Donald Trump domaga się odwołania zamówienia na nowy Air Force One. "Koszty wymknęły się spod kontroli"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 21:45
Sześć tygodni przed objęciem urzędu prezydenta USA Donald Trump zażądał od administracji odwołania zamówienia na nowy samolot prezydencki. We wtorek Trump oświadczył, że kupowanie nowej maszyny Air Force One byłoby "absurdalne i za drogie".
Audio
  • Donald Trump skrytykował koncern Boeing za rosnące koszty programu produkcji nowego prezydenckiego samolotu Air Force One. Z Waszyngtonu relacja Marka Wałkuskiego/IAR
  • Boeing deklaruje chęć współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie oferty najlepszej dla amerykańskich podatników. Z Waszyngtonu relacja Marka Wałkuskiego/IAR
Obecnie wykorzystywany Air Force One
Obecnie wykorzystywany Air Force OneFoto: U.S. Air Force/Wikipedia

"Boeing buduje nowiutkiego 747 Air Force One dla przyszłych prezydentów, ale koszty wymknęły się spod kontroli, przekraczają 4 miliardy dolarów" - napisał prezydent elekt na Twitterze i zażądał: "odwołać to zamówienie!"

Wkrótce potem Trump powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku: "Chcemy, żeby Boeing zarabiał mnóstwo pieniędzy, ale nie aż tyle".

Jak informuje we wtorek agencja Associated Press, rząd USA złożył u Boeinga zamówienie "na dwa lub więcej niż dwa nowe samoloty" prezydenckie, które miałyby wejść do służby w 2024 roku. Oznacza to, że Trump nie latałby nowym Air Force One, chyba że pozostałby prezydentem na drugą kadencję.

Firma Boeing poinformowała, że podpisany kontrakt na prace projektowe nad nowymi Air Force One wynosi 170 milionów dolarów. Eksperci twierdzą jednak, że podając kwotę 4 miliardów dolarów jako ostateczny koszt maszyn Donald Trump może mieć rację. Po wypowiedzi prezydenta-elekta ceny akcji Boeinga spadły o 1%. Później jednak odrobiły stratę.

Associated Press zwraca uwagę, że Trump korzysta obecnie z własnego samolotu, Boeinga 747, ale jako prezydent będzie latał Air Force One (jest to również Boeing 747), wyposażonym w specjalne systemy obronne, bezpieczeństwa i łączności.

iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Donald Trump porzuca biznes, by skupić się na prezydenturze

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 14:37
Donald Trump zapowiedział, że aby uniknąć konfliktu interesów całkowicie wycofa się z działalności biznesowej. Amerykański prezydent elekt poinformował, że w przyszłym miesiącu przedstawi szczegóły swojej decyzji.
rozwiń zwiń