"Rotmistrz Pilecki wzorem dla młodzieży". Konferencja naukowa w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 20:14
Rotmistrz Witold Pilecki powinien być wzorem dla młodzieży. Tak uważają uczestnicy konferencji naukowej, która odbyła się w Sejmie w ramach kończącego się konkursu dla młodzieży "Projekt Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony".
Audio
  • Wiceminister ON: rotmistrz Pilecki musi zostać przywrócony jako wzór patriotyzmu (IAR)
  • Organizatorka konkursu i konferencji: miejsce rotmistrza Witolda Pileckiego jest w panteonie największych Polaków (IAR)
Uczestnicy konferencji w Sejmie
Uczestnicy konferencji w Sejmie Foto: PAP/Radek Pietruszka

Otwierając debatę wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski podkreślił, że współcześni Polacy mają do spłacenia dług wobec Witolda Pileckiego, którego zasługi przez lata były wyparte ze zbiorowej pamięci.

Wzór żołnierza

Zdaniem wiceministra naszym obowiązkiem jest nie tylko przypomnienie postaci i życia rotmistrza. Powinien on być stawiany jako wzór żołnierza, oficera, który honor "niósł do końca życia".

(Film - "Rotmistrz Witold Pilecki. Żołnierz – Bohater – Patriota". Konferencja w Sejmie. Źródło: TVP INFO) 

Rotmistrz Pilecki walczył z bolszewikami w 1920 roku, z Niemcami w 1939 roku, a działając w konspiracji poszedł na ochotnika do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po wojnie w 1948 roku został zamordowany przez komunistów.

Wyjątkowa postać na polskiej drodze do niepodległości

Organizatorka konkursu i konferencji Małgorzata Kupiszewska podkreśla, że ideą obu imprez jest przypomnienie, że Witold Pilecki to wyjątkowa postać na polskiej drodze do niepodległości. Jej zdaniem miejsce rotmistrza jest w panteonie największych Polaków, którzy przyczynił się do polskiej wolności.

Małgorzata Kupiszewska przypomina, że oficer przeżył Auschwitz, ponieważ stworzył tam siatkę konspiracyjną złożoną z ludzi, którzy się nawzajem wspierali. - Potrafił łączyć i zjednywać wszystkich wokół wspólnej misji i to jest godne do naśladowania - powiedziała organizatorka konkursu i konferencji.

Dewiza dla młodego pokolenia

Historyk profesor Tadeusz Wolsza podkreśla, że najcenniejszą cechą rotmistrza Witolda Pileckiego jest jego patriotyzm, który był obecny w jego życiu od młodości po ostatnie chwile. Zdaniem naukowca właśnie ten patriotyzm powinien być dewizą dla młodego pokolenia.

Jutro rozstrzygnięcie konkursu "Projekt Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony". Najmłodsi uczestnicy otrzymają nagrody między innymi za napisanie wiersza czy eseju o rotmistrzu, nieco starsi uczniowie za wymyślenie lekcji poświęconej Pileckiemu. Nagrody otrzymają również twórcy plakatów inspirowanych życiem oficera. Uroczystość odbędzie po południu (15.00) w Belwederze.

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Witold Pilecki
Komentarze1
aby dodać komentarz
fdfrychwald2016-11-19 09:58 Zgłoś
Informacje o Pileckim są bardzo interesujące! Szukałem tu informacji czy napisano już jakąś książkę o Pileckim,ale nie znalazłem. Poloniści w szkołach, np. średnich powinni przeprowadzić jakąś ciekawą, wartościową lekcję o rotmistrzu. Materiały powielone na ksero poloniści powinni dostać z Kuratoriów. I jeszcze - warto zapytać polonistów czy taką lekcje mogliby przeprowadzić ,jeśliby mieli materiał informacyjny albo z lokalnych bibliotek lub z Kuratoriów Oświaty.|A może z Ministerstwa Oświaty ?

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 06:00
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943.
rozwiń zwiń