Wręczono odznaki i nagrody za upamiętnianie rtm. Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 19:46
W sobotę w Belwederze wręczono odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” osobom zaangażowanym w projekty związane z Witoldem Pileckim oraz nagrody w konkursach poświęconych postaci rotmistrza. Uroczystość była częścią projektu poświęconego Pileckiemu. Celem projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" jest przybliżenie postaci rotmistrza, zwłaszcza osobom młodym.
Audio
  • Nazwiska zasłużonych, którzy zabiegali o prawdę o Rotmistrzu odczytał Michał Siwiec-Cielebon, opiekun naukowy projektu, redaktor historycznego wydania "Raportu Witolda” (IAR)
Wiceszef MSWiA Tomasz Zdzikot wręczył nagrody laureatom konkursu akademickiego Rotmistrz Pilecki - Bohater niezwyciężony
Wiceszef MSWiA Tomasz Zdzikot wręczył nagrody laureatom konkursu akademickiego "Rotmistrz Pilecki - Bohater niezwyciężony"Foto: MSWiA/Twitter

Podczas uroczystości w Belwederze przedstawiona została edycja „Raportu Witolda” z obozu Auschwitz, której podstawą jest oryginalny maszynopis znajdujący się w Studium Polski Podziemnej w Londynie. Wydawcą „Raportu” jest Fundacja „Gdzie” z Krakowa. Za pośrednictwem sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery przekazano głowie państwa egzemplarz „Raportu”, opatrzonego m.in. przypisami i komentarzami, zwracając się z prośbą o napisanie przedmowy.

CZYTAJ DALEJ
pilecki.jpg
"Rotmistrz Pilecki wzorem dla młodzieży". Konferencja naukowa w Sejmie

Wręczono odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez ministra kultury Piotra Glińskiego na wniosek koordynatora projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" Małgorzaty Kupiszewskiej. Otrzymały je tłumaczka Maria Cieszewska, która ma przygotować przekład komiksu poświęconego rotmistrzowi oraz polonistka Maria Gudro-Homicka, odpowiedzialna za przebieg szkolnego konkursu literackiego o Pileckim.

AUSCHWITZ - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia >>>>>>

W czasie uroczystości przekazano też m.in. nagrody laureatom Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Literackiego "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Pierwsze miejsce zajęli Michał Janica z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie i Patrycja Kowalczyk z Gimnazjum nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego w Koluszkach.

WITOLD PILECKI - sprawdź serwis specjalny >>>>>>>

Wręczono również nagrody w Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Historycznym "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Laureatami w kategorii „Scenariusz lekcji” zostali m.in. Martyna Bucholc i Melisa Kuźniar z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Dawid Florczak z KUL. W kategorii „Artykuł popularnonaukowy” nagrodzono Łukasza Makucha z UKSW i Zbigniewa Razowskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

(Film - "Rotmistrz Witold Pilecki. Żołnierz – Bohater – Patriota". Konferencja w Sejmie. Źródło: TVP INFO) 

Przekazano także nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Plakat "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz". Jego zwycięzcą został Zbigniew Babiński z Elbląga.

Patronat honorowy nad projektem "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" objął prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.

***

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Uciekł z obozu w kwietniu 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

Więcej o Witoldzie Pileckim w serwisie specjalnym - Żołnierze Wyklęci >>>

W 1947 r. został aresztowany przez UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wszelkie informacje o rtm. Pileckim podlegały w PRL cenzurze. W 1990 r. został zrehabilitowany. Później odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

pp/PAP/IAR


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport Pileckiego pośród pięciu najważniejszych książek o misjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 10:58
„Wall Street Journal” zaliczył „The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery” Witolda Pileckiego do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym. Podkreśla, że pośmiertnie wydany raport Polaka jest jednym z pierwszych odsłaniających "okropności wojny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: bieg Rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 08:32
600 osób weźmie udział w Dziewiątym Biegu Rotmistrza Pileckiego. Odbędzie się on dziś w parku Kępa Potocka na warszawskim Żoliborzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rotmistrz Pilecki wzorem dla młodzieży". Konferencja naukowa w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 20:14
Rotmistrz Witold Pilecki powinien być wzorem dla młodzieży. Tak uważają uczestnicy konferencji naukowej, która odbyła się w Sejmie w ramach kończącego się konkursu dla młodzieży "Projekt Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony".
rozwiń zwiń