Prof. Mark Galeotti: w tej chwili Rosjanie drenują swoje zasoby, prężąc muskuły

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 07:56
- Powinniśmy spokojnie poczekać i pozwolić Władimirowi Putinowi wydawać pieniądze, których nie ma, na dość bezsensowne ćwiczenia wojskowe - mówi PAP prof. Mark Galeotti.
Su-33. Zdjęcie ilustracyjne
Su-33. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Flickr/ Dmitry Terekhov/CC BY-SA 2.0

Ekspert zwraca uwagę, że bezpieczeństwo danego kraju związane jest nie tylko z jego potencjałem wojskowym, ale i odpowiednią polityką, we właściwy sposób definiującą zagrożenia.

- Musimy zdać sobie sprawę, że bezpieczeństwo jest zapewniane na dwa sposoby - pierwszy to narzędzia czysto wojskowe. Polska dysponuje armią, której skuteczność rośnie i - co ważniejsze - to zostało potwierdzone teraz przez gwarancje natowskie - powiedział PAP prof. Mark Galeotti z Instytutu Spraw Międzynarodowych w Pradze.

- Ale drugi sposób na zapewnienie bezpieczeństwa związany jest z polityką. Trzeba pokazać Rosji albo innym agresorom - ale w tej chwili jest nim Rosja - że NATO jest zjednoczone, zdecydowane by bronić (swoich członków) i że dostrzega nie tylko proste zagrożenia związane z rosyjskimi czołgami przekraczającymi granice, ale też całe spektrum innych zagrożeń, zwanych hybrydowymi. Takich jak np. polityczna destabilizacja, praca wywiadowcza - zaznacza ekspert.

- Myślę, że NATO i Unia Europejska powinny teraz myśleć o bezpieczeństwie w szerszych kategoriach i tak się dzieje - ocenia Galeotti.

- W tej chwili Rosjanie drenują swoje zasoby, prężąc wojskowe muskuły, myślę, że powinniśmy spokojnie poczekać i pozwolić Putinowi wydawać pieniądze, których nie ma, na dość bezsensowne ćwiczenia wojskowe. My musimy być trochę mądrzejsi w kwestii wydawania naszych pieniędzy - przestrzega.

Galeotti zwraca uwagę, że "rozmieszczenie wojsk jest bardzo kosztowne, a jedną z rzeczy, które w szybkim tempie mogą doprowadzić do osłabienia jedności NATO, jest pojawienie się wśród wielu państw natowskich przekonania, że marnujemy dużo pieniędzy, przeznaczając je np. na statki, które kręcą się w kółko i nic nie robią".

pp/PAP

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Rosja samoloty NATO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Syria. Rosjanie chcą zrównać Aleppo z ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 19:00
"The Times" donosi, że w opinii brytyjskiego wywiadu rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow i towarzysząca mu flotylla przygotowują druzgocące uderzenie na Aleppo w Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syria: Pierwsze naloty rosyjskich samolotów z baz w Rosji i Syrii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:54
Rosja przeprowadziła pokazowe bombardowania w Syrii. W operacji wykorzystano zarówno samoloty startujące z terytorium Federacji Rosyjskiej, jak i z lotniskowca, a także skrzydlate rakiety "Kalibr".
rozwiń zwiń