta za Ojczyznę z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Audio
  • Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej (Jedynka)
Świątyni Opatrzności Bożej
Świątyni Opatrzności BożejFoto: PAP/Jakub Kamiński

Msza z "Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej" rozpoczęła trzydniowe uroczystości otwarcia świątyni. Liturgia z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego oraz premier Beaty Szydło miała bardzo uroczystą oprawę. Towarzyszyły jej m.in. poczty sztandarowe służb mundurowych.

Kazimierz Nycz Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu

Bez waszej ofiarności nie byłoby tej pięknej świątyni

- Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, rozpoczynając mszę świętą w Świątyni Opatrzności Bożej.

Kard. Nycz podkreślił, że "dziś stajemy przy ołtarzu tej monumentalnej świątyni by przede wszystkim dziękować". Na pierwszym miejscu - jak mówił – podziękowania te należą się Bogu i jego Opatrzności, a w dalszej kolejności "darczyńcom z całej Polski".

- Bez waszej ofiarności nie byłoby tej pięknej świątyni - powiedział metropolita warszawski. Dziękował też inicjatorowi powrotu do idei budowy świątyni, swojemu poprzednikowi, kard. Józefowi Glempowi. - Szkoda, że nie doczekał dzisiejszego dnia - powiedział kard. Nycz.

- Dziękujemy też za odzyskanie niepodległości w roku 1918 i modlimy się w intencji naszej ojczyzny - mówił metropolita warszawski.

Wielkie otwarcie po 225 latach

- Po 225 latach od ślubowania złożonego przez Sejm Czteroletni, w Dniu Niepodległości uczestniczymy w uroczystym otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej - powiedział z kolei podczas homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.

Przypomniał, że o wzniesieniu świątyni zdecydował jeszcze Sejm Czteroletni w 1791 r. Było to dwa dni po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja "aby na tę pamiątkę kościół ex voto wszystkich stanów był wystawiony i Wyższej Opatrzności poświęcony".

Stanisław Gądecki Po 225 latach od ślubowania złożonego przez Sejm Czteroletni, w Dniu Niepodległości uczestniczymy w uroczystym otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej

- Z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół miał stanąć w Ujazdowie. W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji położono tam kamień węgielny i na tym się skończyło. Dwa tygodnie później na ziemie Rzeczypospolitej wtargnęły wojska rosyjskie i – z racji rozbiorów – budowa okazała się niemożliwa - powiedział szef KEP.

Przypomniał, że do idei wracano parokrotnie m.in. w 1921 r., kiedy wolę zbudowania świątyni potwierdził Sejm Ustawodawczy, lecz tym razem na przeszkodzie stanął wybuch II wojny światowej.

- Po wojnie do jej powstania zachęcali kard. August Hlond i kard. Stefan Wyszyński, napotykając na zdecydowany sprzeciw władz komunistycznych. W końcu - w sposób niezwykle odważny i narażając się na liczne krytyki – z inicjatywą wzniesienia świątyni Opatrzności wystąpił w wolnej Polsce ks. kard. Józef Glemp, poparty przez Episkopat, Sejm i Senat - podkreślił abp. Gądecki.

Jak dodał, same prace budowlane rozpoczęły się dopiero 2 maja 2002 r. i "po różnych przerwach zostały one wznowione śmiałą decyzją" metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza w 2008 r.

Na zakończenie mszy, prymas Polski abp. Wojciech Polak apelował, by ta uroczystość uczyniła "nas coraz bardziej odważnymi, odpowiedzialnymi i twórczymi w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości naszej umiłowanej Ojczyzny".

Przed mszą delegacja państwowa złożyła kwiaty w Panteonie Wielkich Polaków, który mieści się w podziemiach świątyni i gdzie pochowany jest m.in. ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz gdzie umieszczono symboliczny grób papieża Jana Pawła II.

Po mszy zasłużeni dla budowy świątyni darczyńcy otrzymali z rąk harcerzy pamiątkowe medale. Po południu w świątyni odbędzie się premiera koncertu "Przymierze" Michała Lorenca, napisanego specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia chrztu Polski.

Źródło: TVP Info

Budowa świątyni planowana była już w XVIII wieku, wówczas jako wotum za Konstytucję 3 Maja. Na przeszkodzie realizacji tej obietnicy króla i Sejmu stawały m.in. rozbiory, wojny, lata komunizmu. Po 1989 r. z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni powrócił ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp. 2 maja 2002 r. wmurowano kamień węgielny.

Powstały kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.

Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej znajduje się na parterze budowli. Na pierwszym piętrze, będą się znajdować multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków, gdzie pochowani są m.in.: ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku. Umieszczono tam też symboliczny grób papieża Jana Pawła II.

Wnętrze głównego kościoła, który zostanie uroczyście otwarty 11 listopada, ma pomieścić nawet 4 tys. miejsc siedzących. Świątynia Opatrzności Bożej to najwyższy kościół stolicy - jego wysokość wraz z krzyżem to 75 metrów. Do pokrycia kopuły zużyto 30 ton miedzi, świątynia liczy ok. 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

Mimo uroczystego otwarcia, świątynia pozostanie wielkim placem budowy. Obecnie w kościele ułożone są posadzki - w nawie głównej i prezbiterium z białego marmuru, w kaplicach bocznych - granitowe. Zamontowane jest ogrzewanie podłogowe i systemy wentylacji. Częściowo zakończone są prace nad oświetleniem i akustyką. Natomiast wystrój świątyni w niewielkim stopniu oddaje na razie jej sakralny charakter - wciąż brak jest malowideł czy witraży, a te - jak zapowiada Centrum Opatrzności - mają być "dziełami najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów".

Budowa sanktuarium wraz z częścią muzealną kosztowała dotąd 220 mln zł, a na jej dokończenie potrzeba jeszcze ok. 30 mln. Większość prac sfinansowali darczyńcy.

Od momentu otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej to w niej - a nie jak dotąd w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela - będzie celebrowana większość uroczystości państwowych, które mają oprawę religijną.

mr, PAP, IAR, Jedynka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świątynia Opatrzności Bożej. Wielkie otwarcie po 225 latach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 05:00
225 lat po uchwale Sejmu Wielkiego, w 98. rocznicę odzyskania niepodległości, otwarta zostanie Świątynia Opatrzności Bożej. 11 listopada w głównym kościele Świątyni na warszawskim Wilanowie odprawiona zostanie pierwsza msza święta.
rozwiń zwiń