Naukowcy z AGH chcą wykorzystać nanotechnologię do ochrony dzieł sztuki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 10:17
- Opracowanie skutecznych, a przede wszystkim bezpiecznych dla zdrowia materiałów do ochrony dzieł sztuki i zabytków - to cel projektu, który realizują naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak mówią, nanotechnologia daje zupełnie nowe możliwości w tej dziedzinie.
Prof. Konrad Szaciłowski, kierownik projektu
Prof. Konrad Szaciłowski, kierownik projektuFoto: Screenshot z video PAP

- Chcemy wykorzystać nowoczesne materiały nanotechnologiczne do zabezpieczenia, konserwacji i znakowania dzieł sztuki. Nanotechnologia jest bardzo prężnie rozwijającą się nową dziedziną nauki i daje zupełnie nowe możliwości, których nie dają tradycyjne środki - powiedział kierownik projektu prof. Konrad Szaciłowski.Konserwatorka dzieł sztuki Natalia Balasa podkreśliła, że środki stosowane obecnie do renowacji często są nie tylko mało skuteczne, ale i cechuje je wysoka toksyczność. - Poszukujemy materiałów, które byłyby bezpieczne dla człowieka i które lepiej zabezpieczałyby dzieła sztuki i zabytki - wyjaśniła.

Wśród potrzebnych konserwatorom materiałów wymieniała substancje do czyszczenia powłok malarskich. - Obecne środki często ingerują w strukturę malarską, tak że po latach substancje zmieniają właściwości i kolor - zauważyła. Konserwatorzy potrzebują też m.in. lepszych impregnatów i pigmentów do farb.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną w ramach projektu, na polskim rynku jest duże zapotrzebowanie na nowe, skuteczniejsze, nieszkodliwe dla zdrowia materiały. - Brak bezpiecznych substancji i materiałów do dbania o dzieła sztuki bardzo nas ogranicza - powiedziała Balasa.

Różnorodne zastosowanie 

Jak zauważyła, materiały, nad którymi pracują naukowcy z AGH, mogą przydać się do ochrony każdego obiektu. Dzięki nim dawny blask odzyskać mogą polichromie, obrazy sztalugowe na płótnie i innych podłożach. Mogą być wykorzystane w malarstwie ściennym, renowacji rzeźb, do odnowy murów zabytkowych budowli.

Pierwsza faza koncepcyjna projektu trwała półtora roku i dobiega końca. W ramach tej części projektu naukowcy badali zapotrzebowanie środowiska konserwatorów. Wkrótce rozpocznie się faza badawczo-rozwojowa - fizycy i chemicy wykorzystają nanomateriały w swoich laboratoriach i spróbują stworzyć substancje odpowiadające potrzebom konserwatorów.

- Wykorzystanie nanotechnologii oraz nowoczesnych metod badawczych powinno umożliwić łatwiejszy, bezpieczny dla zdrowia oraz skuteczniejszy proces konserwacji - powiedział pomysłodawca projektu Kacper Pilarczyk.

Na pierwszy ogień podziemia Rynku Głównego

Pierwszym miejscem, w którym opracowane przez krakowskich badaczy substancje znalazłyby zastosowanie, byłyby prawdopodobnie podziemia Rynku Głównego, czyli Rynek Podziemny, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nowe materiały posłużyłyby tu do konserwacji średniowiecznych murów i zabytków, obrazujących dawny Kraków. Wykorzystaniem efektów pracy uczonych są także zainteresowane ośrodki z Warszawy i Torunia.

Projekt "Nauka na pograniczu sztuki - synteza nowych nanomateriałów na potrzeby malarstwa oraz konserwacji zabytków" jest finansowany m.in. przez Narodowe Centrum Nauki. 

dcz

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-12-08 11:53 Zgłoś
Wykorzystaniem efektów pracy uczonych są także zainteresowane ośrodki z Warszawy i Torunia.(cytat). Komentarz: Szczególnym zainteresowaniem w rozwiju tego rodzaju technologii zainteresowane są głównie te instytucje, których personel narażony jest na szkodliwe oddziaływanie toksyn produkowanych przez różnorakie organizmy żywe rozwijajace się w środowisku przebywania elementu ludzkiego. Dotyczy to szczególnie niezliczonych odmian grzybów, glonów i flory bakteryjnej, które same, lub wytwqarzane przez nie produkty destrukcyjnie oddziałują na organizm ludzki. Przykładowo: liczne osoby personelu naukowego, naukowo-dydaktycznego, naukowo-technicznego Uniwerytetu Rolnego w Krakowie zostały zainfekowane wielorakimi odmianami grzybic (zewnetrznie, lub wewnętrznie, lub konjunkcyjnie) w wyniku zdegradowania przestrzeni, w której wykonują swe obowiazki wynikające z umowy o pracę, i pozostają aktualnie pod działaniem trudnych i skomplikowanych wysiłków terapeutycznych, których ostateczne wyniki trudne są do przewidzenia. To fakt !
Zobacz także

Czytaj także

Ślady ludzi. Artystyczne świadectwo życia w dżungli

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 14:13
Polski artysta pojechał do Sao Paulo, brazylijski fotograf przyjrzał się polskim miastom. Wraz z nimi przedzieramy się przez miejskie dżungle i zastanawiamy się, co dalej?
rozwiń zwiń