Koncert w hołdzie weteranom "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 23:00
W sobotę wieczorem z udziałem kombatantów, duchowieństwa, młodzieży i wolontariuszy w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy koncert "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny".
Audio
  • Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk o koncercie "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny" (IAR)
Filharmonia Narodowa
Filharmonia NarodowaFoto: PAP/Jacek Turczyk

Koncert, w którego programie znalazły się m.in. sonata e-moll Jerzego Derfla i muzyka filmowa Michała Lorenca z takich filmów jak "Jan Paweł II", "Różyczka" czy "Czarny Czwartek", był hołdem złożonym wszystkim walczącym o niepodległość.

Na koncert zaproszono m.in. żołnierzy, sanitariuszki i łączniczki Armii Krajowej, powstańców warszawskich, przedstawicieli Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Związku Inwalidów Wojennych RP. Byli obecni reprezentanci ok. 50 organizacji kombatanckich.

W uroczystości wziął też udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz pełniący obowiązki szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Czytaj więcej:
nnn.jpg
Historia - serwisy specjalne Polskiego Radia

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy. W ten sposób uczczono bohaterów, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę.

- Na tej sali zgromadziły się cztery pokolenia Polaków. Są one najlepszym przykładem tego, że historia trwa i sztandar niepodległości przenoszony jest z pokolenia na pokolenie - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Zwrócił uwagę, że dzisiejsze pokolenie weteranów czerpało siłę od pokolenia powstańców 1863 roku. - Korzystając z dorobku i siły pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego możemy Wam, drodzy weterani, bohaterowie naszej wolności, zadeklarować wielką, niepodległą, wspaniałą Rzeczpospolitą - zaznaczył.

Z kolei Stanisław Krakowski, prezes warszawskiego okręgu Światowego Związku Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego na Pradze, podkreślił, że pokolenia walczące o niepodległość dzisiaj "symbolizują Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, gen. Józef Haller, żołnierze kampanii wrześniowej, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, więźniowie obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, wygnańcy syberyjscy, bojownicy o wolność, skazańcy więzień Rawicza, Wronek i Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie".

***

Koncert zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja Cultura Memoriae oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy AK Okręg Warszawa.

Patronem medialnym wydarzenia był Program Drugi Polskiego Radia.

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy świętowali 98. rocznicę odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 22:55
W całej Polsce na budynkach instancji publicznych i prywatnych domach powiewają biało-czerwone flagi. Najważniejsi przedstawiciele władz państwowych wzięli udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości. Tysiące Polaków uczestniczyło w patriotycznych mszach, marszach, manifestacjach i biegach.
rozwiń zwiń